ترامپ برای حمایت از پلیس به شهر بحران‌زده کنوشا رفت

با سفر به کنوشا، شهری که در ۱۰ روز گذشته و پس از شلیک پلیس به جیکوب بلیک با اعتراضات بعضا خشن روبرو بوده، از نیروهای پلیس و گارد ملی حمایت کرد و ضمن هم‌دردی با قربانیان تیراندازی‌های پلیس گفت که او به وجود نژادپرستی نظام‌یافته در میان نیروی پلیس اعتقادی ندارد.

آقای ترامپ پس از حضور در مناطق تخریب شده در شهر کنوشا گفت: “این‌ها نتایج اعتراضات صلح‌آمیز نیست، بلکه نشانه تروریسم داخلی است.”

او همچنین رسانه‌های کشورش را متهم کرد که با تمرکز بر وقایعی که طی آنها پلیس “بد” عمل کرده موجب تشدید مخالفت‌ها با نیروی پلیس به طور کلی شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا قبل از ورود به ایالت ویسکانسن در گفتگو با خبرنگاران شهردار کنوشا را که یک دموکرات است “احمق و بی‌عرضه” خواند و بدون ارایه مدرک و شواهدی مدعی شد که اگر مداخله نیروهای گارد ملی نبود “آنارشیست‌های رادیکال” قصد به خاک نشاندن این شهر در ایالت ویسکانسن را داشته‌اند.

شهر کنوشا در ۱۰ روز گذشته صحنه اعتراضات گسترده به هفت بار شلیک یک افسر پلیس سفیدپوست به جیکوب بلیک، مرد سیاه‌پوستی است که بنابر گزارش‌ها غیر مسلح بوده و در حال سوار شدن به خودروی خودش بوده که از پشت به او تیراندازی می‌شود.

جیکوب بلیک پس از این تیراندازی در بیمارستان بستری شده و احتمال می‌رود به علت ضایعه نخاعی توانایی راه رفتن را برای همیشه از دست دهد.

پدر او، جیکوب بلیک سینیور، روز سه‌شنبه، اول سپتامبر، از دیدار با دونالد ترامپ که به کنوشا رفته سر باز زد و گفت که “اهل سیاست نیست” و این که زندگی پسرش برایش مهم‌تر از “عکس گرفتن با رئیس‌جمهور” است.

سفر امروز آقای ترامپ به ویسکانسن در حالی صورت گرفت که مقام‌های این شهر و فرماندار ایالت از رئیس جمهور آمریکا خواسته بودند که سفر خود را لغو کند.

آنها حضور ترامپ را “تفرقه‌افکنانه” و موجب عمیق‌تر شدن مشکل در کنوشا ارزیابی کرده بودند.

با این حال، ترامپ که تلاش می‌کند خود را کاندیدای “نظم و قانون” جلوه دهد، گفته ضمن بازدید از کنوشا بنا دارد به بررسی خسارات به اموال و اماکن عمومی بپردازد.

او پیش از سوار شدن بر هواپیما به مقصد ویسکانسن گفت: “من فکر می‌کنم مردم به وقایعی که در شهرهایی که مدیران دموکرات دارند روی می‌دهد نگاه می‌کنند و از آنچه می‌بینند منزجر می‌شوند… باورشان نمی‌شود که چه وضعی در کشور به راه افتاده… من هم باورم نمی‌شود.”

اگر چه ترامپ ادعا کرده که او نیروهای گارد ملی را برای کنترل اوضاع به کنوشا فرستاده، اما در حقیقت این فرماندار دموکرات ایالت ویسکانسن بود که دستور اعزام گارد ملی را صادر کرد و تنها ۲۰۰ نفر از این ماموران فدرال بودند که به دستور رئیس‌جمهوری به نیروهای گارد ملی پیوستند.

ترامپ همچنین به گزارش‌های تایید نشده‌ای از تلاش معترضان برای ورود به خانه شهردار کنوشا سخن گفت.

“من دیشب دیدم که این آنارشیست‌های رادیکال تلاش می‌کردند وارد خانه (جان آنتارامیان) شهردار دموکرات کنوشا شوند و خیلی اتفاقات بدی برای این شهردار بیچاره و احمق اتفاق افتاد، شهردار بسیار کودن… منظورم این است که من نمی‌فهمم او چه طور می‌تواند شهرداری کند… اونها تعداد زیادی آدم آورده بودند و شهردار را واقعا استهزاء می‌کردند و گمان می‌کنم قصد ورود به خانه او را داشتند و با این حال او هنوز از آنها حمایت می‌کند، به علت این که نادان است… فقط یک نادان می‌تواند بعد از این وقایع باز هم طرف اونها را بگیرد”.

ادعای حمله و تلاش برای ورود به خانه شهردار از سوی معترضان در کنوشا تایید نشده است.

ترامپ که می‌گوید علت سفرش به کنوشا دیدار با ماموران پلیس و گارد ملی است گفته: “اونها عملکرد فوق العاده‌ای داشتن و آتش را سریع فرونشاندند.”

با وجود سفر آقای ترامپ به کنوشا قرار نیست او به غیر دیدار با ماموران پلیس و گارد ملی، با خانواده جیکوب بلیک دیدار کند. او گفته علت دیدار نکردنش با اعضای خانواده جیکوب بلیک این است که آنها خواسته‌اند حتما وکلایشان هم در این دیدار حضور داشته باشند.

آقای آنتارامیان، شهردار کنوشا هم دو روز پیش خواسته بود که دونالد ترامپ به این شهر نرود.

تونی اورز، فرماندار دموکرات ویسکانسن هم هشدار داده بود که سفر آقای ترامپ ممکن است مانع آرام شدن اوضاع شود.

ویسکانسن یکی از ایالات حساس در انتخابات سوم نوامبر امسال است که طی آن آقای ترامپ تلاش می‌کند برای دور دوم ریاست کاخ‌سفید را در دست خود نگه دارد.

اما نظرسنجی‌ها از پیش‌تازی جو بایدن در این ایالت خبر می‌دهند. جو بایدن هم گفته بنا دارد به زودی به ویسکانسن سفر کند.

نامزد دموکرات‌ها روز گذشته آقای ترامپ را به تفرقه افکنی و تشویق خشونت متهم کرد و گفت آقای ترامپ قصد بهره برداری سیاسی از اعتراضات به خشونت پلیس را دارد.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …