ترامپ: هفته آینده از مکانیسم ماشه استفاده می‌کنم

ترامپ  پس از ناکامی این کشور در تصویب پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام کرده که تلاش خواهد کرد تا از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.

ترامپ گفته که “ما از مکانیسم ماشه” برای بازگرداندن تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد و وعده داد که “شما هفته آینده آن را خواهید دید”.

این در حالی است که با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی، کارشناسان معتقدند آمریکا بدلیل خارج شدن از این توافقنامه امکان استفاده از مکانیسم ماشه را بعنوان یکی از طرف‌هایی توافقنامه که اجرای آن را لغو کرده، ندارد.

خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات‌ها نوشته است که آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه “یک جنگ سخت” در پیش رو دارد.

در همین حال ترامپ دعوت ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای برگزاری یک نشست در سطح سران کشورهای آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان با ایران را رد کرد و گفت: “احتمالا در آن شرکت نمی‌کنم”.

پوتین پیش از اعلام نتایج رای‌گیری شورای امنیت پیشنهاد برگزاری یک کنفرانس ویدئویی اضطراری را داد تا از رویارویی و افزایش تنش در شورای امنیت سازمان ملل بر سر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران جلوگیری شود.

در بیانیه کرملین آمده بود که در روزهای اخیر تنش در شورای امنیت بر سر پیشنهاد آمریکا برای تمدید تسلیحلتی ایران مرتب بیشتر شده است: “تنش رو به افزایش است و اتهام‌های بی‌پایه‌ای علیه ایران مطرح شده” و “پیش‌نویس‌ قطعنامه‌هایی برای نابود کردن توافق قبلی و یک‌پارچه شورای امنیت” تهیه شده است.

پس از رای نیاوردن قطعنامه آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل مقامات ایرانی آن را “تحقیر” ایالات متحده خواندند و حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت: “دومینیکن نصف یک جزیره است، آمریکا به چه خفتی افتاده که این کشور با او همراه شده” است.

آمریکا در سال ۲۰۱۸ یک‌طرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدید و وسیعی را در راستای سیاست “فشار حداکثری” به اجرا گذاشت.

ایران یک سال بعد از خروج آمریکا، تعهدهای برجامی خود را در پنج مرحله کنار گذاشت و فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گرفت.

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل که از سال ۱۳۸۶ علیه ایران اعمال شده است، ۲۷ مهرماه پس از ۱۳ سال به پایان می‌رسد. پایان این تحریم ایران را قادر به خرید تسلیحات و جنگ افزار و صادرات رسمی سلاح به دیگر کشورها می‌کند.

آمریکا بیش از یک سال است در صدد تمدید این تحریم هاست و می‌گوید لغو تحریم تسلیحاتی ایران باعث افزایش درگیری در خاورمیانه می‌شود.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی در دو روز گذشته ٨ نفر را در زندانهای قزلحصار و شیراز اعدام کرد

امروز یکشنبه سی و یکم تیرماه، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط …