تظاهرات دانش‌آموزان در دهها شهر آلمان برای محیط زیست

رادیو آلمان:دانش‌آموزان آلمان به‌جای کلاس درس به خیابان رفتند

در بسیاری از شهرهای آلمان، دانش‌آموزان به‌جای مدرسه برای تظاهرات به خیابان‌ها رفتند. آنها خواستار حفاظت بیشتر از آب و هوا و محیط زیست هستند. گذشتن از خیر کلاس درس اقدامی آگاهانه و بخشی از تظاهرات دانش‌آموزان بود.

براساس گزارش رسانه‌های آلمان روز جمعه ۲۸ دی‌ماه (۱۸ ژانویه) دانش‌آموزان در دهها شهر آلمان، کلاس‌های درس را تعطیل کردند و برای تظاهرات روانه خیابان‌ها شدند؛ از برلین و هانوفر و برمن در شمال آلمان گرفته تا مونیخ در جنوب این کشور.

شعار تظاهرات دانش‌آموزان آلمان “جمعه‌ها برای آینده” بود. آنها از طریق فیس‌بوک و گروه‌های دوستی در وتس‌اپ تظاهرات خود را سازمان داده بودند.

هنوز روشن نیست چه تعداد دانش‌آموز آلمانی در این تظاهرات سراسری شرکت داشتند. اما اهمیت ابتکار دانش‌آموزان چنان بود که اکثر رسانه‌های آلمان درباره آن گزارش دادند.

یکی از سازمان‌گران تظاهرات دانش‌آموزان در شهر هانوفر به نام “لو تولنر” (Lou Töllner) به رسانه‌ها گفت، مطالبه دانش‌آموزان قبل از هر چیز  تعهد و عمل به قرارداد پاریس درباره آب‌وهوا و توقف کامل استفاده از زغال‌سنگ است. این دانش‌آموز تاکید کرد: «ما خواهان کنار گذاشتن کامل استفاده از زغال سنگ و جایگزینی آن با انرژی‌های تجدیدپذیر هستیم.»

 

به گفته لو تولنر، کنار گذاشتن کامل استفاده از زغالسنگ نباید یک موضوع حاشیه‌ای برای تصمیم‌گیران کشور باشد.

Schülerdemonstration Fridays for Future in Bonn

این که این تظاهرات نه در ساعات فراغت و تعطیلی مدارس، که درست در ساعات درسی دانش‌آموزان برگزار شد، اقدامی آگاهانه و بخشی از این تظاهرات بود. الگوی دانش‌آموزان آلمانی برای سازماندهی این تظاهرات یک دانش‌آموز ۱۵ ساله سوئدی به نام “گرتا تونبرگ” (Greta Thunberg) است.

گرتا تونبرگ در ماه‌های گذشته توانست با سازماندهی یک اعتصاب چندین هفته‌ای در مدارس، توجه افکار عمومی را در کشور خود و دیگر کشورهای جهان به مضامین اقلیمی جلب کند. او به دلیل اهمیت کارش به کنفرانس بین‌المللی آب‌وهوا در لهستان نیز دعوت شده بود.

هدف “اعتصاب مدرسه” جلب توجه به این موضوع مهم و حیاتی است که نوجوانان امروز باید هزینه پیامدهای تغییراتی را بپردازند که مسئولیت پیدایش آن با نسل قبل است. تونبرگ می‌گوید: «چرا ما باید برای آینده‌ای آموزش ببینیم که ممکن است اصلا وجود نداشته باشد؟»

گرتا تونبرگ می‌افزاید، چرا ما باید خودمان را با حقایق بیهوده مشغول کنیم در حالی که جامعه حقایق خیلی مهمتر را اصلا جدی نمیگیرد.

اینرا هم بخوانید

شکایت سه نهاد حقوق بشری به سازمان ملل در پی ادامه بازداشت توماج صالحی

سه سازمان حقوق بشری به دلیل ادامه بازداشت و شکنجه توماج صالحی، خواننده معترض رپ، …