تعلیق پارلمان تونس تا برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده؛

قیس سعید، رئیس جمهوری تونس دوشنبه شب تعلیق فعالیت پارلمان این کشور را تا زمان مشخص شدن نتایج انتخابات جدید قانونگذاری در دسامبر سال آینده میلادی تمدید کرد.

سعید در سخنانی خطاب به مردم کشورش ضمن اعلام این مطلب همچنین از سازمان‌دهی و انجام رایزنی‌ها و مشاوره‌های مردمی در خصوص اصلاحات قانون اساسی و قوانین انتخاباتی خبر داد که قرار است تابستان سال آینده میلادی به همه‌پرسی گذاشته شود.

رئیس جمهوری تونس در ادامه تصریح کرد: «پارلمان تا زمان برگزاری انتخابات جدید به حالت تعلیق باقی خواهد ماند.»ااعلام چنین موضعی عملا به منزله انحلال نهاد قانون‌گذاری در تونس است که قیس سعید ژوئیه گذشته در پی گسترش اعتراض‌های سراسری ضمن افزایش قدرت و اختیارات خود فعالیت آنرا به حال تعلیق درآورد.

قیس سعید زمان برپایی انتخابات جدید پارلمانی را هفدهم دسامبر سال آینده میلادی اعلام کرد و یادآور شد که این انتخابات بر اساس قانون تازه انتخاباتی برگزار خواهد شد.

قانون جدید انتخاباتی و همچنین اصلاح قانون اساسی همانگونه که رئیس جمهوری تونس پیش‌تر اعلام کرده بود پس از یک‌سری رایزنی‌های مردمی طی سه ماه نخست سال آینده و سپس در پی برپایی یک همه‌پرسی در ماه ژوئیه اجرایی خواهد شد.

قیس سعید که اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در دور دوم انتخابات با رای اکثریت به ریاست جمهوری تونس برگزیده شده بود تابستان سال گذشته در میانه نارضایتی گسترده اجتماعی – اقتصادی و بحران سلامت ناشی از همه گیری بیماری کووید۱۹ پس از ماه‌ها بن بست سیاسی و گسترش اعتراض‌های سراسری، ضمن هشدار نسبت به «خطری قریب الوقوع» در کشورش نخست وزیر را از کار برکنار کرد و فعالیت پارلمان را نیز به حال تعلیق درآورد.وی سپس با به دست گرفتن قوه قضائیه قدرت اجرایی خود را گسترش داد و با اقدامات خود عملا حزب اسلام‌گرای النهضه را که مهم‌‌ترین نیروی پارلمانی و ستون ائتلاف‌های پیاپی دولتی پس از سرنگونی زین‌العابدین بن علی به شمار می‌رفت از قدرت کنار زد.یورونیوز

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …