تغییرات آب و هوا؛ بیش از یک میلیون امضا علیه دولت فرانسه جمع‌آوری شد

یورونیوز:یش از یک میلیون و ششصد هزار شهروند فرانسوی طومار «پرونده قرن» را علیه دولت فرانسه به خاطر اهمال در پیش‌گرفتن اقدامات لازم برای مقابله با تغییرات آب‌ و هوایی امضاء کردند.

این طومار که توسط چهار سازمان مردم‌نهاد راه ‌اندازی و نام گذاری شده است، تنها در عرض پنج روز توانست توجه زیادی به خود جلب و بیش از یک میلیون و ششصد هزار امضاء جمع آوری کند.

آکسفام، یکی از سازمان‌های مردم نهاد مسئول در این طومار به خبرگزاری فرانسه گفت: «هیچ‌کدام از ما انتظار چنین استقبالی را نداشتیم.»

کنشگران محیط زیستی می‌گویند هدف از این طومار، جمع‌آوری امضای کافی برای طرح دادخواستی علیه دولت است که دو ماه برای پاسخ دادن فرصت خواهد داشت. پس از آن، سازمان‌های مردم نهاد در نظر دارند علیه دولت در دادگاه پاریس به علت بی عملی در زمینه کنترل تغییرات آب و هوایی اقامه دعوی کند.

اگر کنشگران محیط زیستی بتوانند «پرونده قرن» را به دادگاه بکشانند، این اولین بار خواهد بود که دولت فرانسه در چنین زمینه‌ای به چالش قانونی کشیده می‌شود.

شخصیت های شناخته شده بسیاری از این کارزار استقبال و حمایت کرده اند. ماریون کوتیار، هنرپیشه سرشناس فرانسوی در مصاحبه ای با رادیو فرانس انتر با اعلام حمایت از «پرونده قرن» گفت که نمی توان تا وقتی که حمایت دولت وجود نداشته باشد از مردم انتظار داشت تا شیوه مصرف یا کار خود را عوض کنند.

فرانسوا دو روژی، وزیر محیط زیست فرانسه با اشاره به اعتراضات «جلیقه زردها» از سازمان‌های مردم نهاد دعوت کرد تا در این زمینه به گفتگوی ملی بنشینند.

اما سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی معتقدند دولتمردان، مقامات و بنگاه‌های اقتصادی به هشدارها توجه نمی‌کنند در صورتیکه این وظیفه دولت است که اقدامات سیاسی خود را با ضمانت برقراری عدالت در این زمینه در پیش گیرد.

اینرا هم بخوانید

امام جمعه تهران در باره گسترش بیحجابی:” بی‌حجاب‌ها کاری نکنند که شهدا نفرین‌شان کنند”!

احمد خاتمی، امام جمعه تهران در نماز جمعه این هفته در باره گسترش بی حجابی …