توافق وزیران خارجه “جی ۷” بر سر ضرورت کنار رفتن بشار اسد

وزیران خارجه ۷ کشور صنعتی جهان توافق کردند که حل بحران سوریه با ماندن بشار اسد بر مسند قدرت ممکن نیست. این کشورها خواستار همکاری بیشتر روسیه برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه شدند.

بحران سوریه محور رایزنی‌های دومین روز از نشست وزیران خارجه ۷ کشور قدرتمند اقتصادی و صنعتی (آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن و ایتالیا) بود که سه‌شنبه (۱۱ آوریل/ ۲۲ فروردین) در شهر لوکا در منطقه توسکانی ایتالیا برگزار شد.

ژان مارک ارو، وزیر خارجه فرانسه در حاشیه این نشست به خبرنگاران گفت، گروه ۷ قاطعانه توافق دارند که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در آینده سیاسی این کشور نقشی نخواهد داشت.

گروه هفت تا چند روز پیش درباره ضرورت کنار رفتن بشار اسد به عنوان پیش‌شرط دست یافتن به یک راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه توافق نداشتند.

ظاهرا حمله شیمیایی هفته‌ی گذشته به شهر خان‌شیخون در استان ادلب و حمله‌ی موشکی صبح جمعه (۷ آوریل/ ۱۸ فروردین) آمریکا به پایگاه هوایی “شعیرات” متعلق به ارتش سوریه در جنوب شرقی حمص، زمینه‌ساز تغییر رویکرد کشورهای گروه هفت درباره اوضاع سوریه بوده است.

بیشتر بخوانید: درخواست آمریکا از روسیه برای تغییر موضع در قبال سوریه

روسیه و جمهوری اسلامی ایران، به عنوان مهم‌ترین پشتیبانان رژیم بشار اسد حمله موشکی آمریکا را به شدت محکوم کرده‌اند، در حالی که کشورهای غربی آن را به عنوان اقدامی بازدارنده تائید می‌کنند.

آمریکا معتقد است حمله شیمیایی به خان‌شیخون به وسیله جنگنده‌های پایگاه هوایی شعیرات انجام شده و روسیه پیشتر در جریان حمله موشکی به این پایگاه قرار گرفته است.

مسکو استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی علیه مخالفان را تکذیب کرده، در حالی که برخی مقام‌های آمریکایی معتقدند روسیه به دلیل حضور نظامی در سوریه از جزئیات عملیات هوایی در این کشور باخبر بوده است.

مخالفت با تشدید تحریم‌ها علیه روسیه

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از دیدار با همتایان خود در گروه هفت پیشنهاد داده بود تحریم‌ها علیه روسیه تشدید شود. با این پیشنهاد موافقت نشده و کشورهایی نظیر آلمان و ایتالیا معتقدند که باید گفت‌وگو با روسیه ادامه یابد زیرا این کشور توان آن را دارد که بشار اسد را تحت فشار بگذارد.

به گفته‌ی وزیر خارجه فرانسه، “هفت کشور صنعتی” از روسیه خواسته‌اند برای حل بحران سوریه همکاری بیشتر و تنگاتنگی با جامعه‌ی بین‌الملل داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کاربرد سلاح شیمیایی در ادلب سوریه تایید شد

ژان مارک ارو تاکید کرده که مسکو باید از سیاست‌های “ریاکارانه” در قبال بحران سوریه دست بردارد و مسئولیت خود در این بحران را بر عهده بگیرد.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان در یک پیام توئیتری خواستار همکاری با روسیه و ایران برای حل بحران سوریه شده و تاکید کرده که راه حل سیاسی برای این بحران “بدون مسکو و تهران” دست‌یافتنی نیست.

بسیاری از ناظران معتقدند که رژیم بشار اسد بدون حمایت‌های نظامی و تسلیحاتی ایران و روسیه شانسی برای ماندن بر سر قدرت ندارد.

تا کمتر از دو هفته پیش ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا کنار رفتن بشار اسد را اولویت اصلی و پیش‌فرض یافتن یک راه حال سیاسی برای بحران سوریه عنوان نمی‌کردند. ظاهرا پس از حمله شیمیایی به شهر خان‌شیخون، که هنوز جزئیات آن کاملا روشن نشده، نظر کشورهای غربی تغییر کرده است.

در نشست وزیران خارجه کشورهای گروه هفت، برخی بازیگران اصلی منطقه نیز به عنوان ناظر حضور داشتند. گفته می‌شود که وزیران خارجه ترکیه، عربستان سعودی، قطر، اردن و امارات متحده عربی در رایزنی‌ها درباره اوضاع سوریه شرکت کرده‌اند.

رژیم اسد و سلاح شیمیایی

بنابر گزارش‌ها مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران اعلام کرد که تحقیقات دولت ترکیه حکایت از آن دارد که رژیم سوریه هنوز تسلیحات شیمیایی در اختیار دارد و تا زمانی که اسد بر سر قدرت باشد احتمال تکرار حمله شیمیایی منتفی نیست.

پس از توافقی که میان دولت سوریه با سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی حاصل شد، کار انتقال و انهدام زرادخانه شیمیایی رژیم بشار اسد از ابتدای سال ۲۰۱۴ به جریان افتاد.

بیشتر بخوانید: مخالفان سوری: روسیه درباره حمله شیمیایی دروغ می‌گوید

کارشناسان سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در یک گزارش تحقیقی که پائیز سال پیش در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت تائید کرده‌اند که رژیم اسد دست‌کم دو بار در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای سرکوب مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی در حمله هفته گذشته به شهر خان‌شیخون بیش از ۸۴ نفر کشته و ۵۴۶ نفر مجروح شده‌اند. بنا بر این گزارش ۷۴ نفر از مجروحان برای مداوا به ترکیه منتقل شده‌اند که در ۳۴ نفر از آنها علایم آلودگی به مواد شیمایی مشاهده شده است.

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …