توقیف بوئینگ ۷۴۷ ماهان‌ایر سپاه قدس؛ هواپیمای مصادره‌شده به خاک آمریکا منتقل شد

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه ٢٣ بهمن از اجرای حکم قطعی توقیف هواپیمای باربری بوئینگ ۷۴۷ که قبلا تحت مالکیت شرکت هواپیمایی ماهان‌ایر، وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران بود، خبر داد.

طبق بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، دولت آرژانتین روز یکشنبه ٢٢ بهمن پیرو حکم قطعی توقیف هواپیمای مزبور صادره در روز ١٣ اردیبهشت سال ۱۴۰۲ توسط دادگاه واشنگتن، نگهداری فیزیکی از آن را به ایالات متحده محول کرد و این هواپیما اکنون به جنوب ایالت فلوریدا رسیده است.

متیو اولسن، معاون دادستان کل بخش امنیت ملی وزارت دادگستری، در این ارتباط گفت: «این هواپیمای ساخت آمریکا توسط یک شرکت هواپیمایی ایرانی تحریم‌شده در یک معامله ناقض قوانین کنترل صادرات ایالات متحده و مستقیما سودرسان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که خود یک سازمان تروریستی است، جابه‌جا شده بود.»

او افزود: «وزارت دادگستری متعهد به حصول اطمینان از اجرای کامل قوانین آمریکا برای ممانعت از دستیابی بازیگران دولتی متخاصم به ابزارهای [مورد نیازشان] برای مشارکت آنها در فعالیت‌های بدخواهانه‌ای است که امنیت ملی ما را تهدید می‌کند.»

متیو اکسلراد، معاون وزیر بازرگانی در امور اعمال مقررات صادرات، نیز در این ارتباط گفت: «ماهان‌ایر که به حمل سلاح و جنگجویان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب‌الله شناخته می‌شود، با فروختن این هواپیما به یک شرکت باربری هوایی ونزوئلا محدودیت‌های صادراتی ما را زیر پا گذاشت. اکنون [این هواپیما] دارایی دولت ایالات متحده است.»

به گفته اکسلراد، رسیدن این هواپیمای مصادره‌شده به آمریکا «نمونه قدرتمند تلاش‌های بی‌وقفه ما برای جلوگیری از ایران و گروه‌های نیابتی‌اش از بهره‌برداری و سودبردن از فناوری ایالات متحده است.»

همچنین لاریسا ناپ، معاون اجرایی شعبه امنیت ملی پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، انتقال این هواپیما به آمریکا را «آخرین گام در فرایند طولانی به نتیجه درست رساندن این پرونده» خواند.

طبق اسناد دادگاه، کاپیتان این هواپیما از فرماندهان سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین سهامدار و عضو هیئت مدیره شرکت تحریم‌شده «قشم فارس ایر» وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است.وزارت دادگستری آرژانتین روز چهارشنبه ۱۳ دی سال جاری دستور تحویل این هواپیما به ایالات متحده را صادر کرد.

این هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷، متعلق به شرکت «اِمتراسور» ونزوئلا بود که دو سال پیش از شرکت ایرانی «ماهان‌ایر» خریداری شده بود. این شرکت هواپیمایی وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است که ایالات متحده آن را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده است.

هواپیمای مزبور روز ۱۶ خرداد سال گذشته از مکزیک وارد آرژانتین شد و دو روز بعد از آن به مقصد اروگوئه پرواز کرد، اما اروگوئه به این هواپیما اجازه ورود نداد و مجبور شد به آرژانتین بازگردد.

صدای آمریکا سال گذشته گزارش داده بود، استبان آکینو مدیر دبیرخانه اطلاعات ملی پاراگوئه اعلام کرد: «کشورش در همکاری با آرژانتین برای شناسایی خدمه هواپیمای توقیفی ماهان در فرودگاه بوئنوس‌آیرس به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد غلامرضا قاسمی خلبان این پرواز عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است.»

قاضی فدریکو ویلنا نیز از سازمان اطلاعات آمریکا خواست تا اطلاعات لازم برای تعیین هویت خلبان غلامرضا قاسمی و شواهد احتمالی ارتباطش با سپاه قدس «شاخه برون مرزی سپاه پاسداران» را از طریق وزارت امور خارجه آرژانتین در اختیار او قرار دهد.

آرژانتین نیز در پی درخواست آمریکا و همچنین شکایت دو سازمان یهودیان آرژانتین، این هواپیما را در فرودگاه بوئنوس آیرس توقیف کرد.کاراکاس و تهران به توقیف این هواپیما اعتراض کرده بودند و ونزوئلا تصمیم آرژانتین برای تحویل دادن این هواپیما به ایالات متحده را «سرقت» توصیف کرده بود.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

سیل در سیستان و بلوچستان؛نه آب داریم نه غذا.راهها بسته،قطعی برق، آب و گاز

روزنامه حکومتی هم میهن نوشته:نه آب داریم نه غذا.روایت سیل‏زده‏‌های بلوچستان از ۶ روز آبگرفتگی، …