تیلرسون: فروش اسلحه به عربستان هشداری به ایران است

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفته بستن قرارداد فروش اسلحه به عربستان پیامی برای ‌”رقیب سرسخت” عربستان، ایران است. عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان نیز ایران را متهم به حمایت از طالبان و ایجاد بی‌ثباتی در افعانستان کرد.

اولین سفر خارجی دونالد ترامپ در مقام رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان از دید بسیاری از ناظران پیامی برای ایران دارد. حال رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا صراحتا این پیام را به ایران داده است.

او گفته بستن قرارداد فروش اسلحه به عربستان پیامی به “رقیب سرسخت” این کشور یعنی ایران است. تیلرسون تصریح کرده که این معامله یک پیام روشن به “دشمن مشترک ماست”.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفته قرارداد فروش اسلحه به عربستان امنیت این کشور و نیز تمامی منطقه را از “نفوذ ایران و تهدید مرزهای عربستان سعودی از تمامی جهات” محافظت می‌کند.

اشاره تیلرسون به حضور نیروهای ایران در سوریه و عراق و نیز حمایت جمهوری اسلامی از شورشیان حوثی یمن است. عربستان از دولت یمن در نبرد با شورشیان حوثی حمایت نظامی می‌کند.

بیشتر بخوانید: فروش ۱۰۰ میلیارد یورو تجهیزات نظامی در سفر ترامپ به عربستان

رکس تیلرسون در جریان سفر ترامپ به عربستان او را همراهی می‌کند. در این سفر قراردادی بالغ بر ۳۸۰ میلیارد دلار برای فروش اسلحه به عربستان بین دو کشور امضا شد.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی‌اش در ریاض در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است او زمانی گوشی تلفن را بردارد و با محمدجواد ظریف تماس بگیرد، گفت او “هرگز گوشی تلفن را به روی کسی که بخواهد حرف بزند یا یک گفت‌وگوی موثر و مفید داشته باشد، قطع نمی‌کند”.

تیلرسون در ادامه گفت: «در حال حاضر من برنامه‌ای برای تماس با همتای ایرانی‌ام ندارم اگرچه به احتمال زیاد ما در زمان مناسب با هم حرف خواهیم زد.»

بیشتر بخوانید: ترامپ در سفر به عربستان از اسلام رادیکال انتقاد می‌کند

در این کنفرانس مطبوعاتی که به همراه عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان و هم‌زمان با اعلام پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران برگزار می‌شد، تیلرسون درباره انتخاب مجدد روحانی به ریاست‌جمهوری گفت که امیدوار است روحانی راهی را برای “برچیدن شبکه تروریسم ایران، قطع حمایت مالی این کشور از گروه‌های تروریستی، پایان دادن به دخالت [در سایر کشورها]، حمایت‌های لجستیکی و هرآنچه که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود” آغاز کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین اظهار امیدواری کرد که روحانی بتواند حقوق ایرانیان در زمینه آزادی بیان و آزادی تجمعات را احیا کند تا به گفته او “ایرانیان بتوانند آنطور که لایقش هستند زندگی کنند”.

اتهامات عادل الجبیر علیه ایران

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان نیز در این کنفرانس مطبوعاتی ایران را یک کشور “غیرقابل اعتماد و حامی تروریسم” خواند. او گفت: «آنها [ایران] می‌خواهند رابطه بهتری با ما داشته باشند، اما به سفارت‌خانه‌های ما حمله می‌کنند و دیپلمات‌های ما را به قتل می‌رسانند.»

وزیر خارجه عربستان ادامه داد: «آنها در کشور من و سایر کشورهای متحد ما شبکه‌های تروریستی به وجود می‌آورند. آنها از شبه‌نظامیانی که می‌خواهند کشورها را بی‌ثبات کنند مثل حزب‌الله و حوثی‌ها و گروه‌های مشابه در سوریه حمایت می‌کنند.»

او همچنین مدعی شد که بسیاری از رهبران القاعده پس از حمله ۱۱ سپتامبر به ایران فرار کرده و در آنجا مخفی شدند. به گفته عادل الجبیر حمایت ایران از طالبان نیز باعث بی‌ثباتی افغانستان شده است.

وزیر خارجه عربستان همچنین از ایران خواست به نقض حقوق بشر پایان دهد. این در حالی است که عربستان یکی از کشورهایی است که بنا بر گزارش‌‌های نهادهای رسمی به خصوص در مورد زنان مرتکب نقض مستمر حقوق بشر شده است.رادیوآلمان

اینرا هم بخوانید

اعتراض آرمین مرتب، برادر آروین مرتب از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، به حضور پزشکیان بر مزار برادرش

آرمین مرتب، برادر آروین مرتب از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، به حضور مسعود پزشکیان نامزد انتخابات …