جدول آتش سوزی در مدارس در بیست سال گذشته

خبرآنلاین:جدول این گزارش را بخوانید ۱۲ سال بعد از درودزن، این‌جا حرف‌های تکراری تمامی ندارد! ۱۲ سال بعد از درودزن، این‌جا حرف‌های تکراری تمامی ندارد! دقیقا بعد از هر حادثه‌ای مسئولان آموزش و پرورش حرف‌های تکراری می‌زنند و در اصل اتفاقی برای خداحافظی با تجهیزات گرمایشی نا ایمن در مدارس رخ نمی‌دهد و سوالی که باقی می‌ماند این است، ۱۲ سال پس از دروردزن و ۶ سال پس از شین‌آباد، فرصت مناسبی برای خداحافظی همیشگی با تجهیزات گرمایشی نا ایمن در مدارس نبود؟

دیروز آتش به جان یک مدرسه در زاهدان افتاد. ۲ دانش آموز فوت کردند و گروهی دیگر از دانش‌آموزان نیز با درصدهایی از سوختگی، سال‌ها باید زخم این آتش را در جان نگه دارند. مثل دختران شین‌آباد و کودکان درودزن که زخم با آنها بزرگ شد و از بلوغ تا جوانی روزهای عمر آنها را دائما درگیر یک حادثه.

۱۲ سال از حادثه آتش‌سوزی درودزن فارس می‌گذرد.

آتش‌سوزی مدرسه درودزن حادثه‌ای بود که در ۱۴ آذر ۱۳۸۵در مدرسه شهید رحیمی درودزن شهرستان مرودشت استان فارس رخ داد و هشت دانش‌آموز را در شعله‌های خود سوزاند. این آتش‌سوزی بر اثر آتش گرفتن تنها وسیله گرمایشی (بخاری علاءالدین) اتفاق افتاد و با وجود اینکه آموزش و پرورش توسط محاکم قضایی مقصر شناخته شد، پرداخت دیه به آسیب‌دیدگان تا آبان ماه ۱۳۹۰ طول کشید.

۶سال هم از حادثه آتش سوزی مدرسه روستای شین‌آباد در حاشیه شهر پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی می‌گذرد.حادثه‌ای که در روز چهارشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۱ رخ داد و در این حادثه ۲۹ دانش‌آموز دختر دچار سوختگی شدند که دو نفر از آن‌ها بر اثر شدت جراحات وارده فوت کردند. همچنین انگشتان سه تن از دانش‌آموزان به دلیل شدت سوختگی و عدم قبول پیوند قطع شد.

امروز هم نوبت به مدرسه‌ای در زاهدان افتاد. (جزییات بیشتر از حوادث آتش‌سوزی مدارس در ۲۰ سال گذشته را اینجا بخوانید)

تلخ‌تر آنکه در همه این حوادث شاهد تکرار واکنش‌ها و تکرار حرف‌های مسئولان آموزش و پرورش و مجلس هستیم. بیش از ۲۰ سال است که حساسیت‌ها نسبت به وجود لوازم گرمایشی نا امین در مدارس بالاتر رفته و هر بار بعد از هر حادثه‌ای، آموزش و پرورشی آماری از مدارس ناایمن می‌دهند و دوباره روز از نو و روزی از نو .

به جدول زیر توجه کنید. دقیقا بعد از هر حادثه‌ای مسئولان آموزش و پرورش حرف‌های تکراری می‌زنند و در اصل اتفاقی برای خداحافظی با تجهیزات گرمایشی نا ایمن در مدارس رخ نمی‌دهد و سوالی که باقی می‌ماند این است، ۱۲ سال پس از دروردزن و ۶ سال پس از شین‌آباد، فرصت مناسبی برای خداحافظی همیشگی با تجهیزات گرمایشی نا ایمن در مدارس نبود؟

در ادامه گزارش واکنش‌های امروز مسئولان آموزش و پرورش را بخوانید.

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش: «۴۰ تا ۴۲ درصد کلاس‌های ما هنوز وسایل گرمایشی استاندارد ندارند. البته بخاری‌های قطره‌ای در سراسر کشور قطع شده است اما بخاری‌های غیر استاندارد هنوز در کلاس‌ها استفاده می‌شود که با اعتبارات لازم پیش‌بینی‌شده در برنامه ششم سعی داریم به وسایل گرمایشی استاندارد تبدیل شوند.»

مهرالله رخشانی‌مهر، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور: «بیش از ۴۰درصد از مدارس کشور به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز نیستند در تلاشیم با یک برنامه زمانبندی ۳ سال آینده بخاری‌های غیر استاندارد را از مدارس جمع کرده و بخاری‌های استاندارد را جایگزین کنیم. در سطح مدارس کشور تعداد زیادی از مدارس که سیستم گرمایش غیراستاندارد داشتند تعویض شده است. در بخشی از استان‌های کشور استانداردسازی انجام شده اما بخش بیشتری از مدارس سردسیر یا صعب‌العبور باقی مانده است.»

**************

نگاهی به آتش‌سوزی‌هایی در مدارس، که منجر به مرگ کودکان شد

در ۲۰ سال گذشته بیشتر از ۷۰ دانش‌آموز به‌دلیل وسایل گرمایشی ناایمن در مدارس یا مصدوم شده‌اند یا جان خود را از دست داده‌اند و مشخص نیست این تعداد باید به چند برسد تا فکری به حال مدارس روستایی و سیستم‌های گرمایشی شود؟

به گزارش خبرآنلاین، آتش‌سوزی در مدارس بازهم جان ۳ دانش‌آموز را گرفت؛ صبح امروز پیش‌دبستانی و دبستان غیردولتی اسوه حسنه در زاهدان دچار آتش‌سوزی شد. آتش‌سوزی به‌خاطر استفاده از چراغ نفتی برای گرم‌کردن کلاس‌های درس. استفاده از چراغ نفتی در مدارس روستایی و احتمال بالای آتش‌سوزی در حالی رخ می‌دهد که استفاده از این چراغ‌ها و بخاری‌های نفتی ممنوع است؛ اما اهمال‌کاری و بی‌توجهی باعث شده تا این قبیل حوادث در کم‌ترین حالت یک پروسه ۲۰ ساله داشته باشد و دائما تکرار شود.

در این حادثه یک دانش‌آموز پیش‌دبستانی و سه دانش‌آموز کلاس اولی دچار سوختگی شده‌اند که دو تا سه نفر از آنها فوت شدند. در همین میان علیرضا نخعی، مدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان گفت: «۲ دانش‌آموزی که در حادثه آتش‌سوزی مدرسه ابتدایی دچار آتش‌سوزی شده بودند به نام‌های صبا عربی و مریم نوکندی فوت کردند. اسامی ۴ دانش‌آموز دختر که در حادثه پیش دبستانی اسوه زاهدان صبح امروز دچار حریق شده و درصد سوختگی آنها بالای ۷۰ درصد گزارش شده است، به این شرح است؛ مونا خسروپرست، صبا عربی، مریم نوکندی و یکتامیرشکار.» گفتنی است قبلا در همین خبر از قول مدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان اعلام شده بود ۳ ‌دانش‌آموز این حادثه فوت کردند ولی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد تعداد فوت‌شده‌ها ۲ ‌نفر ‌هستند.

پس از آن، طبق اعلام علی مرادی، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان، سومین دانش آموز آسیب دیده در حادثه آتش‌سوزی دبستان دختران اسوه شهر زاهدان با تلاش پزشکان احیا شد.

دستور بازداشت صادر شد

در همین میان دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان گفت: با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده است و در این رابطه دستور بازداشت آن‌ها صادر شد. حجت الاسلام و المسلمین دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان گفت: «متاسفانه بر اثر آتش‌سوزی در یک مرکز آموزشی ٣ نفر از دانش‌آموزان فوت شدند و عده‌ای دیگر در بیمارستان بستری هستند، تیم پزشکی از تهران اعزام شده و برای انجام اقدامات درمانی در محل مستقر هستند.» او با اشاره به اینکه در حال حاضر معاون و بازپرس ویژه قتل در محل حاضر هستند، ادامه داد: «با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده است و در این رابطه دستور بازداشت آن‌ها صادر شد. متاسفانه استانداردهای لازم و نکات ایمنی در این مدرسه رعایت نشده بود و قطعا پس از وصول نظریه کارشناسی چنانچه سایر اشخاص و دستگاه‌ها در این رابطه مقصر شناخته شوند طبق قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. این نهادها باید هر چه سریعتر گزارش مدارسی که حداقل استانداردهای قانونی در آن رعایت نشده است را به دادستانی ارسال کنند تا نسبت به تعطیلی و یا انتقال دانش آموزان به مکان مناسب‌تر اقدام شود.»

در ادامه بخشی از حوادث آتش‌سوزی مدارس در ۲۰ سال گذشته را می‌بینید:

حادثه

تاریخ

توضیح

تعداد مصدوم و فوتی

آتش‌سوزی مدرسه روستای شفت

سال ۷۶

آتش‌سوزی به علت وزش شدید باد و بلند شدن بخاری از روی زمین اتفاق افتاد. معلم فداکار این دانش‌اموزان جان خودش را به خطر انداخت و آن‌ها را نجات داد. حسن امیدزاده سال‌ها رنج ناشی از سوختگی را تحمل کرد و سرانجام سال گذشته در سن 58 سالگی در گذشت.

مصدومیت ۱۱ دانش‌آموز و یک معلم

آتش‌سوزی مدرسه روستای سفیلان

سال ۸۳

حادثه به دلیل آتش‌گرفتن بخاری نفتی، تنها منبع گرمایشی کلاس بود.

مصدومیت ۱۳ دانش‌آموز و فوت یک معلم

آتش‌سوزی مدرسه درودزن

سال ۸۵

علت حادثه آتش‌گرفتن بخاری نفتی بود.

مصدومیت ۸ دانش‌آموز

آتش‌سوزی خوابگاه مدرسه زاهدان

سال ۸۹

به دلیل اتصال سیم‌های برق، خوابگاه مدرسه شبانه‌روزی «چاه رحمان» نصرت‌آباد زاهدان آتش گرفت و دانش آموزان در خواب غافلگیر شدند.

فوت یک و مصدومیت ۱۴ دانش‌آموز

آتش‌سوزی خوابگاه چابهار

سال ۹۰

آتش‌سوزی در یکی از اتاق‌های خوابگاه دبیرستان

فوت ۳ و مصدومیت دو دانش‌آموز

آتش‌سوزی مدرسه سلماس

سال ۹۱

آتش‌سوزی جزئی

آتش‌سوزی مدرسه شین‌آباد

سال ۹۲

آتش‌گرفتن بخاری

فوت دو و مصدومیت ۲۹ دانش‌آموز

آتش‌سوزی مدرسه خرمشهر

سال ۹۲

آتش‌سوزی جزئی

مصدومیت معلم

آتش‌سوزی مدرسه هشترود

سال ۹۴

آتش‌سوزی جزئی

مصدومیت معلم

۴۲۲۳۸

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …