آمریکا خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت در مورد «آزمایش موشکی» ایران شد

در پی درخواست سفیر اسرائیل در سازمان ملل برای اقدام در مورد «آزمایش موشکی» که گفته می‌شود ایران انجام داده، ایالات متحده خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت شده‌است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داده است این جلسه اضطراری قرار است روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن، به وقت نیویورک، برگزار شود.

این نخستین بار است که هیئت نمایندگی دولت دونالد ترامپ، در شورای امینت، خواستار تشکیل یک جلسه اضطراری می‌شود.

در بیانیه صادرشده از سوی نمایندگی آمریکا در ملل متحد آمده است «در راستای آزمایش موشک کوتاه‌برد بالستیک از سوی ایران در ۲۹ ژانویه (۱۰ بهمن)، ایالات متحده خواستار جلسه فوری در شورای امنیت است».

قرار است این جلسه، در ادامه جلسه شورای امنیت در ارتباط با سوریه، برپا شود.

ساعتی پیش از انتشار خبر درخواست آمریکا برای تشکیل جلسه در شورای امنیت، سخنگوی کاخ سفید گفته بود دولت متبوعش در حال بررسی گزارش‌ها در مورد جزئیات «این آزمایش» است. شان اسپایسر افزوده بود که ایالات متحده هنوز از ماهیت دقیق این آزمایش اطلاع ندارد، اما انتظار می‌رود اطلاعات بیشتری در این مورد به دست آورد.

خبرگزاری رویترز ۱۱ بهمن به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، گزارش داده بود که ایران در روز یک‌شنب، یک «موشک میان‌برد» آزمایش کرده که «پس از پیمودن مسافتی حدود هزار کیلومتر منفجر شده است».

محل این آزمایش منسوب به ایران، در نزدیکی سمنان عنوان شده است.

انتشار گزارش‌ها در مورد آزمایش موشکی در حالی‌ست که وزیر خارجه فرانسه، در ادامه تلاش‌های کشورهای اروپایی برای حفظ توافق اتمی، و نیز دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی، در تهران به سر می‌برد.

بنا بر قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد، «ایران از انجام اقداماتی که مربوط به موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای‌ست منع شده» و از کشورهای جهان خواسته شده «تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از ارسال فناوری و کمک‌های فنی مربوط به آن را در دستور کار قرار دهند».

دنی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، گفته است این «آزمایش موشکی» جنگ‌افزاری با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است و «خطر آن نه تنها متوجه اسرائیل که متوجه کل منطقه‌است».

ایران همواره تاکید کرده قصد تولید جنگ افزار هسته‌ای را ندارد و در همین راستا نیز مبنای آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را فاقد اعتبار می‌داند. در حال حاضر میان ایران و شش قدرت جهانی توافقی وجود دارد که برنامه هسته‌ای تهران را محدود کرده و تحریم‌های مربوط به آن را نیز برچیده‌است. تهران هنوز به وقایع اخیر واکنش نشان نداده‌است.

رادیو فردا

——————-

جلسه اضطراری شورای امنیت ‘آزمایش موشکی ایران’ را بررسی می‌کند

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی جدید ایران جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد.

این جلسه اضطراری به درخواست ایالات متحده، عضو دایم شورا، امروز سه‌شنبه، ١٢ بهمن (٣١ ژانویه) برگزار می‌شود. روز گذشته، مقامات آمریکایی گفتند که ایران در روز یکشنبه به انجام آزمایش موشکی مبادرت کرده ولازم است شورای امنیت این اقدام را در ارتباط با تعهدات این کشور در چارچوب مصوبات قبلی شورا مورد مذاکره قرار دهد.

دولت آمریکا معتقد است که قطعنامه شماره ٢٢٣١ شورای امنیت که در تایید و تنفیذ توافق هسته‌ای – برجام – صادر شد، ایران را از پیگیری برنامه موشکی بالستیک منع کرده است و ادامه این برنامه ، از جمله انجام آزمایش‌های موشکی، مغایر این قطعنامه است. به گفته مقامات آمریکایی، ایران با ادامه برنامه موشکی خود خواهد توانست موشک‌های بالیستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای تولید کند که مغایر مصوبه شورای امنیت بوده و امنیت منطقه را به مخاطره خواهد انداخت.

پاراگراف سوم ضمیمه “ب” قطعنامه شماره ٢٢٣١ از ایران می‌خواهد به مدت هشت سال از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای شامل فناوری سکوهای پرتاب آنها اجتناب ورزد و کشورهای عضو سازمان را مکلف می‌کند از کمک فنی یا حمل و نقل اقلام قابل کاربرد در این فعالیت‌ها بدون مجوز سازمان ملل خودداری کنند.

مقامات جمهوری اسلامی برنامه موشکی خود را صرفا دفاعی توصیف کرده و تاکید داشته‌اند که قطعنامه شورای امنیت آزمایش موشک‌هایی را که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده منع نکرده است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که این کشور مشغول بررسی این موضوع است که آیا آزمایش اخیر به منزله نقض قطعنامه شماره ٢٢٣١ است یا نه و افزوده است که “هرگاه اقداماتی در نقض یا تعارض با این قطعنامه از سوی ایران سر بزند ما به اقدامات لازم دست خواهیم زد تا ایران در این زمینه پاسخگو باشد و از سایر کشورها نیز می‌خواهیم به همین نحو عمل کنند.”

منابع جمهوری اسلامی در مورد آزمایش روز یکشنبه توضیحی نداده‌اند و سخنگوی کاخ سفید گفته است که ایالات متحده هنوز “از ماهیت دقیق” این آزمایش اطلاع ندارد اما انتظار دارد بعدا اطلاعات بیشتری کسب کنند. گفته می‌شود که منابع اطلاعاتی آمریکا با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای توانستند انجام آزمایش موشکی روز یکشنبه را تشخیص دهند.

برخی منابع خبری گفته‌اند که این آزمایش در منطقه‌ای نزدیک سمنان صورت گرفت و شامل پرتاب موشک بالستیک خرمشهر بود که با موفقیت انجام نشد. این منابع یادآور شده‌اند که آزمایش موشکی قبلی ایران در تابستان سال جاری شمسی انجام گرفت و در مهرماه، حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی گفت که جدیدترین موشک دوربرد ایران با نام “خرمشهر” در سال جاری شمسی رونمایی می‌شود.

پرتاب اخیر اولین آزمایش موشکی ایران از زمان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی با انتقاد از آنچه که نرمش دولت باراک اوباما نسبت به ایران می‌خواند، موضع سختگیرانه‌ای را نسبت به جمهوری اسلامی اتخاذ کرد. برخی ناظران آزمایش موشکی روز یکشنبه را اقدامی از سوی ایران برای آزمایش واکنش دولت جدید آمریکا دانسته و گفته‌اند که به نظر می‌رسد از زمان آغاز به کار دونالد ترامپ، لفاظی‌های تند مقامات ارشد جمهوری اسلامی علیه آمریکا کاهش یافته است.

در واکنش به آزمایش موشکی روز یکشنبه، سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، با اشاره تلویحی به آغاز کار دولت دونالد ترامپ گفت که “دیگر ایران مجوز نقض مکرر ممنوعیت موشکی، ادامه حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و سایر اقدامات خصمانه‌ای را ندارد که صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره می‌اندازد.”

روز یکشنبه دونالد ترامپ با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، گفتگوی تلفنی داشت و به گفته دفتر رئیس جمهوری امریکا “دو طرف بر سر اهمیت اعمال قاطعانه برجام و برخورد با اقدامات بی‌ثبات ساز ایران در منطقه هم‌نظر بودند.” به احتمال زیاد، مقامات آمریکایی انجام آزمایش موشکی را که بتواند مناطقی در داخل عربستان و احتمالا اسرائیل را هدف قرار دهد “اقدام بی‌ثبات ساز” تلقی می‌کنند.

قرار است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دو هفته دیگر برای ملاقات با آقای ترامپ به آمریکا سفر کند. وی در مطلبی در فیسبوک خود در روز دوشنبه نوشت که “در میان موضوعاتی که بررسی خواهیم کرد، لزوم تجدید تحریم‌هایی علیه ایران است.” وی در توضیح دستور مذاکرات خود در واشنگتن نوشت:”تحریم‌هایی علیه برنامه موشکی و تحریم‌های دیگری علیه تروریسم و بررسی مجدد توافق ناکام در مورد برنامه هسته‌ای زیرا معتقدم که این موضوعات نه تنها اسرائیل و آمریکا، بلکه کشورهای دیگر منطقه را نیز نگران می‌کند.”بی بی سی

اینرا هم بخوانید

طی دو سال ٨ میلیون نفر به تعداد فقرای کشور اضافه شده است!

روزنامه حکومتی اعتماد:طی دو سال هشت میلیون فقیر به تعداد فقرای کشور اضافه شده است! …