جلسه بی‌نتیجه ترامپ با دمکرات‌ها بر سر دیوار مرزی

رادیو آلمان:جلسه بی‌نتیجه ترامپ با دمکرات‌ها بر سر دیوار مرزی

رئیس‌جمهور آمریکا همراه مشاور حقوقی کاخ سفید راهی مرز آمریکا با مکزیک می‌شود. او می‌خواهد این مرز را دیوارکشی کند. دیدار ترامپ با سناتورهای دمکرات برای تأمین بودجه ساخت این دیوار بی‌نتیجه بود.

دیدار ترامپ با سناتورهای دمکرات که اکنون دیگر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار دارند – آن‌هم در آستانه سفر او به مرز مکزیک – قرار بود آغاز تازه‌ای در روابط دو طرف باشد. این دیدار اما به دلیل پافشاری دو طرف بر موضع خود بی‌نتیجه به پایان رسید.

چاک شومر نماینده دمکرات‌ها پس از این دیدار به خبرنگاران گفت: «آنچه ما شاهد آن بودیم خشم ناگهانی او بود. ترامپ به آنچه می‌خواست نرسید در نتیجه جلسه را ترک کرد.»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است که این دیدار “وقت تلف کردن بود”. با این حال گمان می‌رفت که دو طرف راه‌حلی برای پایان وضعیت کنونی یعنی تعطیلی بخشی از دولت آمریکا به دلیل کشمکش مجلس و دولت بر سر بودجه، پیدا کنند.

نانسی پلوسی پیش از این دیدار پرداخت پول برای ساخت دیوار را قاطعانه رد کرده بود. او با انتقاد از دونالد ترامپ گفته بود ما با سیاسی طرف هستیم که افتخار می‌کند بگوید دولت را تعطیل کردم فرقی هم نمی‌کند که پای ماه یا سال در میان باشد.

کشمکش ترامپ و دمکرا‌ت‌ها بر سر بودجه دیوار مرزی به یک بن‌بست سیاسی منجر شده که نتیجه آن تعطیلی بخشی از سازمان‌های دولتی و مراکز عمومی آمریکاست. اگر این وضعیت دو روز دیگر ادامه پیدا کند، رکورددار طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا می‌شود.

ترامپ مدعی است که سناتورهای جمهوری‌خواه از او حمایت می‌کنند. او گفته است: «جمهوری‌خواهان متحد هستند. ما خواستار تأمین امنیت کشورمان هستیم.» اما دمکرات‌ها با تصویب قانون بودجه بدون تأمین بود‌جه‌ای برای ساخت دیوار، شانسی برای مطرح شدن آن در مجلس سنا نگذاشتند. جمهوری‌خواهان اکثریت سنا را در اختیار دارند.

وعده ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک یکی از مهمترین وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود. حال او می‌گوید این دیوار نباید حتما با بتون ساخته شود و اگر از میله‌ای فولادی باشد هم خوب است. اما به نظر می‌رسد دمکرا‌ت‌ها تصمیم ندارند زیر بار ساخت هیچ ‌دیواری روند.

دونالد ترامپ پنج‌شنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه) همراه مشاور حقوقی کاخ سفید راهی مرز آمریکا و مکزیک می‌شود تا با گارد مرزی این کشور دیدار و تأکید کند. او اصرار دارد باز بودن این  مرز تهدیدی برای امنیت آمریکاست.

پس از این دیدار ممکن است ترامپ وضعیت اضطراری ملی اعلام کند. در این صورت رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند بی‌نیاز به موافقت کنگره از بودجه ارتش برای ساخت دیواری مرزی استفاده کند.

برخی گمانه‌زنی می‌کنند که هدف از سفر رئیس‌جمهور آمریکا به مرز مکزیک، یافتن شواهدی است که او بتواند در صورت نیاز از آنها برای توجیه علت اعلام وضعیت ملی اضطراری در دادگاه استفاده کند.

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …