جنبش قدرتمند علیه اعدام در مقابله با حکم اعدام شریفه محمدی.شریفه محمدی آزاد باید گردد

صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی فعال کارگری، زیست محیطی و معترض علیه اعدام در رشت به اتهام “بغی”  موجی گسترده  از اعتراض از سوی تشکلهای مختلف کارگری و اجتماعی  و از درون زندانها و در سطح بین المللی را دامن زده است. این حکم جنایتکارانه بدنبال هفت ماه بازداشت، شکنجه و بازجویی در شکنجه گاههای شهرهای مختلف و در سناریویی نخ نما و با اتهاماتی بی پایه علیه او صادر شده است. جرم شریفه محمدی دفاع از حقوق کارگران و اعتراض علیه اعدامها است.  نگاهی داشته باشیم به گوشه هایی از سیل اعتراض علیه اعدام شریفه محمدی طی یک هفته گذشته:

-۱۶ زندانی سیاسی از بند زنان اوین طی بیانیه ای تحت عنوان “کنار تمام کسانی که خطر حکم مرگ تهدیدشان می‌کند ایستاده‌ایم و خواهان توقف حکم اعدام هستیم” ، با اعلام اینکه این حکم نه فقط  علیه شریفه محمدی، بلکه علیه همه فعالین کارگری، سیاسی، مدنی ، حقوق بشری و فعالین حوزه زنان است هشدار داده اند که این حکم پیش درآمدی برای صدور احکام سنگین بعدی است و در بیانیه خود مینویسند: “آنچه بیش از پیش در این حکم مرگ دیده می‌شود سیاست سرکوبی است که به واسطه‌ی آن می‌خواهند صدای اعتراض و مطالبه‌ گری که با خیزش انقلابی ۱۴۰۱ به سطح قابل تاملی ارتقا یافته بود را، خفه کرده و زنان را که با صدایی بلندتر از پیش به عرصه‌ی “حق” خواهی گام گذاشته‌اند، مرعوب و وادار به عقب نشینی کنند.” و درخاتمه امضا کنندگان این بیانیه همراهی خود را با کمپین دفاع از شریفه محمدی اعلام میکنند. اسامی این زندانیان عبارتند از: سروناز احمدی، آنیشا اسداللهی، هستی امیری، ریحانه انصاری‌نژاد، گلرخ ایرایی، سکینه پروانه، ناهید تقوی، ناهید خداجو، نسرین خضری‌جوادی، ویدا ربانی، محبوبه رضایی، مهناز طراح، سپیده قلیان، نرگس محمدی، وریشه مرادی، و مریم یحیوی.

– ‍ وریشە مرادی زندانی سیاسی محبوس دراوین صدور چنین احکامی را “گواه روشنی بر زن‌ستیزی جمهوری اسلامی”  اعلام کرد.

-۵۵ نفر از زندانیان سیاسی در اوین که سی نفر آنها از بند زنان و ۲۵ نفر آنان مردان زندانی بند ۴  اوین هستند، در اعتراض به حکم اعدام شریفه محمدی با اعلام اعتصاب غذا برای  روز ۲۱ تیر به کمپین دفاع از شریفه محمدی پیوسته اند. بعلاوه در بیست و چهارمین هفته از سه شنبه های نه به اعدام زندانیان سیاسی از واحدهای ۳ و ۴ قزلحصار و بند زنان وبندهای ۳،۶ و ۷ اوین و بعلاوه هفت زندانی دیگر، مخالفت خود را با حکم بیشرمانه وننگین اعدام برای شریفه محمدی  اعلام کرده و خواستار حمایت سراسری برای توقف ماشین اعدام حکومت شده اند. در همین روز همگام با سه شنبه های نه به اعدام، طوفانی اعتراضی در توییتر و اینستاگرام با هشتگ #شریفه_محمدی به راه افتاد که رکورددار شد.   

– صد و چهل و شش فعال اجتماعی گیلان، ضمن انتشار بیانیه ای صدور حکم اعدام علیه شریفه محمدی، فعال کارگری را محکوم کرده و خواستار لغو این حکم شدند.

– سازمان حقوق بشر ایران با انتشار بیانیه‌ای صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال حقوق کارگران را محکوم کرد و خواستار برخورد نهادهای بین‌المللی با چنین «احکام ظالمانه‌ای» شد.

– بیانیه های بسیاری از سوی بخش های مختلف کارگری و اجتماعی در اعتراض به این حکم جنایتکارانه منتشر شده است. ازجمله هفت تشکل کارگری، انجمن صنفی برق و فلز کرمانشاه،  شورای بازنشستگان ایران،ندای زنان ایران، نهاد دادخواهان، شورای هماهنگی اعتراضات پرستاران و دو تشکل شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت و ارکان ثالث، طی بیانیه ای مشترک صدای اعتراض خود را علیه این حکم و سناریوی سازی های واهی حکومت و اعدامها بلند کرده و خواستار آزادی شریفه محمدی و لغو حکم اعدام وی شده اند. در همین راستا چهار تشکل مستقل کارگری، به اسامی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، گروه اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، کارگران بازنشسته خوزستان، در بیانیه مشترکی ضمن اعلام حمایت از کمپین دفاع از شریفه محمدی همگان را به پیوستن به این کارزار فرا خوانده اند.

علاوه بر بیانیه های مشترک تشکلهای مختلف کارگری – اجتماعی از جمله اتحاد بازنشستگان، دانشجویان پیشرو، کانون نویسندگان، سندیکای شرکت واحد و چهره هایی چون گوهر عشقی، مادر دادخواه، ریحانه انصاری نژاد  از درون زندان و فرهاد میثمی زندانی سیاسی سابق بیانیه داده و حکم ظالمانه اعدام علیه شریفه محمدی را محکوم کرده اند.

– بازنشستگان در یکشنبه های اعتراضی خود در هفدهم تیرماه در شهرهای شوش و تهران با فریاد “شریفه محمدی را آزاد کنید”، “اعتراض و تشکل حق مسلم ماست” و با فریاد مطالبات خود، به این کارزار اجتماعی علیه حکم اعدام شریفه محمدی و علیه اعدامها و سرکوبگریهای حکومت قد علم کردند.

– درخارج ازکشور نیز، آکسیونهای اعتراضی متعددی در شهرهای مختلفی چون فراکنفورت، گوتنبرگ، تورنتو، ونکوور، واشنگتن، استکهلم، مالمو و کلن به پا شد و این اعتراضات ادامه دارد. در پانزدهم تیرماه در تورنتو به دعوت گروه “ایرانیان کانادائی برای دموکراسی” جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر، در میتینگی که بیش از صد نفر در آن شرکت داشتند، حضور پیدا کرد و سخنرانی نمود. او بعد از ارائه گزارش خود از نقض حقوق بشر توسط رژیم اسلامی و اشاره به جنایات حکومت اسلامی در مورد حکم اعدام شریفه محمدی بر طرح این موضوع در کمیته حقیقت یاب سازمان ملل تاکید کرد.

حکم اعدام شریفه محمدی بازتاب جهانی وسیعی یافته است. کارزار جهانی نه به اعدام در ایران از  کمپین دفاع از شریفه محمدی پشتیبانی کرد. و در همین فاصله (“کمیسیون های کارگران اسپانیا”) در بخش کشورهای عربی، آفریقا، آسیا و‌ همچنین در سازمان جهانی کار طی بیانیه ای بر لغو فوری حکم ظالمانه اعدام علیه شریفه محمدی تاکید کرد. سازمان عفو بین‌الملل، روز دوشنبه ۱۸تیر با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن حکم اعدام شریفه محمدی فعال کارگری و حقوق زنان توسط رژیم ایران، خواهان آزادی وی شد. همچنین جمعی از جوانان آلمانی عضو گروه دانشجویی اتحادیه کارگری آلمان «د گ ب» با برگزاری تجمعی در این شهر، خواستار لغو حکم اعدام شریفه محمدی، فعال کارگری، و آزادی بی‌قید و شرط او شدند.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی (FTN) نیز، ضمن اطلاع رسانی در مورد حکم اعدام شریفه محمدی، با ارسال نامه ای سرگشاده به اتحادیه های کارگری و نهادهای انساندوست در سطح بین المللی خواستار فشار آوردن بر جمهوری اسلامی برای آزادی فوری شریفه محمدی و لغو حکم اعدام وی شده است.

یک تاکید این کمپین فشار آوردن بر سازمان جهانی کار برای پایان دادن به مماشات خود با این حکومت زندان و اعدام و سرکوبگر مردم ایران و اخراج آن از این سازمان و نیز بر بایکوت جهانی جمهوری اسلامی بخاطر همه جنایاتش است.  کمپین برای آزادی کارگران زندانی از کارزار “دفاع از شریفه محمدی” قاطعانه  پشتیبانی کرده و همگان را به پیوستن به این کارزار فرا میخواند. کمپین برای آزادی کارگران زندانی تلاش دارد که صدای شریفه محمدی و خانواده اش، صدای مادر او که پیام داد و از حکم ظالمانه اعدام برای فرزندش ابراز نگرانی کرد و صدای همسر و فرزندش باشد.

با قدرت اتحاد سراسری و جهانی و کارزار قدرتمند بین المللی شریفه محمدی، میتوانیم حکومت اسلامی را عقب برانیم.  شریفه محمدی باید فورا آزاد شود.

شهلا دانشفر

سخنگوی کمپین برای آزادی کارگران زندانی

۲۰ تیر ۱۴۰۳، ۱۰ ژوئیه 2024

اینرا هم بخوانید

ادامه اعتراضات کارگران رسمی نفت در لاوان و اعتصابات کارگران پروژه ای نفت

امروز ۲۹ تیر کارگران رسمی نفت در ادامه اعتراضاتشان برای پیگیری مطالبات خود بار دیگر …