جنگ در سراسر غزه تشدید شده است؛ گوترش خواستار آتش‌بس فوری شد

جنگ در شمال و جنوب غزه شدت گرفته است و نزدیک به ۳۰۰ هزار فلسطینی که در رفح پناه گرفته بودند با هشدار اسرائیل برای ترک محل آواره شده‌اند.

با افزایش نگرانی از تشدید بحران انسانی، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد یک بار تاکید کرد که جنگ در غزه «مصائب وحشتناک انسانی» به دنبال داشته است و از طرف‌های درگیر و کشورهای میانجی‌ خواست «به دلایل بشردوستانه آتش‌بس فوری برقرار کنند.»آقای گوترش امروز همچنین خواستار «آزادی بی‌قید و شرط گروگان‌ها» و افزایش فوری کمک‌های بشردوستانه شد.

در همین حال مصر از میانجی‌های اصلی مذاکرات آتش‌بس اعلام کرد که در پرونده شکایت از اسرائیل به اتهام «نسل‌کشی» در دیوان بین‌المللی کیفری به آفریقای جنوبی می‌پیوندد.ارتش اسرائیل شب گذشته اعلام کرده بود که نیروهایش برای مقابله با استقرار دوباره نظامی حماس عملیاتی را در جبالیا آغاز کرده‌اند.

جبالیا در میان هشت اردوگاه اوارگان در غزه بزرگترین است. ساکنان این اردوگان بیش از ۱۰۰ هزار نفر برآورد می‌شوند. اغلب آنها فلسطینی‌هایی هستند که در سال ۱۹۴۸ که کشور اسرائیل تاسیس شد از شهرها و روستاهای محل سکونت‌شان آواره شدند.

جبالیا در حمله زمینی اسرائیل به شمال رفح پس از عملیات هفتم اکتبر حماس، بارها هدف حملات زمینی و هوایی قرار گرفت.یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی گفت حملات هوایی به این اردوگاه از دیشب تا امروز ادامه داشته است.

یکی از ساکنان شمال غزه به بی‌بی‌سی گفت ارتش اسرائیل شنبه شب اعلامیه‌هایی بر شهر فروریخت و خواستار خروج مردم از شمال به غرب شهر غزه شد.او در حالی که صدای انفجار به گوش می‌رسید به بی‌بی‌سی گفت: «هر بار که در مکانی مستقر می‌شویم دستورالعمل‌ تازه‌ای برای ترک آن دریافت می‌کنیم.»

یکی دیگر از ساکنان شمال غزه به بی‌بی‌سی گفت علیرغم دستورالعمل‌ها در خانه‌اش خواهد ماند: «ما قبلا آواره بودیم و بمباران شدیم، سپس برگشتیم. خانه‌مان ویران شده. دیگر آواره نمی‌شویم.»

ارتش اسرائیل همچنین تانک‌های خود را به زیتون، حومه شرقی شهر غزه بازگردانده است. ساکنان می‌گویند گلوله‌باران ساختمان‌ها و خانه‌ها در این منطقه نیز ادامه دارد.این حملات در حالی صورت می‌گیرد که ارتش ماه‌ها پیش اعلام کرده بود که کنترل بیشتر این مناطق را به دست گرفته است.امروز همچنین مقام‌های درمانی حماس در غزه اعلام کردند شمار کشته‌شدگان فلسطینی به ۳۵ هزار نفر رسیده است.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل: نزدیک به یازده میلیون افغان در داخل و بیرون از افغانستان آواره هستند

تعدادی از مهاجرین افغان که از پاکستان به افغانستان برگشت داده شده اند کمشنری عالی …