حزب کمونیست کارگری: نوزدهمین روز اعتصاب کارگران پیمانی نفت

اعتصابات کارگری، اطلاعیه شماره ١٩
امروز ٢٩ مرداد اعتصاب متحد و هماهنگ کارگران پیمانی پالایشگاههای نفت و گاز و پتروشیمی و نیروگاههای سیکل ترکیبی همچنان ادامه داشته و وارد نوزدهمین روز خود شد. این اعتصابات تا هم اکنون در ۱۲ استان در جریان است و پالایشگاههای بزرگی چون اصفهان و قشم و اصفهان را در برگرفته است. دامنه اعتصابات کارگران نفت به شهرهای اصفهان، اردبیل، تبریز، مشهد، ماهشهر، آبادان، اهواز، خرمشهر، لامرد، ارومیه، عسلویه، هریس، ایلام، بندرکنگان، مهران، شیروان، هویزه، دشت آزادگان، روستای تنبک، مهر، ایرانشهر و زرندیه کشیده شده است و دهها مرکز تولید نفت و گاز و پتروشیمی و شرکتهای وابسته را در بر میگیرد.
اعتصاب کارگران نفت با هشتگ #دفاع_ از_حقوق شروع شد . سپس کارگران با کارزار نه به قرارداد موقت به اعتراضشان بیشتر شفافیت دادند و بعد هم وقتی پیمانکاران به تقلا افتادند که با پیشنهاداتی برای افزایش معینی به دستمزدها کارگران را به بازگشت به کار ترغیب کنند، کارگران بطور متحد و سراسری بر حداقل دستمزد ١٢ میلیون و دیگر خواستهای خود از جمله لغو کار پیمانی تاکید کردند. یک خواست کارگران اعتصابی نفت پرداخت حق بیمه و پرداخت به موقع و منظم حقوقها و از جمله پرداخت فوری طلبهایشان است. در این راستا در برخی جاها از جمله در عسلویه پیمانکاران با اقدام به واریز کردن حقوق معوقه کارگران سعی در راضی کردن آنها به بازگشت به کار کرده اند، اما کارگران با پافشاری بر تمام خواستهای خود به اعتصاب ادامه میدهند. از دیگر خواستهای کارگران میتوان اجرای قانون اقماری ١٤ روز کار، ١٤ روز استراحت، کاهش ساعات کاری، داشتن خوابگاههای مناسبت با استانداردهای قابل قبول زیستی، و ایمنی محیط کار را اشاره کرد. در راس همه خواستهای کارگران پیمانی نفت خواست برکناری پیمانکاران و پایان دادن به کار پیمانی و پایان دادن به فضای امنیتی در محیط کار قرار دارد.
اعتصابات گسترده کارگران نفت در کنار اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه و هپکو بستر عملی دست زدن به اعتصابات فراگیر سراسری را فراهم کرده اند. این اعتراضات تاثیر خود را بر گسترش دامنه اعتراضات هم در محیط های دیگر کارگری و هم در سطح جامعه بجا گذاشته است. وسیعا به تدارک اعتصابات سراسری برویم. شورای هماهنگی اعتصابات در محیط های کار و شورای سازماندهی اعتراضات در شهرها و در همه محلات را باید سازمان داد.
موج گسترده اعتصابات توجه همه جامعه را بخود جلب کرده و انعکاس وسیعی در رسانه های جهانی داشته است. در ادامه همبستگی ها با این اعتصابات پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد طی بیانیه ای تحت عنوان “دفاع از کارگران ایران اقدامی اضطراری و ضروری است” حمایت خود از اعتصابات کارگری در ایران اعلام داشت و خواستار حمایت اتحادیه‌ها و سازمان‌های کارگری و نهادهای مدافع حقوق انسانی از اعتصاب‌ها و مطالبات فعالین کارگری در ایران شد. همبستگی های جهانی با اعتصابات کارگران در ایران ادامه دارد.

پیش بسوی اعتصابات سراسری
پیش بسوی ایجاد شوراها
حزب کمونیست کارگری ایران
٢٩ مرداد۱۳۹۹، ١٩ اوت ۲۰۲۰

اینرا هم بخوانید

شمی صلواتی: با خبر شدم شعری از من در مراسم «چهلم رفیق مظفر صالح‌نیا دکلمه شده است

 در مراسم «چهلم رفیق مظفر صالح‌نیا« که صدها نفر با حضور در «آرامگاه بهشت محمد» …