حضور مقام‌های دولت اوباما در جلسه کنگره در ارتباط با «دخالت‌های روسیه»

دو تن از مقام‌های ارشد دولت باراک اوباما با حضور در جلسه‌ سنا، اطلاعات خود در مورد اتهام‌های مربوط به «دخالت‌های روسیه» در انتخابات آمریکا، را در اختیار نمایندگان گذاشتند. سرپرست پیشین وزارت دادگستری در این جلسه گفته شخصا در مورد مایکل فلین به کاخ سفید هشدار داده بود.

سالی یتز، سرپرست وزارت دادگستری (کفیل دادستان کل) در آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، در جلسه ۱۸ اردیبهشت ماه، گفت او دو بار به طور شخصی و یک‌بار نیز در تماس تلفنی، به شورای حقوقی کاخ سفید در مورد تماس‌های مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی آقای ترامپ، با سفیر روسیه، هشدار داده بود.

خانم یتز می‌گوید، «از نظر ما انتقال این اطلاعات به کاخ سفید، یک موضوع حیاتی بود؛ از یک سو به این خاطر که معاون رئیس‌جمهوری در حال بیان اظهاراتی نادرست در انظار عمومی بود و چون ما فکر می‌کردیم ژنرال فلین احتمالا در معرض خطر قرار گرفته‌است».

او افزوده است «منطق حکم می‌کند که مشاور امنیت ملی در موقعیتی نباشد که روس‌ها بر او نفوذ داشته باشند».

آخرین مکالمه سالی یتز با مقام‌های حقوقی کاخ سفید به ۲۶ ژانویه باز می‌گردد. دو روز پس از آن‌که پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، پرسش‌هایی را از آقای فلین در مورد تماس‌های او با مقام روس، مطرح کرده بود.

ژنرال فلین نزدیک به دو هفته بعد با انتشار نامه‌ای که در آن به ارائه اطلاعات نادرست به معاون رئیس‌جمهوری اذعان کرده‌است، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

سالی یتز، در بهمن ماه گذشته، به‌دلیل مخالفت با فرمان منع ورود آقای ترامپ در مورد شهروندان کشورهای هفت‌گانه، از سرپرستی وزارت‌ دادگستری کنار گذاشته شد.

گفته‌های اوباما به ترامپ در مورد فلین

روز دوشنبه شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید آمریکا، در جمع خبرنگاران تائید کرد که باراک اوباما، شخصا، در گفت‌وگوی خود با دونالد ترامپ در مورد آقای فلین هشدار داده بود.

گفته‌های آقای اوباما، در زمان دیدار رو در رو میان او و آقای ترامپ، دو روز پس از پیروزی نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات سال گذشته، مطرح شده است.

اسپایسر به خبرنگاران گفته است، «صادقانه، با در نظر گرفتن دوره کاری ژنرال فلین برای رئیس‌جمهوری اوباما و انتقادهای علنی او از قصور رئیس‌جمهوری اوباما، [گفته‌های اوباما به ترامپ] نباید باعث تعجب کسی شود».

اظهارات سخنگوی کاخ سفید پس از آن صورت گرفته است که شماری از رسانه‌های آمریکا در مورد این موضوع، یعنی هشدار اوباما در مورد انتخاب فلین به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ، به نقل از مقام‌های پیشین دولت گزارش‌هایی منتشر کردند.

جلسه سنا با حضور مدیر پیشین اطلاعات ملی

علاوه بر خانم یتز، جیمز کلپر، مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، نیز در جلسه پرسش‌وپاسخ سنا شرکت کرد.

آقای کلپر که جامعه اطلاعاتی ایالات متحده را مدیریت می‌کرد، به قانونگذاران آن کشور گفته است مقام‌های بریتانیایی در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری اطلاعاتی را به هم‌تایان آمریکایی خود انتقال داده بودند که مربوط به روابطی میان برخی همکاران آقای ترامپ و مقام‌های روس می‌شد.

جیمز کلپر، مقام‌ ناظر بر گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا در دی ماه گذشته بود که در آن «حملات سایبری» روسیه «تهدیدی بزرگ» برای ایالات متحده توصیف شده و گفته شده بود روسیه بی‌تردید در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دخالت کرده است.

انتشار گزارش‌ها و انجام تحقیقات در مورد اتهام‌های مربوط به «دخالت‌های روسیه» در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، از زمان پیروزی آقای ترامپ و روزهای آغازین دولت تازه در جریان بوده‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، شماری از رسانه‌های خبری و منتقدان سیاسی خود را متهم کرده بود قصد دارند با پرداخت به «داستان‌های جعلی» روسیه، ریاست‌جمهوری او را زیر سوال ببرند. او در عین حال گفته بود موضوع روسیه و «دخالت‌های» آن، بهانه‌ای‌ست که در پی شکست هیلاری کلینتون در انتخابات شکل گرفته‌است. آقای ترامپ در دی‌ماه گذشته گزارش سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده را پذیرفت و گفت ممکن است اقدامی در پاسخ به حملات مسکو انجام دهد.

ترامپ، ۱۸ اردیبهشت ماه، در حساب کاربری خود در توئیتر گفته است «دولت اوباما پیشینه ژنرال فلین را در سطح خیلی بالا تائید کرده بود، اما خبرهای جعلی، علاقه زیادی به صحبت کردن در مورد این موضوع ندارند».ژنرال فلین در سال ۲۰۱۴، در زمان دولت باراک اوباما، به خاطر شیوه مدیریتش از ریاست بخش امنیتی وزارت دفاع برکنار شده بود. رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

دستگیری ۲۹ نفر به اتهام شیطان‌پرستی در شهرستان «شیروان»

فرمانده انتظامی خراسان شمالی گفته روز گذشته در راستای اجرای طرح نور، ۲۹ نفر را …