حماس مرزهای ۱۹۶۷ را به رسمیت شمرد

حماس در تغییر موضعی بنیادین مرزهای ۱۹۶۷ اسرائیل را به رسمیت شناخت. به این ترتیب این گروه فلسطینی برای نخستین بار تشکیل کشور فلسطینی در مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ را پذیرفته است.

حماس در بازنگری منشور سیاسی اش این تغییر موضع را منتشر کرده است. به نظر می رسد که این گروه قصد دارد موقعیت جهانی خود را بهبود ببخشد.

حماس در نسخه جدید اساسنامه اما حق وجود اسرائیل را به رسمیت نشناخته است.

مرزهای ۱۹۶۷، شامل سرزمین های کرانه باختری و باریکه غزه می شود. فتح، هم پیشتر این مرزها را به رسمیت شناخته است.

هر چند در منشور سیاسی جدیدش حماس به مرزهای ۱۹۶۷ اشاره کرده اما هدف نهایی این گروه را تشکیل کشور فلسطین در مرزهای تاریخی اش (شامل اسرائیل کنونی) معرفی کرده است.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در قاهره می گوید یکی از تغییرات مهم اساسنامه جدید این است که بین اسرائیل و یهودیان فرق گذاشته شده است.

“با اشغالگران مخالفیم و نه یهودیان”

در نسخه جدید اساسنامه حماس نوشته شده که این گروه با یهودیان سر ستیز ندارند و نزاعشان با کسانی است که “صهیونیست های اشغالگر” می خواند.

نسخه اصلی منشور سیاسی حماس، در سال ۱۹۸۸ همزمان با تاسیس این گروه منتشر شده بود و به دلیل لحن ضد یهودی اش بارها مورد انتقاد قرار گرفته بود.

فوزی برهوم، سخنگوی حماس می گوید منشور جدید به حماس بخت این را می دهد که با جهان خارج ارتباط برقرار کند.

آقای برهوم گفت: “پیام ما به جهان این است که حماس رادیکال نیست. ما یک جنبش عملگرا و متمدن هستیم. از یهودیان متنفر نیستیم. ما فقط با کسانی که زمین هایمان را اشغال کرده و مردممان را می کشند می جنگیم.”

خالد مشعل، رهبر حماس، در دوحه، پایتخت قطر، مرامنامه جدید را رونمایی کرد.

در منشور سیاسی جدید حماس آمده که این گروه “تاسیس کشور فلسطین کاملا خودمختار و مستقل فلسطین، به پایتختی بیت المقدس در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ را به رسمیت.

در اساسنامه جدید اشاره ای به ارتباط میان حماس و اخوان المسلمین نشده است.

اسرائیل: حماس می خواهد دنیا را بفریبد

دولت اسرائیل اما ضمن رد این رویکرد می گوید که با این کار حماس می خواهد دنیا را “فریب” دهد.

دیوید کیز، یکی از سخنگویان نخست وزیر اسرائیل می گوید: “روشن است که هدف حماس کاستن از فشارهای بین المللی است.”

آقای کیز می گوید که حماس در تلویزیون عربی زبانش و در مسجد و مدرسه، هر روز تبلیغ می کند که “اسرائیل را از بین ببرید. و نسل یهودیان را باید از بین برد.”

او می گوید دنیا تغییر موضع حماس را باور نمی کند و فریب نمی خورد چون به گفته او حماس “میل دارد که اسرائیل به صورت کامل از بین برود.”بی بی سی

اینرا هم بخوانید

عفو بین‌الملل: آزادی حمید نوری تکان‌دهنده بود

سازمان عفوبین‌الملل آزادی حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت که به اتهام دست‌داشتن در اعدام …