حملات لندن؛ طرح ۴ ماده‌ای‌ ترزا می و دستگیری ۱۲ مظنون

ننخست‌وزیر بریتانیا برای پیکار هر چه موثرتر با تروریسم طرحی ارائه داد. مبارزه ایدئولوژیک با افراطیون و راندن آنها از حوزه‌های عمومی از جمله پیشنهادهای او هستند. ۱۲ مظنون شامل ۴ زن در پیوند با حملات لندن دستگیر شدند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا پس از نشست بحران کابینه در روز یکشنبه (چهارم ژوئن/۱۴ خرداد)، زیرگرفتن مردم و حمله به آنها با چاقو را ددمنشانه خواند و طرحی چهار مرحله‌ای برای مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم ارائه کرد.

پلیس بریتانیا نیز با انتشار یک بیانیه از دستگیری ۱۲ مظنون در ارتباط با حملات لندن در شامگاه شنبه خبر داد. این دستگیری‌ها طی یورش ماموران به شرق لندن صورت گرفته و تعدادی از خانه‌های محله بارکینگ نیز تجسس شده‌اند. خبرگزاری‌ها می‌نویسند در میان دستگیرشدگان چهار زن نیز وجود دارند.

بیشتر بخوانید: نخست وزیر بریتانیا: دیگر تحمل نمی‌کنیم

طرح چهار ماده‌ای نخست‌وزیر بریتانیا

طرح ترزا می برای پیکار با افراطیون به این شرح است:

● باید به ایدئولوژی اسلام‌گرایانه غلبه کرد. “ایدئولوژی شیطانی اسلام‌گرایان افراطی منادی نفرت، مبشر اختلاف و مروج فرقه‌گرایی است.” این ایدئولوژی بر آن است تا ارزش‌های غربی همانند صلح و دمکراسی با اسلام در پیوند قرار نگیرند. ترزا می ایدئولوژی افراطیون را انحراف از اسلام و انحراف از حقیقت خواند.

● فضای مجازی و محیط اینترنت نباید برای افراط‌گرایان محلی امن و بستر فعالیت باشد. این فضا باید بهینه‌تر کنترل شود و مقرراتی داشته باشد که مانع تحرکات و ارتباط‌های تروریست‌ها شود.

● فضاهای امن که تروریست‌ها بدان دست یافته‌اند باید پس گرفته شوند. باید با اقدامات نظامی شبه‌نظامیان داعش در سوریه و عراق را عقب راند اما بریتانیا نیز جداگانه به یک راه مقابله نیاز دارد.

ترزا می گفت در بریتانیا بیش از حد نسبت به افراط‌گرایان مدارا به خرج داده شده و کار دشواری در پیش است تا آنها از جامعه و خدمات عمومی بیرون رانده شوند. احتمالا منظور ترزا می از خدمات عمومی، مدارس این کشور است.

● استراتژی “ضد ترور” در بریتانیا باید بازنگری شود تا پلیس و نیروهای مسلح همه ابزارهای ضرور برای رویارویی با افراطیون را در دست داشته باشند. طولانی‌تر شدن مدت حبس افراد مظنون به عملیات تروریستی یکی از این راهکارهاست.

بیشتر بخوانید: چند کشته و ده‌ها مجروح در حمله‌های تروریستی در لندنرادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …