حملات هوایی آمریکا در افغانستان سه برابر شده است

امنیت ناکافی در افغانستان سبب شده که نیروی هوایی آمریکا حملات خود را به نیروهای شورشی در این کشور را افزایش دهد. این عملیات هوایی شمار قربانیان غیرنظامی و آوارگی در داخل را نیز به شدت بالا برده است.

ویلیام سالوین، سخنگوی ارتش آمریکا در کابل به خبرنگار خبرگزاری آلمان اعلام کرد که از ژانویه تا پایان  آوریل ۲۰۱۷، در مجموع ۸۹۸ حمله هوایی به مواضع ستیزه‌جویان طالبان و گروه تروریستی “دولت اسلامی” انجام شده است.

ویلیام سالوین توضیح داد که در همین مدت زمانی در سال گذشته میلادی کمتر از ۳۰۰ حمله هوایی به مواضع شورشیان در افغانستان انجام شده بود.

در جدیدترین آمار منتشر شده از سوی نیروی هوایی آمریکا آمده که خلبانان این کشور در افغانستان تا پایان  آوریل سال جاری میلادی، ۹۱۷ بار به  مواضع دشمن شلیک کرده‌اند. نیروی هوایی آمریکا شمار شلیک‌ها در کل سال ۲۰۱۶ را۱۳۰۰ بار اعلام کرده بود.

به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در ژوئن ۲۰۱۶، توان نیروهای مسلح آمریکا برای حملات هوایی افزایش یافت. افزایش اختیارات برای حملات هوایی ارتش آمریکا در افغانستان به این علت بود که طالبان همواره به پیشروی خود ادامه می‌داد و ارتش افغانستان نیز در مبارزه با افراط گرایان در بیشتر موردها شانس رویارویی نداشت. در چنین شرایطی بهترین راه حل برای تاراندن طالبان استفاده از نیروی هوایی بود.

افزایش قربانیان غیرنظامی

اما همزمان با افزایش حملات هوایی آمریکا به مواضع طالبان و “دولت اسلامی”، شمار قربانیان غیرنظامی نیز افزایش یافته است. سازمان ملل متحد اعلام کرده که در چهارماه نخست سال جاری میلادی ۷۲ غیرنظامی در پی حملات هوایی کشته و ۷۶ نفر نیز زخمی شده‌اند.

این تعداد قربانی پنج برابر رقم کشته شدگان در همین محدوده زمانی در سال گذشته میلادی است. البته سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶ نیز اعلام کرده بود که شمار قربانیان حملات هوایی افزایش فراوانی یافته است.

بیش از ۱۰۰ هزار آواره در افغانستان

سازمان کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) آماری از شرایط مهاجرانی منتشر کرده که به خاطر جنگ در افغانستان آواره شده‌اند. در گزارش این سازمان شمار این آوارگان که به خاطر درگیری میان طالبان با نیروهای دولتی از روستاهای خود آواره شده‌اند، از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون حدود ۱۰۳ هزار نفر بوده است.

در گزارش سازمان کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد همچنین آمده است که در ۲۹ ولایت از مجموع ۳۴ ولایات افغانستان، کوچ اجباری از محل زندگی افراد دیده شده است. ۴۲ درصد این جابه‌جایی‌های اجباری از شمال افغانستان گزارش شده‌اند؛ مناطقی که در گذشته امن‌تر بود و نظامیان دولت آلمان آنجا مستقر بودند.

شمار اخراج‌های اجباری در جنوب افغانستان که مرکز شورشیان در این کشور است، تنها ۳۲ درصد گزارش شده است.

آمارهای سازمان کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد نشان می‌دهند که شمار آوارگان داخلی در افغانستان در سال ۲۰۱۷ به نسبت سال قبل از آن تا ۳۶ درصد کاهش یافته است. برمبنای این گزارش دلایل این کاهش بسیارند. از جمله این دلایل:

·   یکی شعله‌ور شدن جنگ در استان‌های جنوبی افغانستان پیش از سال ۲۰۱۶ بوده است. بسیاری از شهروندان، این مناطق جنگ‌زده را ترک کرده بودند.

·   دلیل دیگر  فقر شدید مردم این کشور بوده است، زیرا امکان مالی خانواده‌ها برای مهاجرت به مناطق امن‌تر وجود نداشته و آنها مجبور به ماندن در مناطق بحران زده بوده‌اند.

·   یکی دیگر از دلایل این امر، ناامنی در شهرهای بزرگ بوده است. حملات انفجاری در شهرهای بزرگ امنیت این شهرها را در افغانستان گرفته‌اند و مردم روستاها صلاح نمی‌بینند به شهرها پناه برند.

در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶)  بیش از ۶۶۰ هزار شهروند افغانستان از روستاهای خود گریختند و پیش‌بینی می‌شود که  در سال جاری میلادی (۲۰۱۷) این شمار دست‌کم به ۴۵۰ هزار نفر برسد. رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

تشکیل پرونده جدید علیه مریم اکبری منفرد برای توقیف اموال وی

وکیل مریم اکبری منفرد، زندانی از تشکیل پرونده جدید علیه موکل خود با درخواست ستاد …