حمله افراد مسلح به قایق پناهجویان در سواحل لیبی

افراد مسلح ناشناس به قایق پناهجویان در دریای مدیترانه حمله کردند. مهاجمان اموال ده‌ها پناهجو را به سرقت بردند. ۱۲۹ پناهجو از طریق این قایق قصد داشتند خود را از سواحل لیبی به مرزهای اروپا برسانند.

روز شنبه ۶ مه (۱۶ اردیبهشت) افراد مسلح با کمک قایق‌های تندرو به قایق پناهجویانی که از ساحل لیبی قصد عزیمت به اروپا را داشتند حمله کردند. نیروی دریایی لیبی از حمله به ۱۲۹ پناهجو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از ایوب قاسم، سخنگوی نیروی دریایی لیبی، قایق این پناهجویان در مسیر مرزهای اروپا در حرکت بود که مورد تهاجم برق‌آسای افراد مسلح قرار گرفت. حمله کنندگان اموال پناهجویان را غارت کردند و حتی موتور قایق آنان را به سرقت بردند. این قایق حامل ۱۲۹ پناهجو، از جمله ۲۷ زن و کودک بوده است که سرگردان در دریا رها شده بود.

بیشتر بخوانید: “رکورد غم‌انگیز” مهاجران غرق‌شده در آب‌های مدیترانه

سخنگوی نیروی دریایی لیبی گفت که این پناهجویان از کشورهای آفریقایی و به طور عمده از گامبیا و نیجریه بودند.

سالانه حدود ۲۰۰ هزار پناهجوی آفریقایی در وضعیتی بسیار ناگوار خود را از سواحل لیبی به اروپا می‌رسانند. حدود ۷۰۰ هزار پناهجوی آفریقایی از کشورهای گوناگون از جمله سودان، نیجر، سومالی و اتیوپی در اردوگاه‌های مرز‌های لیبی زندانی هستند.

از شروع سال میلادی جدید تا کنون (در طی چهار ماه گذشته) ۶۶۶ تن از این پناهجویان که با قایق تلاش کرده خود را به اروپا برسانند، در دریا جان خود را از دست داده و یا در آب‌ها ناپدید شده‌اند.

بیشتر بخوانید: پیشنهاد دولت آلمان برای عودت قایق‌های پناهجویان به آفریقا

به گزارش نیروی دریایی ایتالیا، تنها در روز شنبه ۶ مه حدود ۳۰۰۰ پناهجو در دریای مدیترانه نجات داده شدند. سازمان‌های امدادی خبر دادند که ۶ تن از این پناهجویان جان خود را از دست داده‌اند.

لیبی نزدیک‌ترین مرز آبی را با اروپا دارد. پس از سرنگونی معمر قذافی در لیبی در سال ۲۰۱۱ این کشور دچار هرج و مرج شده است.رادیوآلمان

اینرا هم بخوانید

بعد از مرگ رئیسی،۸ تیرانتخابات حکومت و جلسه مجلس خبرگان

رسانه های حکومتی ازبرگزرای جلسه سران قوا خبر داده و اعلام کردند هشتم تیرماه روز …