حمله لندن: چهار کشته، ۲۰ زخمی

چهار نفر از جمله یک مامور پلیس و فرد مهاجم در جریان حمله‌ای که مقام‌ها اکنون از احتمال تروریستی بودن آن سخن می‌گویند کشته شده‌اند.

آن طور که گزارش شده روز چهارشنبه (دوم فروردین – ۲۲ مارس) یک مرد مهاجم پیش از حمله به پلیس با خودرو چند عابر را روی پل وست‌مینستر در فلب لندن و کنار ساعت بیگ‌بن و پارلمان بریتانیا، زیر گرفته و سپس با چاقو یک مامور پلیس را هدف قرار داده است. فرد مهاجم که هنوز هویت او رسما فاش نشده است دقایقی بعد با شلیک ماموران پلیس کشته شد.

پلیس لندن می‌گوید در این واقعه ۲۰ نفر هم مجروح شده‌اند. این واقعه اکنون از سوی پلیس لندن به عنوان یک “حمله تروریستی” تحت بررسی است.

به گفته شاهدان یک خودروی هیوندای طوسی روی پل وست‌مینستر در کنار ساختمان پارلمان رهگذران را زیر گرفته و بعد خودورو او به نرده‌های کنار پل برخورد کرده و متوقف شده است.

بعد از شنیده شدن صدای تیراندازی، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به محلی امن منتقل شده است.

آنچه درباره حمله لندن می‌دانیم

  • یک مامور پلیس در پارلمان بریتانیا بر اثر جراحات ناشی از چاقو کشته شده است
  • دست کم دو نفر دیگر در جریان سانحه رانندگی روی پل وست‌مینستر جان خود را از دست داده‌اند و ۲۰ نفر هم زخمی شده‌اند
  • پلیس این حادثه را “تروریستی” خوانده است
  • بنا برگزارش‌ها مهاجم با یک خودروی هیوندای طوسی چند عابر را زیر گرفته و خودرویش به نرده‌های روی پل وستمینستر برخورد کرده است
  • مهاجم که هویتش هنوز رسما فاش نشده با شلیک پلیس کشته شده است
  • به گفته شاهدان پلیس قبل از ان که مهاجم به مامور دوم حمله کند، به او شلیک کرده است
  • ساختمان مجالس عوام و اعیان بسته شده است
  • از مردم خواسته شده به محل حادثه نروند و ایستگاه متروی وستمینستر بسته شده است
  • ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به محلی امن منتقل شده است
  • فرانسه تایید کرده که سه دختر دانش‌آموز اهل این کشور در میان آسیب دیدگان این واقعه بوده‌اند

پلیس ابتدا اعلام کرده بود که ماموران در ارتباط با یک “حادثه تیراندازی” روی پل وست‌مینستر در کنار ساختمان پارلمان بریتانیا به این محل فراخوانده شده‌اند.

به گفته پلیس این حادثه حدود ساعت دو و چهل دقیقه ظهر به وقت محلی رخ داده و ماموران در محل حاضر شده‌اند.

شاهدان گفته‌اند که مردی را با چاقو در داخل کاخ وست‌مینستر دیده‌اند. پلیس ساختمان پارلمان و دفاتر نمایندگان و محوطه اطراف پل را بسته است.بی بی سی

—————–

رادیو آلمان:بعد از ظهر چهارشنبه در مقابل پارلمان بریتانیا تیراندازی رخ داده است. رسانه‌های بریتانیا از یک کشته و چندین زخمی خبر داده‌اند. محدوده اطراف پارلمان بریتانیا به محاصره پلیس درآمده است.

حادثه ساعت دو و چهل دقیقه به وقت لندن بعد از ظهر چهارشنبه (۲۲ مارس/ ۲ دوم فرودین) بر روی پل وست‌مینستر در نزدیکی پارلمان بریتانیا رخ داده است.

پلیس بریتانیا این حادثه را یک “اقدام تروریستی” خوانده است. فعالیت پارلمان بریتانیا متوقف شده است و محدوده اطراف حادثه به محاصره پلیس درآمده است. یک سخنگوی پارلمان بریتانیا گفته از نمایندگان خواسته شده که محل پارلمان را ترک نکنند.

گفته می‌شود بیش از ده نفر در این حادثه زخمی شده‌اند. شاهدان عینی می‌گویند یک مهاجم با چاقو یک مامور پلیس را زخمی کرد و توسط پلیس دیگر هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است.

علاوه بر حمله با چاقو و تیراندازی، رسانه‌های بریتانیا نوشته‌اند که یک راننده نیز بر روی پل وست‌مینستر خودروی خود را بر روی عابران رانده و چند نفر را زخمی کرده‌ است. خودرو پس از برخورد به نرده‌های پل متوقف شده است.

بنابر آخرین خبرها، یک زن زخمی بر روی پل وست‌مینستر کشته شده است. او پس از انتقابل به بیمارستان جان خود را از دست داده است. مرگ این زن را پزشکان بیمارستان تایید کرده‌اند. سه تن از زخمی‌ها دانش‌آموزان فرانسوی بودند که هنگام حادثه بر روی پل وست‌مینستر بودند.

رودسلاو سیکورسکی، وزیر خارجه سابق لهستان از جمله شاهدان عینی حمله و تیراندازی بر روی پل وست‌مینستر  واقع در نزدیکی پارلمان بریتانیا بوده است.

احتمال داده می‌شود که مهاجم مسلح به چاقو همان راننده خودرو باشد که پیش از حمله به پلیس با خودروی خود چندین نفر را بر پل وست‌مینستر زخمی کرده است.

در پی حادثه لندن، پارلمان محلی اسکاتلند بحث خود درباره رفراندم استقلال را متوقف کرد. کن مکینتاش، رئیس پارلمان اسکاتلند با اشاره به حادثه لندن، اعلام کرد «این حادثه به‌طور ویژه بحث ما درباره رفراندم را تحت تایر قرار می‌دهد».

نمایندگان پارلمان اسکاتلند قرار بود بعد از ظهر روز چهارشنبه درباره آغاز پروسه برگزاری رفراندوم استقلال رای‌گیری کنند. در سال ۲۰۱۴ اکثریت اسکاتلندی‌ها علیه استقلال رای دادند.

—————–

رادیو فردا:«حادثه تروریستی» در نزدیکی پارلمان بریتانیا دست‌کم یک کشته بر جای گذاشت

محوطه اطراف پارلمان بریتانیا در لندن روز چهارشنبه دوم فروردین صحنه خشونت و تیراندازی‌ بود به طوری که بر اساس گزارش‌های منتشره، دستکم دو نفر کشته و بیش از ده نفر مجروح شده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات مجلس عوام بریتانیا عنوان کرد که نیروهای پلیس یک مهاجم مسلح را بیرون از پارلمان با شلیک گلوله هدف قرار داده‌اند.

این گزارش عنوان می‌کند که فرد مهاجم با یک چاقوی بزرگ به در وروردی پارلمان هجوم برده و یکی از افراد پلیس را مصدوم کرده است.

پلیس بریتانیا اعلام کرده که این حادثه را به عنوان رخدادی تروریستی در نظر گرفته است. از وضعیت پلیس مصدوم گزارش چندانی منتشر نشده و تنها گفته شده که وی به سرعت تحت درمان قرار گرفته است.

اما هم‌زمانی این حادثه با یک رخداد رانندگی در اطراف پارلمان بریتانیا ابعاد بزرگ‌تری به ماجرا بخشیده است.

شاهدان می‌گویند که یک خودرو روی پل وست‌مینستر که کنار پارلمان واقع شده ناگهان به سمت پیاده‌رو منحرف شده و عابران را زیر گرفته است.

نیویورک‌تایمز گزارش داده که دست‌کم پنج نفر در این رخداد مجروح شده‌اند. همچنین یکی از مجروحان نیز پس از انتقال به بیمارستان جان باخته است.

اما شبکه تلویزیونی اسکای نیوز آمار کشته‌شدگان این رخداد را تاکنون دو نفر اعلام کرده است.

هنوز مشخص نیست آیا این حادثه با حمله به پلیس محافظ پارلمان بریتانیا ارتباطی داشته و آیا تروریستی بوده است یا نه، اما اروپا در یک سال گذشته شاهد چند رخداد مشابه بوده که تروریستی بوده‌اند از جمله هجوم یک کامیون به بازارچه‌ای در شهر برلین که ۱۲ کشته بر جای گذاشت و در نهایت داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت.

از سویی امروز، ۲۲ مارس، نیز سالروز حملات تروریستی در مترو و فرودگاه بروکسل است که بیش از سی نفر قربانی گرفت. مسئولیت آن حملات را هم داعش پذیرفت.

گزارش‌ها از لندن حاکی است که مقامات پلیس این شهر اعلام کرده‌اند که در رابطه با رخدادهای امروز «تحقیقات کامل ضدتروریستی» انجام می‌گیرد.

پارلمان بریتانیا و محوطه اطراف آن از جمله پل وست‌مینستر که در مجاورت ساعت معروف «بیگ بن» قرار دارد از مناطق توریستی و پرتردد لندن به شمار می‌آید.رادیو فردا

—————–

دانیل سندفورد، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است ممکن است دو نفر در حملات امروز پارلمان بریتانیا دست داشته باشند.

به گفته او شاهدان عینی در ارتباط با حمله امروز به دو مرد در صحبتهایشان اشاره داشته‌اند که به گفته آنها یکی “طاس و سفیدپوست” و نفر دوم “سیاهپوست و ریش بزی” بوده است. دانیل سندفورد گفته ممکن است که هر دو مهاجم احتمالیدر زمان  برخورد با رهگذران داخل یک خودرو بوده‌اند. این خبرنگار البته گفته چنین چیزی هنوز تایید نشده است.

—————-

 

یک مامور پلیس در محوطه پارلمان بریتانیا در لندن چاقو خورده و پلیس به سوی مهاجم احتمالی تیراندازی کرده است.

پلیس به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که به یک نفر تیراندازی شده و نمایندگان پارلمان هم گفته‌اند که صدای شلیک سه یا چهار گلوله را شنیده‌اند.

پلیس لندن می‌گوید این حادثه را “تروریستی” می‌داند، مگر آن که اطلاعاتی خلاف آن دریافت کند.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که یک خودرو روی پل وستمینستر در کنار ساختمان پارلمان دست کم چهار رهگذر را زیر کرده است.

تصاویر منتشر شده خودرویی را نشان می‌دهد که با نرده‌های کنار پل برخورد کرده است.

بعد از شنیده شدن صدای تیراندازی، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به محلی امن منتقل شده است.

زارش‌های قبلی حاکی از تیراندازی در اطراف ساختمان پارلمان در وستمینستر واقع در مرکز لندن بود.

پلیس اعلام کرده بود که ماموران در ارتباط با یک “حادثه تیراندازی” روی پل وستمینستر در کنار ساختمان پارلمان بریتانیا به این محل فراخوانده شده‌اند.به گفته پلیس این حادثه حدود ساعت دو و چهل دقیقه به وقت محلی رخ داده و ماموران در محل حاضر شده‌اند.شاهدان گفته‌اند که مردی را با چاقو در داخل کاخ وستمینستر دیده‌اند. پلیس ساختمان پارلمان و دفاتر نمایندگان را بسته است.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد در اعتراض به مماشات این دولت با جمهوری اسلامی و آزادی حمید نوری

یکشنبه ۱۶ ژوئن اعتراض به مماشات دولت سوئد با جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی …