حمله مرگبار جنگنده‌های روسیه به زندانی در شهر ادلب سوریه

 

دست‌کم ۱۶ نفر جمعه‌شب در یک حمله هوایی علیه زندانی در شهر ادلب، در شمال غرب سوریه که در دست شورشیان و جهادگرایان این کشور است، کشته شدند.

سازمان ناظران حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیاست اما به شبکه گسترده‌ای از منابع اطلاعاتی در سوریه دسترسی دارد، اعلام کرد که هم زندانیان و هم زندانبانان در میان قربانیان این حمله هستند.
به گفته این سازمان، حمله علیه این زندان از سوی جنگنده‌های نیروی هوایی روسیه انجام شده که از سپتامبر ۲۰۱۵ تاکنون به حمایت از ارتش بشار اسد در مقابل شورشیان سوریه می‌پردازند.
این سازمان تأکید کرده که بر اساس نوع جنگنده‌ها، محل حمله و بمب‌های به کار رفته، می‌توان حمله‌کننده را تشخیص داد.
ناظران حقوق بشر سوریه اضافه کرده که پس از این حمله هوایی، زندانبانان به سوی زندانیانی که قصد داشتند فرار کنند آتش گشودند. هنوز آمار دقیقی از کشته و زخمی‌شدگان در این زمینه اعلام نشده است.
ادلب، پس از دمشق و حلب، از شهرهای مهم سوریه است که کنترل آن در مارس ۲۰۱۵ توسط جیش الفتح از نیروهای دولتی این کشور گرفته شد.
جیش الفتح از گروه‌های مختلف اسلامگرا و جهادی از جمله جبهه نصرت سابق و فتح الشام کنونی تشکیل شده است.
رقه، دیگر شهر مهم شمال سوریه در کنترل نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) است.

ضد حمله ارتش سوریه در نزدیکی حماه

همچنین ارتش سوریه و متحدانش روز شنبه ۲۵ مارس در یک ضدحمله، شهری را در شمال حماه از نیروهای شورشی پس گرفتند.
نیروهای دولتی سوریه طی هفته اخیر هم در دمشق و هم در اطراف حماه شدیدا با نیروهای شورشی درگیر بودند.
این درگیری پس از آن روی داد که گروه‌های شورشی روز سه‌شنبه، عملیاتی را زیر نظر ائتلاف جهادگرایان “تحریر الشام” برای گرفتن دست‌کم ده منطقه آغاز کردند.
یک منبع نظامی به خبرگزاری رویترز گفته که واحدهای ارتش سوریه و نیروهای متحد آن شهر کوکب را از نیروهای شورشی پس گرفتند و عملیات خود را در شمال حماه ادامه می‌دهند.
سازمان ناظران حقوق بشر سوری هم گزارش داده که نیروهای شورشی پس از بمباران شدید ارتش رژیم بشار اسد از این منطقه عقب نشینی کردند.

اینرا هم بخوانید

شکایت علیه مدیر سابق و بازداشتی صداوسیما در فرانسه

سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» اعلام کرد در حال تنظیم شکایت در دادگستری فرانسه …