حکم محرومیت معلم نیشابوری و اتهام “تبلیغ علیه نظام”

عبدالرضا قندهاری یکی از معلمان اهل نیشابور است که ۲۶ سال سابقه خدمت در حوزه آموزش کشور را در کارنامه کاری خود دارد. فعالیتی که ۱۶ سال آن در تدریس گذشته و ۱۰ سال بعدی در فعالیت به عنوان معاون و مدیر مدرسه.

رویداد 24:قندهاری حدود ۶ سال پیش فعالیت خود را به عنوان مدیر مدرسه ابتدایی با نام فرهنگیان فردوسی آغاز می‌کند. این روزها، اما این معلم کهنه‌کار با حکمی عجیب مواجه شده است. محرومیت دو ساله از فعالیت به عنوان مدیر مدرسه از سوی هیات تخلفات اداری آموزش و پرورش کل استان خراسان رضوی. با او گفتگویی داشته‌ایم تا ابعاد این پرونده را برای ما روشن کند.


قندهاری به رویداد‌‌۲۴ می‌گوید: من دانش آموخته جامعه‌شناسی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در نیشابور هستم در واقع علاوه بر فعالیت آموزشی فعالیت‌هایی اجتماعی و سیاسی نیز دارم و در فضای مجازی فعال هستم.

خرداد ماه است که او در جریان ثبت یک شکایت علیه خود در هیات تخلفات اداری آموزش و پرورش خراسان رضوی و قوه قضاییه قرار می‌گیرد، او در این باره می‌گوید: پرونده من در قوه قضائیه همچنان در جریان بوده و رایی صادر نشده است، اما از طرف  هیات تخلفات اداری رای محرومیت ۲ ساله از پست‌های مدیریتی برای من صادر شده است. در واقع یک پرونده به دو محکمه ارجاع داده شده است.

به گفته او عناوین اتهامی وارد شده به وی ناشی از فعالیت‌هایش در حوزه صنفی و همچنین فعالیت‌هایی‌است که در فضای مجازی داشته است. توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی همچنین حضور در تجمعات صنفی معلمان، اعتراض به نصب پوستر رهبری در کلاس درس و پخش آهنگ غیرمجاز در مدرسه از جمله عناوین اتهامی او در رای صادره و مصادیقی است که برای این اتهامات آورده شده است.

وی ادامه می‌دهد: ابتدا من را به هیات تخلفات اداری اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی احضار و موارد اتهامی را برای من شرح دادند. مثلا من در جایی نوشته بودم «فرمودند که واکسن انگلیسی نمی‌خریم، چون اعتمادی به انگلیس نیست، الان خوشحالیم که نشریه انگلیسی لانست واکسن برادر پوتین را تاکید کرده است» این جمله به صورت عجیبی از مصادیق توهین به رهبری عنوان شده است و من از این موضوع در تعجبم. همچنین حضور من در تجمع صنفی در سال‌های گذشته را نیز جزو موارد اتهامی آورده‌اند.

قندهاری می‌گوید: اصل ماجرا، این است که با سبک مدیریتی من در این مدرسه مشکل داشتند و به همین دلیل هم با ردیف کردن یک سری از اتهامات رایی مبنی بر دو سال محرومیت از مدیریت را برای من صادر کرده‌اند که در تاریخ سوم مهر ماه به من ابلاغ شد و در حال حاضر هم در مدرسه‌ای دیگر به عنوان معاون اجرایی مشغول به کار هستم.

این مدیر برکنار شده بیان می‌کند: مدتی پیش از طرف شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان با من تماس گرفتند و خبر این رای را طی یک اطلاعیه منتشر کردند و این تنها حمایتی بوده که از من شده است.

وی می‌گوید: در حال حاضر می‌توانم در در دیوان عدالت اداری نسبت به رای صادره اعتراض کنم که هنوز در این زمینه اقدام نکرده‌ام. نکته مهم برای من آن است که در طول مدیریت من بر مدرسه فرهنگیان فردوسی این مدرسه تبدیل به مدرسه‌ای شاخص شد تا آنجا که معاون وزیر آموزش و پرورش دولت قبل طی تماسی بابت فعالیت‌های من در حوزه پرورشی از من تشکر کرد اما آموزش و پرورش شهرم برایم پرونده‌سازی‌کرد.

اینرا هم بخوانید

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در محکومیت صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی

جنبش زن زندگی آزادی به عنوان یکی از مهمترین جنبش های تاریخ معاصر ایران واجد …