حکومت فاسد، هوای آلوده – محسن ابراهیمی

ژورنال 613
دیروز پنجم دی جمعیت پرشماری از مردم خشمگین اردکان در استان یزد به خیابان‌ها سرازیر شدند و در اعتراض به آلودگی بیش از حد هوا فریاد زدند: “وعده وعید زیاد دادند، همه ما رو فریب دادند”! “استاندار حیا کن، اردکان رو رها کن، ننگت باد، ننگت باد”!همین چند شعار به‌خوبی نشان می‌دهد که مردم معترض خوب می‌دانند مسبب اصلی محروم شدنشان از هوای پاک، فریبکاران حاکم و استانداری است که می‌خواهنداز شرش رها شوند.
آلودگی خطرناک هوا در اردکان آینه‌ای از آلودگی هوا در کل ایران است که مدت‌هاست در وضعیتی بحرانی قرار گرفته است. سازمان هواشناسی روز دوشنبه درباره افزایش آلودگی هوا در ۱۰کلان‌شهر کشور هشدار داد. هر سال ۴۳ هزار انسان جان خود را به‌خاطر آلودگی هوا از دست می‌دهند.غلطت آلودگی هوا در تهران شش برابر حد مجاز است. همین هفته مدارس ابتدایی در تهران برای دومین روز پیاپی تعطیل شدند.
کارشناسان محیط‌زیستدر رابطه یا علت این وضعیت به عوامل متعددی اشاره می‌کنند از جمله سوخت آلوده نیروگاه‌ها و صنایع، بنزین با استاندارد پایین، خودروهای فرسوده و آلاینده غیراستاندارد، مازوت‌سوزی در ابعاد وسیع و خشک‌شدنتالاب‌ها و دریاچه‌ها و رودخانه‌ها و ریزگردهای حاصل از آن. در همه موارد بالا مسبب اصلی حکومتی است که مشغول ویران کردن زندگی و طبیعت است. همین مورد مازوت‌سوزی بسیار گویاست.در کشوری با رتبه دوم از نظر ذخایر اثبات شده گازی در جهان، در صنایع و نیروگاه‌های برقی در مقیاس وسیع مازوت مصرف می‌شود که آلاینده‌ترین سوخت فسیلی است.
دولتی می‌تواند نقش مؤثر در مقابله با آلودگی هوا ایفا کند که برایش بودجه اختصاص دهد و برای به‌کارگرفتن دانش و تخصص و تکنولوژی برنامه داشته باشد. بخش اعظم بودجه امسال که ۴۰ درصد افزایش داشت، به حلقوم نیروهای سرکوب و انواع نهادهای مذهبی تولید آخوند و خرافه ریخته شد درحالی‌کهبودجه مقابله با آلودگی هوا به نصف کاهش پیدا کرد.
حکومتی که شبانه‌روزمشغول امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است، نمی‌تواند فکری برای مقابله با آلودگی هوا بکند. حکومتی که مشغول پاک‌سازی معلمان و دانشجویان است، وقتی برای پاک‌سازی هوا ندارد. حکومتی که کرورکرور ثروت جامعه را به حلقوم باندهای اسلامی می‌ریزد، پولی برای رفع خطر آلودگی هوا نمی‌تواند اختصاص دهد. حکومتی که شبانه‌روز مشغول گرفتن جان انسان‌هاست، نمی‌تواند در فکرهوای پاکیزه برای همین انسان‌ها باشد!
برای دسترسی به هوای پاکیزه، باید از حکومت آلوده و فاسد رها شد.

اینرا هم بخوانید

کشمکش در مجلس اسلامی بر سر تعطیلی روز شنبه – محسن ابراهیمی

مندرج در ژورنال شماره ۷۳۲ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده …