خواست ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی وزیران ترکیه در اروپا

نایب رئیس پارلمان اروپا خواستار ممنوعیت سفرهای انتخاباتی مقام‌های ترکیه به اتحادیه اروپاست. برخی دمکرات مسیحی‌ها از او حمایت می‌کنند. وزیر کشور آلمان هم “شدیدا” با تبلیغات انتخاباتی مقام‌های ترکیه در آلمان مخالف است.

الکساندر گراف لامبسدورف، نایب رئیس پارلمان اروپا، خواستار ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی وزیران دولت ترکیه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد.

این سیاستمدار آلمانی از حزب دمکرات‌های آزاد به “دی ولت” گفت، اتحادیه اروپا بایستی در رابطه با اجازه ندادن به وزیران دولت ترکیه برای تبلیغات انتخاباتی بر سر یک خط مشی واحد به توافق نظر برسد.

لامبسدورف ضمن ستایش از اقدام هلند به‌خاطر جلوگیری از سخنرانی‌های تبلیغاتی دو وزیر ترکیه در این کشور، از ابهام در رفتار دولت آلمان در قبال ترکیه انتقاد کرد و گفت که در چنین حالتی ترکیه میان دو طرف امکان مانور خواهد داشت.

ممنوعیتی برای “تمام” سیاستمداران خارجی

المار بروک، سیاستمدار حوزه اروپا از حزب دمکرات مسیحی و عضو کمیسیون امور خارجی پارلمان اروپا نیز از لامبسدورف حمایت کرد و گفت، اتحادیه اروپا بایستی از تبلیغات انتخاباتی برای تمام سیاستمداران خارجی در حوزه خود جلوگیری کند.

بروک به روزنامه آلمانی “دی ولت” گفت: «اردوغان از شکست در همه‌پرسی قانون اساسی واهمه دارد. او به دنبال رویارویی با اروپاست تا این رفراندوم را به موضوع “عزت ترکیه” تبدیل کند. ما باید نقشه او را خنثی کنیم».

هشدار دمکرات مسیحی‌ها به ترکیه

سیاستمداران دمکرات مسیحی به دولت ترکیه هشدار دادند که از گسترش بیشتر مناقشه بر سر تبلیغات انتخاباتی در اروپا بپرهیزد.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان در کانال اول تلویزیون آلمان “مخالفت شدید سیاسی” خود با سخنرانی‌های انتخاباتی مقام‌های ترکیه در آلمان را اعلام کرد و گفت: «من مخالفم. کارزار انتخاباتی ترکیه در آلمان جایی ندارد».


خانم آنه‌گرت کرمپ−کارن‌باوئر، رئیس دولت ایالتی زارلند از حزب دمکرات مسیحی نیز خواستار ممنوعیت سخنرانی‌های انتخاباتی سیاستمداران ترکیه در صورت بالا گرفتن مناقشه شد.

از نظر نوربرت روتگن نیز ممنوعیت سخنرانی‌های انتخاباتی برای سیاستمداران خارجی تناقضی با آزادی عقیده و بیان ندارد. اما این سخنگوی سیاست خارجی حزب دمکرات مسیحی، با ممنوعیت سفر این سیاستمداران به آلمان مخالف است و آن را عامل گسترش مناقشه و خلاف منافع آلمان می‌داند.

خویشتنداری وزیر دفاع آلمان

اما خانم اورزولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان، لحنی در مجموع معتدل داشت و از ممنوعیت سفرها یا سخنرانی‌های انتخاباتی سخنی بر زبان نیاورد. او ضمن تأکید بر ضرورت “حفظ خونسردی” به روزنامه “بیلد” گفت: «کارزار داغ انتخاباتی هلند و همه‌پرسی ترکیه می‌گذرند، اما اروپا و ترکیه همیشه همسایه یکدیگر می‌مانند».

این عضو دمکرات مسیحی دولت آلمان ضمن تأکید بر آزادی بیان در چارچوب قانون، تصریح کرد که “برخی سیاستمداران ترکیه” خود با مقایسه کردن دولت‌های اروپایی با نازی‌ها، این آزادی را زیر سؤال می‌برند.

فراخوان فرانسه

فرانسه نیز ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به خویشتنداری فراخواند. وزارت خارجه فرانسه روز یکشنبه ترکیه و اعضای اتحادیه اروپا را به جلوگیری از گسترش تنش فراخواند و از آنکارا خواست تا از اقدامات تحریک‌آمیز بپرهیزد.

در بیانیه‌ی وزارت خارجه فرانسه سخنرانی انتخاباتی مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در شهر متز فرانسه توجیه شده است. بر اساس متن این بیانیه، از آنجا که این مراسم خطری برای نظم عمومی ایجاد نمی‌کرده، دلیلی هم برای لغو آن وجود نداشته است.روز یکشنبه (۱۲ مارس/ ۲۲ اسفند) تنش میان آنکارا و آمستردام بر سر جلوگیری از سخنرانی‌های انتخاباتی سیاستمداران ترکیه در هلند بالا گرفت.

دولت هلند از فرود هواپیمای وزیر خارجه ترکیه در کشور خود جلوگیری کرد. مولود چاووش‌اوغلو قرار بود در کنسولگری ترکیه در روتردام در حمایت از تغییر قانون اساسی کشورش سخنرانی کند.

اندک زمانی پس از ممنوعیت ورود وزیر خارجه ترکیه به هلند، فاطمه سایان کایا، وزیر خانواده ترکیه، با خودرو از آلمان به هلند رفت تا در جمع هواداران اردوغان به نفع رفراندوم تغییر قانون اساسی سخنرانی کند، اما پلیس هلند خودروی او را قبل از رسیدن به کنسولگری ترکیه در روتردام متوقف کرد و پس از ساعت‌ها بحث او را تا مرز آلمان همراهی کرده و او را به آلمان بازگرداند.

موجی که از آلمان شروع شده بود، در هلند بالا گرفت و سپس به سوئد و دانمارک رسید. سخنرانی محمد مهدی اِکِر، عضو حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه، در یکی از سالن‌های اجتماعات در استکهلم لغو شد.

هم‌زمان لارس راسموسن، نخست وزیر دانمارک، به همتای ترکیه‌ای خود توصیه کرد که به دلیل تشدید تنش در مناسبات ترکیه و هلند، فعلا به دانمارک سفر نکند. به گفته راسموسن، در شرایط عادی دیدار بینالی ییلدیریم اشکالی نداشت، اما بعد از اتفاقی که میان ترکیه و هلند افتاده، این موضوع دیگر نمی‌تواند عادی تلقی شود.رادیوآلمان

اینرا هم بخوانید

حملات شدید اسرائیل به غزه، آمریکا. سالیوان، توافق بر سر “خطوط کلی” آتش‌بس موقت

در ادامه حملات نیروهای اسرائیلی به مناطق مختلف غزه،‌ درگیری‌های شدیدی در خان یونس در …