خیزش های مردمی، اطلاعیه شماره ۱۳۳: ۲۵آبان ادامه اعتصابات و تجمعات سراسری در دومین روز گرامیداشت آبان ۹۸.

روز ۲۵ آبان مردم با اعتصابات عمومی برای دومین روز، سالگرد آبان خونین را گرامی داشتند. گزارشات تا کنونی گویای ادامه اعتصاب سراسری کسبه و بازار در شهرهای متعددی از جمله این شهرهاست: تهران، بابل، شیراز، سنندج، یاسوج، اراک، فسا، بندرگناوه، دهگلان، آباده، اهواز، کرمانشاه،  فولادشهر، اصفهان،  کامیاران، شاهین شهر، زرین شهر، رشت، مریوان، مهاباد، سقز، بوکان، بانه، بهبهان، مشهد، نجف آباد، خرم آباد، گوهردشت کرج، تبریز، پیرانشهر، بیجار، میاندوآب، پهره، کرمان شهرک بابک، بروجرد، قروه، ایرانشهر، ارومیه، جوانرود، کازرون، بابل، جاده ساوه، آدران، لاهیجان، گرگان، قزوین، . بنا برگزارشات نیروهای سرکوب به  بازار آهن تهران حمله کرده و کسبه ومردم منطقه در حال درگیری با آنان هستند. در اقدسیه مشهد بازار تعطیل است و مردم آتش روشن کرده و با نیروی سرکوب درگیرند.

تظاهرات و تجمعات خیابانی نیز در بسیاری از شهرها جریان دارد. در کامیاران تمام شهر به حرکت در آمده و یکپارچه خشم و اعتراض است. در این شهر امروز مردم بسیاری مقابل منزل فواد محمدی که شب گذشته بدست اوباش بسیج به قتل رسید جمع شدند و سپس سیل جمعیت برای مراسم خاکسپاری وی به حرکت در آمد.  در این مراسم جمعیت بزرگی از زنان شرکت داشتند. تجمع کنندگان با کف زدن و شعار دادن فریاد اعتراض خود را بلند کردند . نیروهای سرکوب بسوی مردم شلیک میکردند. گفته میشود در جریان تیراندازی ها بیش از ۱۰ شهروند زخمی شده‌اند و جنگ و درگیری مردم با نیروهای سرکوبگر ادامه دارد. مردم جاده توبره ریز شهرستان کامیاران را بطور کامل در کنترل دارند. شب گذشته در کامیاران همچنین سعید مرادی با شلیک نیروهای سرکوبگر مجروح شد و مردم در همدردی با او در محل زخمی شدن وی گل گذاشتند. 

در سنندج در شب گذشته جوانی بنام زانیار الله‌مرادی، ۲۶ ساله بدست نیروهای سرکوب به قتل رسید . گفتە می‌شود که نیروهای امنیتی از ترس جمع شدن مردم جنازه او را ربودەاند.و فضایی از خشم و اعتراض در این شهر حاکم است. در این شهر برگزاری تجمع و مراسم چهلمین روز قتل جانباختگان محمد امینی ، داریوش علیزاده ،پیمان منبری و یحیی رحیمی و گرامیداشت یاد آنها برای فردا ۲۶ آبان که مصادف با سومین روز سالگرد خیزش آّبان ۹۸ است در “بهشت محمدی” فراخوان داده شده است. .

در اصفهان مردم در محل حکیم نظامی خیابان را بسته و شعارهای اعتراضی سر میدهند. برای فردا نیز به مناسبت چهلمین روز قتل احمد شکراللهی که بدست نیروهای سرکوب به قتل رسید  مردم بسوی امامزاده محمد باقر در خوراسگان حرکت میکنند و یاد او را گرامی میدارند. در بندرعباس در بامداد امروز مردم  با روشن کردن آتش خیابان را بستند و نیروهای سرکوب حکومت را فراری دادند. در ارومیه مردم به خیابان آمدند و بسوی  حوزه علمیه شهر کوکتل مولوتف و آتش پرتاب کردند. در زاهدان دانش آموزان به خیابان آمدند و تظاهرات کردند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. در شیراز مردم با برافروختن آتش و مسدود کردن خیابانها دست به تجمع زده اند. و مقابل دانشكده پزشكي جوانان با سرکوبگران درگیرند.

 در این روز همچنین پاکبانان شهرداری در بندرعباس و کارگران ذوب آهن برای دومین روز در اصفهان در حال اعتصاب و تجمع هستند. افزایش دستمزدها، اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل از جمله خواستهای اعلام شده این کارگران است.

اعتصابات دانشجویان در دانشگاهها نیز به نحو گسترده ای ادامه دارند. در دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر دانشجویان تجمع کرده و شعار میدادند:” آهای آهای نشسته‌ها  مهسای بعدی از شماست”. دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراضی  و فریاد آزادی آزادی آزادی تجمع کردند.  در دانشگاه عمران و دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز دانشجویان تجمع کردند. بنا بر خبرها در دانشگاه رازی کرمانشاه از صبح امروز نیروهای سرکوب دست به دستگیریهایی زدند و فضا متشنج و اعتراضی است.

نابود باد حکومت اسلامی!

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۵ آبان ۱۴۰۱ُ، ۱۶ نوامبر۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

فراخوان بازنشستگان تامین اجتماعی: ۷ اسفند تجمع در تهران

 ادامه اعتصاب و تجمعات کارگران فولاد و واحد صنعتی ام دی اف بازنشستگان و مستمری …