خیزش های مردمی، اطلاعیه شماره ۱۳۴:تجمعات در دهها شهر و اکثر دانشگاهها برگزار شد.تظاهرات و اعتصابات سراسری و دومین روز اعتصاب ذوب آهن

امروز ۲۵ آبان تجمعات سراسری از اوایل صبح آغاز شد و شبانه نیز ادامه یافت. شهر کامیاران بدنبال مراسم خاکسپاری فواد محمدی یکی از جوانانی که بدست جنایتکاران جمهوری اسلامی در روز گذشته به قتل رسید، سراپا در التهاب و اعتراض است. در این شهر مردم خیابانهای مختلف را تحت کنترل قرار داده  و کوچه به کوچه با سرکوبگران رژیم مقابله میکنند. یک ویژگی اعتراضات این دو روز اعتصابات عمومی و اعتصاب کارگران در جاهایی چون ذوب آهن و گاز سوزان در اصفهان، شهرداری بندرعباس و فراخوان بخش هایی از معلمان و پزشکان به اعتصاب و از جمله تجمع پزشکان در مشهد با خواست آزادی همکاران بازداشت شده شان است که نشانگر وارد شدن انقلاب به فازی فراگیرتر و جدی تر و  آغاز ورود وسیعتر کارگران و بخش های شاغل جامعه به اعتصابات و قدرت بخشیدن به انقلاب است. امروز نیز در بیش از  ۶۰ شهر اعتصاب عمومی بود.  کارگران ذوب آهن  نیز  با شعار “فکر نکنید امروزه، وعده ما هر روزه ” بر تداوم اعتراضشان تاکید میکردند.

بدین ترتیب انقلاب وارد فاز جدیدی شده و در خیابان ها شاهد خیزشها و تظاهرات هستیم و در کنار آن کارگران دارند وارد میدان میشوند.

همانطور که در اطلاعیه قبل گزارش شده  اعتصاب دانشجویان امروز در شهرهای مختلف ادامه یافت و دانشجویان تجمعات با شکوهی داشتند.  دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با شعار”هر یه نفر کشته شه هزار نفر پشتشه” پاسخ محکمی به سرکوبگریهای حکومت دادند.  دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس شعارهای “فقر و فساد گرونی میریم تا سرنگونی”، و “قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان” را سر دادند. در تبریز مردم تجمع کردند و حکومت نیروهای سرکوب خود را به دانشگاه فرستاد و دانشجویان با آنها مقابله کردند. در سنندج دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی وسیعا شعار”توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه” را سر دادند و بنا بر خبرها مزدوران یگان ویژه به محوطه دانشگاه رفته و به آنها تیراندازی کردند. در شاهرود دانشجویان صنعتی تجمع کردند و شعار  “حسین رونقی آزاد باید گردد” را فریاد زدند.  دانشجویان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر با شعار”۱۵۰۰ نفر کشته آبان ما” یاد آبان ۹۸ را گرامی داشتند. در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیر دانشجویان سرود انقلابی ای را همخوانی کردند.  در چمران اهواز دانشجویان به خیابان آمده و شعارهای اعتراضی سر دادند و در دانشگاه جندی شاپور این شهر عکس خامنه ای را به آتش کشیدند.  

علاوه بر دانشگاهها و تجمعات مردمی در شهرهای کامیاران، اصفهان، شیراز، بندرعباس، ارومیه، زاهدان که قبلا گزارش آن داده شد مردم در شهرهای دیگری چون ایرانشهر، سنندج، جکیگور، قزوین، هرمزگان، اوز، بابل، تبریز، اردبیل، شهر کرد، اهواز، شوش، بهبهان، ایذه، کرمانشاه، یزد، بوکان، صومعه سرا، سقز، قروه، فلاورجان، فولاد شهر، مشهد دورود، شاهین شهر، فولاد شهر، ساوه، مرودشت، قائم شهر، زنجان، کرج، ابهر، بانه،  مهاباد، مریوان، روستای “فیشور”، سرابله،  هفشجان، خمینی شهر ، زرین شهربه خیابان آمده و شعارهای اعتراضی سر میدهند. امروز نیز در نقاط مختلف تهران و از جمله متروها تجمعات اعتراضی برپا بود. در قروه  مردم با شعار: بترسید بترسید ما همه با هم هستیم به خیابان آمدند. در قرچی آباد سقز مردم در خیابانند و با نیروهای سرکوب درگیرند. در کرمانشاه مردم در منطقه فرهنگیان فاز دو به خیابان آمده اند. در بوکان جمعیت بسیاری به خیابان آمده و محلت مختلف را بدست گرفته اند.  در پرند جوانان دختر و پسر نیروهای سرکوب را فراری دادند. در سنندج  جوانان به خیابان آمده و در محلات مختلف با نیروهای سرکوب درگیرند.  در اردبیل فضا  بشدت امنیتی است.  در شوش بازار تعطیل بود  و مردم به خیابان آمدند. در ایذه مردم  با شعار”آزادی آزادی آزادی” به خیابان آمدند. در بهبهان مردم بسوی پایگاه بسیج حیات آباد کوکتل و آتش پرتاب کردند.  در شهرکرد  در خیابان کاشانی و در تبریز روبه‌روی کلینیک بوعلی مردم وسیعا تجمع کردند. در بجنورد مردم حوزه علمیه را آتش زدند. در فلاورجان نیز کسبه بازار  را بسته و به خیابان آمده و تظاهرات کردند.  بنا بر یک برآورد دامنه تجمعات و اعتراضات امروز به بیش از صد شهر رسیده است.  در این اعتراضات مردم شعار میدهند: ” آزادی، آزادی، آزادی”، “مرگ بردیکتاتور”،”هیز تویی، هرزه توی، زن آزاده منم”، “اگر یک اعدام بشه، ایران قیامت میشه”.

تجمعات و اعتصابات و اعتراضات امروز بیانگر یک نقطه عطف در حرکت انقلاب به پیش بود.

نابود باد حکومت اسلامی!

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۵ آبان ۱۴۰۱ُ، ۱۶ نوامبر۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

فراخوان بازنشستگان تامین اجتماعی: ۷ اسفند تجمع در تهران

 ادامه اعتصاب و تجمعات کارگران فولاد و واحد صنعتی ام دی اف بازنشستگان و مستمری …