خیزش و تظاهرات ادامه دارد- ادامه اعتراضات در تهران، سنندج، سقز، شیراز، گوهردشت، بندرعباس، کرج، دیواندره، اصفهان، و کیش

خیزشهای مردمی اطلاعیه شماره ۲۹

در بیستمین روز انقلاب مردمی امروز چهارشنبه ۱۳ مهر در تهران در ولیعصر از آغاز صبح مردم به خیابان آمدند و شعارهای “مرگ بر دیکتاتور”، و “این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت” سردادند. جوانان با نیروهای سرکوب مقابله میکنند و در جاهایی آنها را عقب میرانند. در تهران در کوکاکولا جوانان خشمگین یکی از مزدوران حکومت را گوشمالی میدهند.

شب گذشته در تهران در محلات مختلف شهر از جمله ولیعصر، خیابان پاسداران، تهرن پارس و پونک تجمعات شبانه برقرار بود و در نقاط مختلف شهر از جمله پونک شعاردهی ها ار روی بامها شنیده میشد و فریاد مرگ بر دیکتاتور بر فضای شهر طنین انداخته بود. مترو ها از جمله مترو شریعتی همچنان مرکزی از تجمعات مردمی است.

در شهرهای مختلف اعتراضات جریان دارد از جمله در سنندج، سقز، شیراز، گوهردشت، بندرعباس، کرج، دیواندره، اصفهان، و کیش در اشکالی چون بوق زدن ممتد ماشین ها و تجمعات مردمی شاهد ادامه اعتراضات هستیم. در بندرعباس مردم در درگیری با نیروی سرکوب جوانی را از دست آنها خارج کردند و نگذاشتند دستگیر شود. در این تجمع مردم یکی از نیروهای سرکوب را شناسایی کرده و او را گوشمالی دادند. در سنندج نیروهای امنیتی به مردم معترض تیراندازی کردند و شماری را زخمی کردند. مردم با آنها درگیر شدند. در دیواندره نیروهای سرکوب به مردم حمله کردند و مردم با آنها مقابله کردند. با تیراندازی نیروهای سرکوب حکومتی چندین نفر زخمی شده‌ و وضعیت شماری از آنها وخیم گزارش میشود. بنا بر گفته شاهدان نیروهای سرکوب بیمارستان را در محاصره گرفته اند. در سقز درگیریهای کوچه به کوچه جریان داشت و مردم بسیاری از محلات را در اختیار داشتند. در جزیره کیش گفته میشود که یک خودرو انتظامی را مردم به آتش کشیدند. بنا بر گزارشات امروز چهارشنبه نیروهای سرکوب مغازه به مغازه دنبال دوربین های مداربسته هستند تا معترضان اولین روز در این شهر را شناسایی کنند و تهدید کرده اند که کسانی که درروز مراسم خاکسپاری مهسا امینی بوده اند، دستگیر خواهند شد.

بدین ترتیب مردم در نبردی جانانه با حکومتند. حجاب برگیران زنان و دختران وسیعا جریان دارد. صحنه هایی چون از سر برداشتن حجاب از سوی زنی در پارک لاله و رقص او، برداشتن حجاب از سوی دو دختر جوان در یزد و شادی مردم ، برداشتن حجاب از سوی زنی در کرج و رقص زیبای او با مردی در کف خیابان و شادی مردم، صحنه های شورانگیزی از انقلاب را نشان میدهد.

در دانشگاهها دانشجویان همچنان در اعتصاب و اعتراضند. در این اعتراضات دانشجویان از جمله شعار میدهند: “خاموش بودن ننگ ما، آزادی فرهنگ ما”، “شریف شده بازداشتگاه، اوین شده دانشگاه” ، “مرگ بر دیکتاتور”، “دانشجوی زندانی، آزاد باید گردد”، “اساتید، دانشجو، اتحاد، اتحاد”، “شریفی‌ها رو کشتین، به ما می‌گین ساکت شین”.

دانشجویان از دانشگاههای مختلف طی بیانیه هایی سرکوبگری حکومت در دانشگاههای شریف و تبریز را محکوم کرده و بر ادامه قدرتمند اعتراضات خود تاکید نموده اند.

دانش آموزان دبیرستانی نیز با قدرت به میدان آمده و حماسه افریده اند. روز گذشته صحنه هایی از تجمعات و اعتراضات دانش آموزان را در شهرهای تهران، سقز، یزد، اصفهان، شیراز، مشهد، کرج، گوهردشت، و ملارد شاهد بودیم. دانش آموزان در مدارس و در خیابان تجمع میکنند. حجاب برمیگیرند فریاد مرگ بر دیکتاتور سر میدهند، کف میزنند و ترانه “برای” میخوانند.. در جایی عکس های خامنه ای و خمینی و سران حکومت را زیر پا گذاشته و بر آن لگد میکوبند.. در این اعتراضات دانش آموزان از جمله شعار میدهند:”بسیجی برو گمشو”.

شمار دستگیرشدگان زیاد است. بنا بر خبر ها صبح امروز ۴۰۰ نفر از جوانان بازداشت شده آزاد شده اند. دادستان تهران با اشاره به فرمان خامنه ای جنایتکار تحت عنوان لزوم تمایز میان سطوح مختلف قاصران و مقصران حوادث اخیر و تاکید بر رسیدگی فوری رئیس قوه قضائیه به این افراد از آزادی آنها خبر میدهد.آزادی این جوانان تنها و تنها نتیجه فشار مبارزات و تداوم انقلاب مردمی است. تمامی دستگیر شدگان باید آزاد شوند.

گفتنی است که خیزش انقلابی مردمی انعکاس جهانی گسترده و بیسابقه ای داشته و اخبار آن در صدر اخبار بین المللی قرار گرفته است. همبستگی با مردم ایران وسیع و حتی به خیابانها کشیده شده است. از سلبریتی ها و چهره های شناخته جهانی هنری و ورزشکاران گرفته تا نهادهای حقوق بشری و اتحادیه های کارگری، از احزاب چپ در اروپا گرفته تا مقامات دولتی و دولتها در غرب و آمریکا سرکوب مردم در ایران را محکوم کرده و اعتراضات مردم را مورد حمایت قرار داده اند. در خبری تازه بیش از هزار نفر از سینماگران فرانسوی شامل تقریبا تمام چهره‌های شناخته شده سینمای فرانسه با انتشار بیانیه سرگشاده‌ای از معترضان در ایران حمایت کردند و ابراز امیدواری کردند که اعتراضات مردمی آغازگر دوران تازه‌ای در ایران باشد. همچنین کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ و سندیکاهای کارگری فرانسه ضمن محکوم کردن سرکوب وحشیانه اعتراضات سراسری مردم توسط حکومت ایران، پشتیبانی خود را از خواسته‌های مردم در ایران اعلام داشتند.

آنجلا دیویس فعال سیاسی، پژوهشگر و نویسنده سرشناس جهانی از مبارزات مردم در ایران اعلام حمایت کرد.

حزب کمونیست کارگری برای جلب وسیعترین همبستگی های بین المللی با اعتراضات مردم و بایکوت جهانی جمهوری اسلامی تاکید دارد.

جمهوری اسلامی نابود باید گردد

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۳ مهر ۱۴۰۱، ۵ اکتبر ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل: نزدیک به یازده میلیون افغان در داخل و بیرون از افغانستان آواره هستند

تعدادی از مهاجرین افغان که از پاکستان به افغانستان برگشت داده شده اند کمشنری عالی …