دادگاه عالی یونان نظامیان فراری ترکیه را بازنمی‌گرداند

هشت نظامی ترک که بعد از کودتای نافرجام سال گذشته میلادی در ترکیه به یونان گریخته و در این کشور تقاضای پناهندگی کرده بودند، به ترکیه برگردانده نمی‌شوند. مقامات ترکیه تاکنون بارها خواستار استرداد این نظامیان شده است.

دادگاه عالی یونان در آخرین تصمیم‌گیری مخالفت خود را با بازگرداندن هشت نظامی ترکیه که از این کشور تقاضای پناهندگی کرده بودند، اعلام کرد. دادگاه عالی یونان به این ترتیب با نظر دادستانی این کشور در نگهداشتن این نظامیان موافقت کرده است.

این هشت نظامی در جلسات دادگاه اعلام کرده بودند که در صورت استرداد، رفتاری عادلانه در زندان‌های ترکیه در انتظارشان نخواهد بود و دادستانی یونان نیز اعلام کرده بود که احتمال شکنجه این افراد در صورت بازگشت به ترکیه وجود دارد.

گفته میشود دلیل دیگری که به ماندن این نظامیان در یونان منجر شد ناهمخوانی استرداد این افراد با کنوانسیون اروپایی حقوق بشر بوده است.

قبل از اجلاس دادگاه عالی یونان، یک دادگاه این کشور موافقت خود را با استرداد سه نفر از این نظامیان به ترکیه اعلام کرده بود. این دادگاه همچنین  با تقاضای پناهندگی این سه مخالفت کرده بود.

نظامیان پناهنده به یونان شامل دو سرهنگ، چهار افسر و دو گروهبان هستند که پس از کودتای نافرجام در روزهای میانی ماه ژوئیه سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) با بالگرد خود را به یونان رسانده و تقاضای پناهندگی کرده‌اند.

ولت ترکیه از همان زمان خواستار استرداد این نظامیان بوده و اعلام کرده این افراد از جمله کودتاگران بوده‌اند.

این نظامیان ترک اما گفته‌اند که در کودتا نقشی نداشته‌اند و خلبانان بالگردهای جست‌و‌جوگر و کمک‌های اضطراری هستند. آنها همین که به پایگاه‌شان توسط مردم و نیروهای پلیس حمله شد، از ترس جان، به یونان فرار کرده‌اند.

نظامیان پناهجو در یونان همچنین گفته‌اند که مقامات دولت ترکیه آنها را بدون بازجویی و شنیدن ماجرا از زبان‌شان محکوم کرده‌اند و آنها می‌ترسند به کشورشان بازگردند.

ترکیه خواستار استرداد هرچه زودتر این نظامیان به ترکیه شده و اعلام کرده که بازنگردان این افراد رابطه ترکیه و یونان را که هر دو از اعضای ناتو هستند، بیش از پیش تیره خواهد کرد. یونان در ارتباط با پناهجویان منطقه مجبور به همکاری با ترکیه است.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …