داعش مسئولیت حمله تروریستی لندن را برعهده گرفت

در حالی که تحقیقات همه‌جانبه درباره‌ی حمله تروریستی در لندن با شدت و حدت در جریان است، گروه “دولت اسلامی” مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) مسئولیت حمله‌ای را پذیرفت که شامگاه شنبه، ۳ ژوئن، در لندن هفت قربانی گرفت. این موضوع را تحلیلگرانی اعلام کردند که کارشان رصد کردن سایت‌های افراطی در اینترنت است. آنان در این زمینه به انتشار اعلامیه‌ای به زبان عربی در سایت “اعماق” استناد کردند که بلندگوی داعش است.

داعش تا کنون بارها مسئولیت آن دسته از اقدامات تروریستی را نیز بر عهده گرفته است که عاملان آن مستقیما پیکارجویان این گروه نبوده‌اند، بلکه از طریق ایدئولوژی این سازمان رادیکالیزه شده و به اقدام تروریستی دست زده‌اند.

بیشتر بخوانید:حملات لندن؛ طرح ۴ ماده‌ای‌ ترزا می و دستگیری ۱۲ مظنون

اسامی عاملان هنوز اعلام نشده

به موازات آن تحقیقات درباره این حمله به شدت در جریان است و پلیس در این رابطه چهار خانه در منطقه‌ی “برکینگ” را تفتیش کرده است. به گفته‌ی مقامات پلیس، اسامی عاملان این حمله‌ی تروریستی به محض برطرف شدن ملاحظات تحقیقاتی و امنیتی، اعلام خواهد شد.

پیش‌تر در چارچوب تحقیقات ۱۲ مظنون بازداشت شده بودند. اما هنوز اعلام نشده که این افراد تا چه اندازه در حمله‌ی تروریستی اخیر دخیل بوده‌اند. یکی از این افراد در این میان دوباره آزاد شده است.

اگر چه پلیس لندن اصل را بر این نمی‌گذارد که افزون بر سه مهاجم کشته شده، مهاجم دیگری نیز در این ماجرا دست داشته است، با این همه مارک رولی، رئیس بخش ضد ترور پلیس لندن اعلام کرد که در تحقیقات “آشکارا کار زیادی” در پیش است.

مراسم یادبود قربانیان

صادق خان، شهردار لندن، برای شامگاه دوشنبه (۵ ژوئن) به مراسم یادبودی برای قربانیان این حمله‌ی تروریستی در پارک “پاترزفیلد” فراخوانده است. این پارک در نزدیکی پل لندن (لاندن ‌بریج) واقع شده، جایی که مهاجمان روی آن با خودرو عده‌ای را زیر گرفتند.

دفتر شهردار لندن در فراخوان خود اعلام کرده: «باید به جهان نشان دهیم که مشترکا در برابر کسانی ایستاده‌ایم که می‌خواهند به شیوه‌ی زندگی کردن ما آسیب برسانند. ما هرگز اجازه نخواهیم داد که این بزدلان پیروز شوند و هرگز مرعوب تروریسم نخواهیم شد».

برای روز سه‌شنبه نیز در سراسر کشور یک دقیقه سکوت برنامه‌ریزی شده است.

بیشتر بخوانید: نخست وزیر بریتانیا: دیگر تحمل نمی‌کنیم

در حمله‌ی تروریستی شامگاه شنبه، سه مهاجم احتمالی نخست با خودرویی وارد جمعیت عابران روی “لاندن‌بریج” شدند و عده‌ای را زیر گرفتند و سپس با کارد به مردم حمله کردند. در این حادثه هفت تن کشته و حدود ۵۰ تن مجروح شدند. سه مهاجم احتمالی به ضرب گلوله‌ی پلیس کشته شدند.

به گفته‌ی مقامات بهداری بریتانیا حال ۲۱ تن از مجروحان وخیم است. در میان مجروحان دو آلمانی نیز به چشم می‌خورند که به گفته‌ی وزیر کشور آلمان جراحات یکی از آنان شدید است. در این میان همچنین اعلام شد که یکی از قربانیان این حمله شهروند کانادا بوده است.

حمله‌ی پریشب در لندن سومین حمله‌ی تروریستی در بریتانیا در عرض سه ماه گذشته است. اواخر ماه مارس مهاجمی در مرکز لندن پنج تن را کشت. در تاریخ ۲۲ مه نیز یک عامل انتحاری در یک کنسرت موسیقی پاپ در منچستر مواد منفجره‌ی همراه خود را منفجر کرد و همراه خود ۲۲ تن را به کام مرگ کشاند.رادیوآلمان

اینرا هم بخوانید

عفو بین‌الملل: آزادی حمید نوری تکان‌دهنده بود

سازمان عفوبین‌الملل آزادی حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت که به اتهام دست‌داشتن در اعدام …