دراویش شکنجه شده به روایت عکس‌هایشان

بی بی سی:اخیرا تصاویر تعدادی از دروایش گنابادی هنگام ورود به زندان فشافویه به دست بی‌بی‌سی رسیده است که براساس این تصاویر و شهادت تعدادی از دراویش، آنها در هنگام بازداشت و انتقال به زندان مورد “ضرب و شتم” قرار گرفته‌اند.

براساس گزارش رسیده به دست بی‌بی‌سی دراویشی که عکس آنها در این گزارش منتشر شده بین دو تا ۷ سال حبس گرفته و تعدادی از آنها نیز به دو سال تبعید محکوم شده‌اند که برخی از آنها درخواست تجدید نظر داده‌اند.

مهدی مهدی لو
Image captionمهدی مهدی لو،از دراویش شکنجه شده در زمان انتقال به زندان فشافویه

آبان ماه سالجاری بود که سایت مجذوبان نور با اشاره به موضوع عکس دروایش زندانی در زندان فشافویه گفته بود که مسئولان زندان فشافویه تعدادی از این زندانیان را برای تعویض عکس کارتکس زندان، مقابل دوربین برده اند.

“دالان مرگ آماده بود”

یکی از دروایش از بازداشت و انتقالش به زندان چنین می‌گوید: “در محاصره ماموران انتظامی و بسیج بودیم. گاز اشک‌آور راه تنفسم را گرفته بود. از پله‌های ساختمانی بالا رفتم که بتونم نفس بکشم. راهروها پر از دود بود به پشت بام رسیدم. جمعی از درواویش و تعدادی از زنان و بچه‌هایشان نیز به آنجا پناه آورده بودند. ماموران نیروی انتظامی و بسیج حمله‌ور شدند. یکی از آنها می‌گفت به پایین پرتابشون کنید. رکیک‌ترین فحش‌ها را به ما می‌دادند. یکی یکی ما را به سمت راهروی ساختمان بردند. دالان مرگ آماده بود. با میله‌های آهنی، باتوم، چاقو و قمه به جان تک تک ما افتادند. روی پله‌ها غرق در خون بودم. دیوارها جای دستان خونی درویشان بود، از هوش رفتم. در حیاط ساختمان ما را روی هم انداخته بودند، یادم است که بالای سرم می‌گفتند ببینید زنده است یا مرده. به بیمارستان منتقل شدم.”

این درویش با اشاره به اینکه دست و پاهایش را در بیمارستان به تخت با دستبند بسته بودند، می‌گوید: “از بیمارستان مرخص شدم و با تنی مجروح راهی زندان فشافویه (تهران بزرگ) شدم، برای گرفتن کارت عکس جلوی دوربین ایستادم، از سر و وضعم گفتند حتما از دراویش هستی، پوستتان را می کنیم.”

بهنود رستمی
Image captionبهنود رستمی از دراویش شکنجه شده در زمان انتقال به زندان فشافویه

این درویش درباره زندان فشافویه می‌گوید: “اینجا فینال زندانها و ته دنیاست. به قرنطینه زندان منتقل شدم. درویشان را دیدم همه مجروح و خونی، چشمان و بدنشان پر از ساچمه تفنگ ماموران بود، درد می‌کشیدند، سرویس بهداشتی لبریز از خون بود. به بهداری و بیمارستان اعزام نمی‌کردند. دراویش مجبور بودند بخیه‌ها و پین‌های مانده در تنشان را با قوطی کنسرو در بیاورند.”

این درویش تاکید می‌کند “نبود امکانات و وضعیت زندان اسفناک بود، خصوصا برای زندانیان عادی که زندانبانان به شکلی وحشیانه‌ای با آنها برخورد می‌کردند و حقوق اولیه‌شان را از آنها سلب می‌کردند.”

شرایط نامناسب دروایش زن

دراویش زندانی در زندان قرچکحق نشر عکسMAJZOOBAN NOOR
Image captionدراویش زن زندانی در زندان قرچک

در جریان حوادث گلستان هفتم، تعدادی از زنان دروایش نیز بازداشت شدند. یکی از آنها شکوفه یداللهی است که در هنگام بازداشت بر اثر ضرب و جرح مصدوم شد.

به گفته یکی از دروایش خانم یداللهی بر اثر این ضربات “دچار شکافتگی جمجه شد و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی حس بویایی خود را از دست داده است.”

سعید کریمایی
Image captionسعید کریمایی از دراویش شکنجه شده در زمان انتقال به زندان فشافویه

الهام احمدی، یکی دیگر از دراویش زن زندانی است که به همراه دیگر درویش زن در زندان قرچک در بازداشت به سر می‌برد. خانم احمدی اخیر به دلیل انتشار فایل صوتی درباره وضعیت نامناسب زندان قرچک و با شکایت رئیس زندان قرچک با رأی دادگاه کیفری به تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید دراویش زن زندانی در زندان شهر ری(قرچک) با آزار و بدرفتاری روبرو هستند و از “مراقبت‌های پزشکی ضروری” محروم شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

در اواخر بهمن ماه گذشته در خیابان پاسداران تهران درگیری‌هایی بین دراویش و نیروهای امنیتی و انتظامی رخ داد. دراویش می‌خواستند مانع ورود این نیروها به خانه نورعلی تابنده قطب دراویش شوند.

این درگیری منجر به کشته‌شدن دو بسیجی و سه مامور انتظامی و بازداشت شدن صدها نفر از دراویش گنابادی شد که تعداد زیادی از آنها بر اثر ضرب و شتم زخمی شدند. محمد ثلاث یکی از دراویش هم به اتهام قتل سه مامور انتظامی اعدام شد.

امین حسینی
Image captionامین حسینی از دراویش شکنجه شده در زمان انتقال به زندان فشافویه

آبان امسال هرانا، گزارشی از احکام دادگاه علیه دروایش بازداشتی منتشر کرد. براین اساس ۲۰۱ درویش گنابادی در مجموع به ۱۰۸۰ سال و دو ماه زندان، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شده‌اند.

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …