درگیری‌های خونین بر سر قدرت در لیبی

کشورهای غرب موافق دولت واحد مرکزی در لیبی به عنوان عامل ثبات و طرف گفت‌وگو با جامعه جهانی هستند. اما دولت مرکزی لیبی حتی نمی‌تواند بر پایتخت این کشور کنترل داشته باشد.

در اطراف پایتخت لیبی شبه‌نظامیان گروه‌های مختلف برای به دست آوردن قدرت سیاسی درگیری‌های نظامی خود را تشدید کرده‌اند. شمار کشتگان این درگیری‌ها که از روز جمعه (۵ خرداد / ۲۶ مه) آغاز شده همچنان افزایش می‌یابد.

اطلاعات در باره شمار کشتگان و زخمی‌های این درگیری‌ها متفاوت است. وزارت بهداشت لیبی شمار کشتگان را تاکنون ۷۸ نفر اعلام کرده است که در میان این افراد غیرنظامیان زیادی هم وجود دارند. وزارت بهداشت لیبی همچنین شمار مجروحان این درگیری‌ها را نیز حدود ۱۰۰۰ نفر خوانده است.

بیشتر بخوانید:حمله خونین به یک پایگاه نظامی در جنوب لیبی

خبرگزاری رسمی لیبی اما روز شنبه (۶ خرداد / ۲۷ مه) شمار کشتگان این درگیری‌ها را ۵۲ نفر و شمار زخمیان را نیز “بسیار زیاد” اعلام کرد.

در پایتخت لیبی دو دولت بر سر قدرت با یکدیگر رقابت می‌کنند. یکی “دولت وفاق ملی” و دیگری دولتی است که خود را “دولت نجات ملی” می‌نامد و از متحدان گروه‌های اسلام‌گرا است. گفته می‌شود که  اعضای “دولت نجات ملی” صبح جمعه (۵ خرداد / ۲۶ مه) به هواداران “دولت وفاق ملی” حمله کرده‌اند.

شاهدان عینی از محله‌های مختلف پایتخت لیبی درگیری‌های سختی را گزارش کرده و اطلاع داده‌اند که دود سنگینی در مناطق مختلف شهر دیده و صدای توپخانه نیز در شهر شنیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: مهاجران در بازارهای نیجریه و لیبی مثل برده خرید و فروش می‌شوند

از پائیز ۲۰۱۱ که حکومت قذافی سقوط کرد، لیبی که در شمال آفریقا قرار دارد، گرفتار هرج‌و‌مرج و جنگ داخلی است. “دولت وفاق ملی” که زیر نظر سازمان ملل متحد کارش را آغازکرد، هنوز نتوانسته طرابلس را کاملا زیر کنترل خود درآورد.

در شرق لیبی نیز دولت سومی فعالیت می‌کند به ریاست ژنرال خلیفه حفتر، که فرمانده نیروهای مسلح این کشور بوده است. مرکز فعالیت این دولت سوم در شرق لیبی نیز شهر بنغازی است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد افزایش خشونت و درگیری‌های اخیر را در لیبی محکوم کرد و از همه طرف‌های درگیر خواستار خویشتن‌داری شد. مارتین موبلر، نماینده سازمان ملل متحد در لیبی در صفحه توییتر خود به طرفین درگیر هشدار داد که هدف‌های سیاسی را نمی‌توان با خشونت به دست آورد.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …