در باره قانون “اقامت مجردی زنان در هتل‌ها”!

ایسنا:بخشنامه‌ای که دو دهه از ابطال آن می‌گذرد. منع قانونیِ “اقامت مجردی زنان در هتل‌ها”!

ییس اتحادیه هتلداران اصفهان گفت: اقامت زنان تنها و مجرد در هتل‌ها و مهمانسراها هیچ منع قانونی ندارد. این درحالی است که برخی اقامتگاه‌ها همچنان از پذیرش مسافران زن که تنها مراجعه می‌کنند، خودداری کرده و آن‌ها را به اداره اماکن ارجاع می‌دهند.

اصفهان از توریستی‌ترین شهرهای ایران است که مسافرت مجردی زنان به آن امری بدیهی به شمار می‌آید، با این حال اما برخی واحدهای اقامتی بویژه مهمانسراها، مهمان‌پذیرها و هتل‌های کم ستاره‌تر همچنان خود را مقید به بخشنامه‌ای می‌دانند که نزدیک به دو دهه از ابطال آن می‌گذرد که این گویای نوعی برخورد سلیقه‌ای از جانب مراجع مربوطه است که اجازه نمی‌دهد واحدهای اقامتی، با خیال آسوده پذیرش مسافر داشته باشند و با قانون و برخوردی نانوشته، عاملی بازدارنده شده‌اند.

هرچند که «مهدی نریمانی» منکر این قضیه می‌شود و به ایسنا می‌گوید: اخیر این موضوع به همه هتل‌های اصفهان ابلاغ شده که اگر مسافر خانم، مدارک هویتی عکس‌دار و معتبر داشت، ممانعتی برای اسکان او ایجاد نکنند.

برخی مهمانسراها، مهمان‌پذیرها و هتل‌ها (کم‌ستاره‌) همچنان خود را مقید به بخشنامه‌ای می‌دانند که نزدیک به دو دهه از ابطال آن می‌گذرد!او تاکید می‌کند که زنان تنها یا مجرد برای اقامت در هتل‌های اصفهان منعی ندارند.

با این حال اما او متذکر می‌شود که اگر تا به حال ممانعتی صورت گرفته، در برابر افراد فاقد مدارک هویتی و عکس‌دار بوده است.

نریمانی به مواردی در بین مسافران هتل‌ها اشاره می‌کند که خارج از سن بلوغ اجتماعی و مدنی بوده‌اند و می‌گوید: گاهی مسافرانی به هتل‌ها مراجعه می‌کنند که هنوز شناسنامه‌هایشان عکس‌دار هم نشده است. قطعا ارجاع چنین افرادی به اداره اماکن ناشی از مشکوک بودن موردشان بوده است.  

وی درباره کوتاهی برخی واحدهای اقامتی در اجرای این بخشنامه که ارجاع مسافران زن به اداره اماکن از آن حذف شده است، می‌گوید: ممکن است مواردی پیش آمده باشد که حسب آن، اقدام کرده باشند و معمولا از مشتری می‌خواهند که هماهنگ عمل کنند، اما به طور کل اگر مسافر مدارک معتبر داشته باشد، منعی وجود ندارد.

 نریمانی اضافه می‌کند: ‌این ابلاغ به مهمان‌پذیرها و مسافرخانه‌ها نیز شده که اگر با مواردی از این دست روبرو شدند، حتما مسافر را بپذیرند.

پذیرش زنان تنها یا مجرد در اقامتگاه‌های رسمی، درحالی همواره مطرح است که ولی تیموری یک سال پیش در زمان ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی “ذخیره و ابطال اتاق در واحدهای اقامتی ایران” تاکید کرده بود: سال‌هاست بخشنامه نیروی انتظامی در این باره باطل شده است و این برخوردهای سلیقه‌ای در برخی اماکن اقامتی از “عدم آگاهی” ناشی می‌شود.

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری گفته بود: هم اداره اماکن و هم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری در این‌باره هیچ محدودیتی ندارند و زنان تنها و مجرد مانند تمام شهروندان می‌توانند از حقوق کامل خود برای اقامت بهره‌مند شوند.

تیموری این نکته را یادآور شد که مراکز اقامتی فقط باید مدارک هویتی این مراجعه‌کنندگان را ملاحظه کنند و طبق شیوه‌نامه‌ی اخیر حتی لازم نیست این مدارک هویتی را نزد خود محفوظ نگه دارند.

هیچ هتل یا مرکز اقامتی حق ندارد برای پذیرش خانم‌ها درخواست نامه کتبی از اماکن کند و اصلا چنین چیزی وجود ندارد که هتل‌ها زنان را بدون نامه از اماکن نپذیرند.

رییس وقت اماکن عمومی نیروی انتظامی سال ۸۸ در اظهارنظری در این‌باره گفته بود: هیچ هتل یا مرکز اقامتی حق ندارد برای پذیرش خانم‌ها درخواست نامه کتبی از اماکن کند و اصلا چنین چیزی وجود ندارد که هتل‌ها زنان را بدون نامه از اماکن نپذیرند.

اسماعیل احمدی‌مقدم – فرمانده وقت نیروی انتظامی –  نیز در همان سال‌ها اظهار کرده بود: تا جایی که من در جریان هستم، هیچ‌گونه ممنوعیتی برای پذیرش زنان در هتل‌ها وجود ندارد، اما اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، پیگیری کرده و با این موضوع برخورد خواهم کرد.

با وجود چنین اظهاراتی و ابلاغ بخشنامه‌های مکرر دراین‌باره، اما برخی اقامتگاه‌ها در بعضی شهرها از جمله تهران، اصفهان، شیراز، مناطق شمالی کشور و البته شهرهای کوچک‌تر همچنان با اعمال سلیقه‌ای این دستور روبرو هستند. برخی از واحدهای اقامتی نیز بخشنامه‌های مکتوبی را در اختیار دارند که همچنان از آن‌ها خواسته شده حضور مسافران زن که تنها مراجعه کرده‌اند به اداره اماکن اطلاع دهند.

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …