در خواست آمریکا از کانادا برای استرداد مدیر هوآوی چین

بی بی سی:روزنامه گلوب اند میل کانادا گزارش کرده که کاخ‌سفید در حال تکمیل مقدمات درخواست رسمی استرداد منگ وانژو، از مدیران ارشد شرکت فناوری هوآوی چین است.

خانم منگ دسامبر گذشته در ونکوور کانادا و به درخواست مقام‌های آمریکا به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران بازداشت شد.

آمریکا برای تسلیم درخواست رسمی خود به کانادا تا پایان ماه ژانویه جاری فرصت دارد.

بازداشت خانم منگ در کانادا، با واکنش شدید پکن روبرو شده است. چین هر دو کشور (آمریکا و کانادا) را به “سوءاستفاده از معاهدات قضایی در استرداد مظنونان و مجرمان” متهم کرده است.

منگ وانژو مدیرمالی شرکت هوآوی است که اکنون به یکی از بزرگترین گروه‎‌های تولیدکننده محصولات مخابراتی و تلفن‌های همراه در جهان تبدیل شده است.

وزارت دادگستری آمریکا گفته تقاضانامه استرداد خانم منگ مطابق همه مفاد معاهده آمریکا-کانادا بر سر استرداد مظنونان تحت تعقیب تنظیم می‌شود.

دادگستری آمریکا همچنین طی بیانیه‌ای اعلام کرده: “ما از کانادا به علت ادامه مساعدت و حمایت در این رابطه و پشتیبانی از اجرای قانون بسیار سپاس‌گزاریم.”

امروز (سه شنبه ۲۲ ژانویه) همچنین کریستیا فریلند، وزیرخارجه کانادا به بلومبرگ تی‌وی گفت دولت کشورش از آمریکا نخواسته که پیگیر استرداد خانم منگ نشود.

در همین حال، هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواسته که تقاضای جلبی که برای خانم منگ صادر کرده بود را از کانادا پس بگیرد و پیگیری رسمی برای استرداد او را هم متوقف کند.

موضوع بازداشت خانم منگ در ونکوور به بروز تنش جدی میان پکن و اتاوا انجامیده است به طوری که کانادا از جامعه جهانی برای مقابله با فشارهای چین درخواست حمایت کرده است.

روز گذشته (دوشنبه) ۱۴۰ دیپلمات و اساتید دانشگاهی در غرب طی نامه‌ای سرگشاده به شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، از او خواستند مایکل کوریگ و مایکل اسپاور، دو کانادایی که به اتهام جاسوسی در چین بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

اینرا هم بخوانید

آکسفام: اسرائیل از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

سازمان امدادرسان آکسفام (Oxfam) اعلام کرد تقریبا هیچ آبی در نوار غزه باقی نمانده است. این نهاد …