دشمنی دو روزنامه کیهان و جوان با تجمعات معلمان!

اعتراضات کوبنده و گسترده معلمان و فرهنگیان درپنچ نوبت(روز) و دربیش از ١٥٠ شهر درآذرماه سال جاری خشم و دشمنی دو روزنامه کیهان و جوان را سبب شده است. اینبار اما، قدرت مبارزه و تجمع و خروش انقلابی معلمان، فرهنگیان، بازنشسته ها و پرسنل اداری و همراهی محصلین و والدین آنها سکوت و سانسور این دو روزنامه را درهم شکست و آنها را مجبور به مخالفت کرد.

رسانه ها و روزنامه های خودی حکومت اسلامی و از جمله صدا و سیما و دو روزنامه کیهان و جوان که معرف مردم درایران هستند، معمولا درباره اعتصاب، تحصن، تجمع کارگران، معلمان و زنان سکوت میکنند. سانسور و سکوت آنها همواره موضوع اعتراض در تظاهرات و راه پیمایی ها بوده اند. اینها هر گاه مرز سانسوررا شکسته و سخن گفته اند با روشهای سخیف و کینه توزانه دست به دشمنی های هیستریک زده اند. و عملا پرونده های امنیتی را باز کرده اند. کار بدستان صدا و سیما و روزنامه های جوان و کیهان با بودجه های کلان و در حمایت عناصر بالای حکومت اسلامی خامنه ای تا فرماندهان سپاه پاسداران و دلقکهایی همچون حسن شریعتمداری و مزدور جنایتکار چون علی رضوانی بازجو- خبرنگار عناصر اصلی دشمنی ها بوده اند.

اما ببینیم کیهان چه میگوید؛ کیهان نوشته؛ «باید مراقب بود با دمیدن در مشکلات صنفی و مطالبه اختصاص بودجه» نقدینگی و تورم ایجاد نشود. به این اعتبار معلمان و فرهنگیان خواهان افزایش و یکسان سازی حقوق ها نباشند. و از مهمترین خواستشان اجرایی شدن فوری طرح رتبه بندی و همترازی معلمان شاغل ( به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی دانشگاهها برای معلمان شاغل) و همسان سازی حقوق بازنشستگان و افزایش سطح آن به بالای خط فقر ۱۲ میلیونی صرف نظر کنند. و ادامه داده و میگوید؛ « آیا تنها راه طرح مطالبات و مشکلات، تجمعات بی‌در و پیکر خیابانی است که هیچ‌کس مسئولیت راه‌اندازی و اتفاقات متن و حاشیه آن را به‌عهده نمی‌گیرد، یا روش‌های مدنی‌تر، مفیدتر و کم‌هزینه‌تر هم وجود دارد؟ مسئولیت انحراف این تجمعات و موج‌سواری دشمنان کلیت ملت ایران با کیست؟ آیا هزینه‌های هنگفت این موج سواری، جز از جیب ملت ایران پرداخت می‌شود؟»

نوشته و تفاسیر کیهان انعکاسی است از بحث و مشغولیات فکری ـ هراس انگیز خامنه ای و دوایر بیت رهبری. انعکاسی است از تاثیرات اعتراضات معلمان در میان آنها. تب سنج درجه حرارات خامنه ای و کیهان است از تاثیرات کوبنده اعتراضات معلمان در جامعه. با این وجود بعنوان کسی که سالهای سال است اعتراضات معلمان را پیگیری و همواره منعکس کرده ام به چند نکته کوتاه اشاره میکنم؛ از چند سال گذشته و بویژه از سال ٩٧ تا کنون اعتراض و اعتصابات معلمان همواره سازمانیافته و متشکل بوده. بفراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان در سطح سراسری انجام شده. خواستهای معلمان و فرهنگیان همواره با شفافیت تمام در ده ها تجمع اعتراضی، تحصن و اعتصابات اعلام شده. همسان سازی حقوق بازنشستگان و افزایش سطح آن به بالای خط فقر ۱۲ میلیونی اعلام شده، آزادی فوری همه معلمان در بند و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و مختومه اعلام کردن تمامی پرونده های امنیتی، تحصیل رایگان و بالابردن کیفیت آموزش، درمان رایگان و داشتن حق مسکن، رفع مشکلات معلمان خرید خدمت، آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پیش دبستانی و معلمان حق التدریسی و استخدام آنها، پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان، پرداخت حق التدریس معلمان، بازگشت به کار معلمان اخراجی، پایان دادن به اختلاس ها و شفافیت در چگونگی غارت صندوق ذخیره فرهنگیان و بازگشت منابع به این صندوق بوده است.

پُر واضح است که حکومت اسلامی همواره اعتراضات کارگران و معلمان را با امنیتی کردن و دستگیری ها و وعده های پوچ برای ما پر هزینه کرده اند. صدها نفر از کارگران و معلمان هم اکنون با احکام طولانی مدت در زندان هستند. در اعتراضات اخیر رسول بداقی را برای چندمین بار دستگیر کرده اند و فضای امنیتی و بگیر و ببند را برای مقابله با اعتراضات گسترده معلمان ایجاد گرده اند. کیهان و خامنه ای در اجرای این سیاستها شریک مستقیم هستند.

و اما تیتر دشمنانه روزنامه جوان هشدار دهنده است.
این روزنامه نوشته؛ « برخی از کسانی که معلمان را تحریک به تجمع می کنند سوابق ضدامنیتی دارند». «این گروه، یک تشکل غیررسمی به نام «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان» است. این گروه نه نقدی تخصصی دارد و نه اعتراضی از مسیر قانونی را ابتدا امتحان می‌کند. بلکه همان آغاز کار، با یک ادبیات سیاست زده و هیجانی کاذب، از معلمان می‌خواهد کلاس‌های حضوری و مجازی خود را ترک کنند، از شبکه شاد بیرون بیایند و دست به یک اعتصاب سراسری بزنند و در تحصنی هماهنگ شرکت کنند. در کانال‌ها و صفحات مجازی مرتبط با اخبار صنفی معلمان، هشتگ هایی، چون «تحصن سراسری معلمان» به چشم می‌خورد. طبعاً طی کردن چنین روالی، با خارج کردن اعتراضات منطقی و بحق معلمان از مسیر درست و قانونی، باعث حساس شدن نیروهای امنیتی به اعتراضات شده و در نتیجه می‌توان گفت هدف چنین تندروی‌ها بستن راه اعتراض درست، تند کردن فضا و ایجاد تنش‌های روانی بر دانش‌آموزان و خانواده‌های آنهاست که همگی باعث اختلال در مسیر مطالبات خواهد شد».

کامنت روزنامه جوان گویا است. این روزنامه سپاه پاسداران است که از اعتراضات گسترده معلمان عصبانی است. شمشیر دشمنی و مخالفت را به روی ده ها هزار معلم کشیده و تهدید میکند. از تند شدن فضای اعتراض و مبارزه از همراهی و حمایت محصلین ترسیده و هراسش را پنهان نمیکند.

اما بیایید با هم روش امنیتی کردن روزنامه جوان را مرور کنیم. این اولین بار نیست که اعتراضات معلمان و فرهنگیان و کارگران توسط نهادهای امنیتی و نظامی حکومت اسلامی امنیتی میشود. اولین بار نیست که کارگر و معلم و زنان مبارز و دانشجوبان و فعالین سیاسی و مبارز را دستگیر و برایشان پرونده سازی امنیتی را سرهم بندی میکنند. فاکت مورد اشاره ما از رورنامه جوان پیامی واضح است که سران حکومت اسلامی و بویژه نهادهای اطلاعاتی و نظامی سپاه پاسداران را افشا و هراس انگیزترین شرایط آنها را بجلو کشده است. سایت مشرق می‌نویسد: «… شورای هماهنگی فرهنگیان باقی‌مانده کانون صنفی معلمان است که در فتنه سال ۸۸ نقش سرباز خیابانی را در آن شورش امریکایی و صهیونیستی بر عهده داشت. هدف کانون منحله صنفی معلمان آن بود که اعتراضات خیابانی را به مدارس گره‌زده و با ایجاد اعتصابات سراسری زمینه اخلال در نظام اداری کشور را فراهم آورد. افرادی، چون رسول بداقی، محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی از اعضای باقی‌مانده کانون صنفی معلمان ازجمله افرادی هستند که در شورای هماهنگی فرهنگیان نقش بازی کرده و اهداف سیاسی را جایگزین مطالبات صنفی کرده‌اند. رسول بداقی، عضو گروهک نهضت آزادی سابقه شرارت امنیتی در کارنامه خود دارد. بداقی به صورت علنی با افراد آموزش دیده و کد دار برای براندازی، چون نرگس محمدی در ارتباط بوده است. در چند سال گذشته شورای هماهنگی فرهنگیان از رسالت اصلی خود در بیان مطالبات صنفی انحراف پیداکرده و در اغتشاشات آبان ۹۸ و اعتراضات خوزستان بیانیه‌هایی را به نگارش درآورده که در محتوا و خطوط اصلی هم‌سطح با بیانیه‌های گروهک منافقین است.»

بی دلیل نیست که رسول بداقی همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شود. اسماعیل عبدی در زندان است و ده ها معلم مبارز در زندان هستند. محمد حبیبی بیش از هفت سال در زندان های حکومت اسلامی زندانی شده و به هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم شده است. و محرومیت شغلی را به او داده اند. پرونده سازی حکومت اسلامی بی جواب نبوده اند. کارگران و معلمان همواره در سطح سراسری و در سطح بین المللی با حمایت و بسیج افکار عمومی برای ازادی کارگران و معلمان دست به مبارزه زده اند. ده ها نفر از آنها شخصیتهای مبارز شناخته شده برای ده ها اتجادیه و نهادهای کارگری در سطح بین المللی شده اند.
آنچه تازه و باید مورد توجه ما قرار گیرد اتهامات سخیف و دشمنانه دو روزنامه کیهان و جوان علیه معلمان مبارز و اعتراضات گسترده انها است.

اعتراضات گسترده کارگران، معلمان، فرهنگیان و بازنشستگان وارد فاز جدیدی شده است. تداوم اعتراضات و دست رد به سینه وعده های پوچ و تو خالی حکومت اسلامی و تلاش برای تحقق خواستهای مبارزاتی با شرکت هزازران نفر از معلمان و فرهنگیان از هر دوره ای برجسته تر شده است. همراهی و حمایت محصلین از اعتراضات و پیوستن بخشهایی از پرسنل اداری آموزش و پرورش به تجمعات اعتراضی خود نیز فاکتورهای نوینی در اعتراضات و اعتصابات ایندوره هستند.
خواستهای معلمان و فرهنگیان و بازنشستگان خواست میلیون ها نفر از کارگران و مردم زحمتکش برای معیشت و کرامت انسانی است. مردم از این خواستها حمایت میکنند و با این مبارزات همراهی میکنند. ابعاد گسترده اعتراضات خود فاکتوری زنده و نوین در این شرایط است.
جواب ما به روحیه هراس انگیز و پریشان حال حکومت اسلامی با کیهان شریعتمداری و خامنه ای و روزنامه جوان سپاه پاسداران قدرتمند کردن اعتراضات کنونی و گسترده شدن این مبارزات است.
در کنار و همراه معلمان و فرهنگیان صف میلیونی کارگران با تجارب ارزنده اعتصاباتشان در دو سال گذشته، باز نشستگان با اعتراضات مداوم روزهای یکشنبه، خیزشهای توده ای مردم بویژه در خوزستان و اصفهان و مردم کردستان با اعتصابات عمومی و یکپارچه قرار گرفته اند. صف ما میلیونی است.

آزمونهای ما برای عبور از روزهای بمراتب تعین کننده و البته سخت تر در راه است. هوشیار و آماده باشیم. حلقه های انسانی و متحد برای رو در رویی های پیشارو تعیین کننده است. جواب ما به زیر کشیدن حکومت اسلامی و نظام استثمارگر سرمایه داری است.
نسان نودینیان
٢٧ آذر ١٤٠٠
١٨ دسامبر ٢٠٢١

اینرا هم بخوانید

کردستان سنگر انقلاب علیه جمهوری اسلامی- نسان نودینیان پاسخ می‌دهد

مندرج در ژورنال شماره ۷۶۸ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده …