دفاع روسیه از آزمایش موشکی ایران

اندکی بعد از انتشار خبر جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در مورد آزمایش موشکی ایران، روسیه اعلام کرد این آزمایش نقض قطعنامه سازمان ملل نیست. مسکو تشکیل جلسه شورای امنیت به درخواست آمریکا را تلاشی برای «زهرآگین کردن وضعیت» خواند. قرار است جلسه شورای امنیت امروز تشکیل گردد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه ۳۱ ژانویه در مسکو گفت : «قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت چنین آزمایش هایی از سوی ایران را ممنوع نکرده است. این قطعنامه از ایران درخواست می کند به آزمایش موشک های قابل تجهیز به کلاهک های اتمی اقدام نکند.»

به گفته سرگئی ریابکوف، «از لحاظ منطقی، درخواست کردن معادل ممنوعیت نیست» و توافق برجام که در ماه ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت های بزرگ جهانی امضا شد زمینه «کنترل شدید» برنامه اتمی ایران را فراهم کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در کنفرانس خبری امروز خود با وزیر خارجه فرانسه در تهران، آزمایش موشکی اخیر در ایران را رد یا تائید نکرد اما گفت که «در قطعنامه ۲۲۳۱ عبارتی وجود دارد در زمینه موشک های بالستیک که در آن گفته شده این قبیل موشک ها که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارند، ممنوع است.»

او در ادامه گفت که هیچ یک از موشک های ایران برای حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده اند.
بر اساس گزارشها، ایران روز یکشنبه یک موشک بالیستیک میان برد را از پایگاهی در نزدیکی سمنان شلیک کرده ولی این موشک پس از طی مسافتی منفجر شده است.

 شان سپایسر، سخنگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است واشنگتن از آزمایش جدید ایران اطلاع دارد اما بدنبال جزئیات بیشتری در این زمینه است.رادیو فرانسه

اینرا هم بخوانید

احمدرضا جلالی از زندان اوین به نخست‌وزیر سوئد: مرا با خطر اعدام، بی‌پناه رها کردید

مکالمه تلفنی ضبط شده احمدرضا جلالی زندانی ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام که از داخل زندان …