دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعدام‌های تازه در ایران را محکوم کرد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه هفتم آذرماه در بیانیه‌ای با محکوم کردن اعدام میلاد زهره‌وند، «هشتمین معترض اعدام شده»، و اعدام حمیدرضا آذری، کودک-مجرم ۱۷ ساله، از جمهوری اسلامی خواست فورا اعمال مجازات اعدام را متوقف کند.

لیز تروسل، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل، در بیانیه خود به اعدام حمیدرضا آذری، ۱۷ ساله متهم به قتل، اشاره کرده و گفته است، این نخستین اعدام یک کودک بزهکار در ایران طی سال جاری است که خبرش منتشر شده است.

این سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواسته است که به تعهدات خود در چارچوب قوانین بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک برای ممنوعیت احکام اعدام و اجرای آن برای جرائم ارتکابی توسط افراد زیر ۱۸ سال پایبند باشد.

لیز تروسل در ادامه گفته است: «ما همچنین از اعدام میلاد زهره‌وند ۲۲ ساله در همان روز – هشتمین فردی که در اتباط اعتراضات سال ۲۰۲۲ اعدام شد، ناراحت هستیم.»

او تصریح کرد: «اطلاعات موجود حاکی از آن است که محاکمه وی فاقد ابتدایی‌ترین زمینه‌ها برای رسیدگی عادلانه طبق قوانین بین المللی حقوق بشر بود. همچنین گزارش‌های نگران کننده‌ای وجود دارد که والدین زهره‌وند در پی اعدام وی دستگیر شده‌اند.»

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد :«ما اعدام ها را محکوم می‌کنیم.»او از جمهوری اسلامی خواسته است استفاده از مجازات اعدام را در این کشور متوقف کند.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه ای با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران «به شکل سیستماتیک»، افراد را پس از «محاکمه‌های به شدت ناعادلانه» اعدام می‌کند، افزود که مقام‌های حکومت ایران «از مجازات اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب» استفاده می‌کنند.این بیانیه می‌افزاید که میلاد زهره‌وند در جریان بازداشت تا اجرای حکم اعدام از «دسترسی به وکیل» محروم بوده است.

این سازمان نیز از میلاد زهره‌وند به عنوان «هشتمین» فردی نام برد که «به طور خودسرانه» در ارتباط با اعتراضات زن، زندگی، آزادی» اعدام شده است.میلاد زهره‌وند که از بازداشت‌شدگان مراسم چهلم مهسا امینی در ملایر بود، سحرگاه پنجشنبه دوم آذر به طور مخفیانه و بدون اطلاع خانواده‌اش در زندان مرکزی همدان اعدام شد.از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل می‌گوید: «شمار زیادی از مجروحان دریافت کمک‌ها درغزه با گلوله زخمی شده‌اند»

سازمان ملل می‌گوید که تعداد زیادی از زخمی‌های کاروان کمک‌های بشردوستانه غزه با گلوله زخمی …