دهیار روستا: گفتند خودتان بروید هرطور خواستید خانه بسازید

خبرآنلاین: سامان عباسی ذهابی دهیار روستایی که تمامش در زلزله سرپل‌ذهاب تخریب شده: گفتند خودتان بروید هرطور خواستید خانه بسازید.اگر مسئولان کمک می‌کردند خانه‌ها مقاوم ساخته شود، حالا صددرصد این روستا تخریب نشده بود.

  «تپانی» نام یك روستاست. روستایی در دشت ذهاب. در استان كرمانشاه. با حدود 600 نفر جمعیت. روستایی كه خیلی از ما، قبل از این كه زلزله 7.3 ریشتری كرمانشاه بیاید و خانه‌های مردمش را روی سرشان آوار كند، نامش را هم نشنیده بودیم، چه برسد به اين كه گذرمان به آنجا بيفتد. گلایه مردمش هم از همین است. كه چرا حالا كه آوار بدبختی روی سرمان آمده، همه یاد ما افتاده‌اند؟ چرا تا قبل از آن، كسی نمی‌آمد و نمی‌رفت و مسئولی پایش به اینجا باز نشده بود تا وضعیت زندگی‌مان را ببیند؟

اینها را وقتی می‌گویند كه مقابل چادرشان، در كنار خانه‌های ویرانشان ایستاده‌اند، خانه‌هایی كه پیكر عزیزانشان را از زیر آوار آن درآورده‌اند و می‌گویند پولی نداشته‌اند كه آنها را مقاوم بسازند.

از سامان عباسی ذهابی، دهیار روستای تپانی درباره وضعیت این روستا سوال می‌پرسم؛ مقابل مدرسه، تنها ساختمان سالم این روستا كه حالا تبدیل به انبار كمك‌های اهدایی به روستا شده.

تپانی چند خانوار دارد؟

95 خانوار با حدود 600 نفر جمعیت

درصد تخریب این روستا در زلزله اخیر چقدر بوده؟

100 درصد این روستا تخریب شده و حدود 10 نفر هم از اهالی تپانی و چندین نفر كه اینجا مهمان بودند جانشان را از دست داده‌اند. یعنی حدود 16 نفر. تمام خانه‌ها خراب شده و تلفات مالی سنگینی برای مردم داشته.

حالا كه بیشتر از یك هفته از زلزله گذشته، وضعیت مردم چطور است؟

مردم هنوز در چادر زندگی می‌كنند. كمك‌های مردمی رسیده و آب و غذا دارند ولی هنوز آواربرداری شروع نشده و با شروع بارندگی، چادرها جوابگوی زندگی مردم نیست.

بیشترین نیازی كه الان مردم دارند چه چیزی است؟

وسایل گرمایشی و كانكس برای زندگی. چادر برای شرایط موقت مناسب است ولی همیشه كه نمی‌توان در چادر زندگی كرد،‌ آن هم در زمستان. سرویس بهداشتی و حمام سیار هم خیلی مهم است، مردم هنوز حمام نرفته‌اند و احتیاج به سرویس بهداشتی تمیز دارند كه دچار انواع آلودگی و عفونت نشوند.

اینجا فقط مدرسه سالم مانده؟

بله فقط مدرسه.

چرا زلزله مدرسه را خراب نكرده ولي بقیه خانه‌ها تخریب شده‌اند؟

چون مدرسه مقاوم ساخته شده اما مردم امكانی نداشتند كه خانه‌هایشان را اصولی بسازند. آجر و سنگ روی هم گذاشتند و خانه ساختند.

نظارتی روی ساخت خانه نبوده؟

نه، هر كدام از اهالی هر جا و هر طوری خواسته خانه ساخته. چند بار به بنیاد مسكن درخواست دادیم، گفتند روستاي شما شامل طرح هادی نمی‌شود، هر كس خواست برود هر طور خواست خانه بسازد. مردم هم همینطور خانه ساختند و زیر آوار ماندند. اگر كمك می‌كردند خانه‌ها درست ساخته شود، زلزله آسیب كمتری به مردم می‌رساند. الان هم مردم جانشان را از دست داده‌اند و هم آنهایی كه سالمند، زندگي و تمام دارایی‌‌شان كه دام بوده را از دست داده‌اند.

از نظر درمانی وضعیت رسیدگی به مردم روستا چطور است؟

دارو آمده ولی هنوز دكتر اینجا مستقر نشده. وقتی مردم ندانند دارو را چطور استفاده كنند چه فایده‌ای دارد، حتی برایشان خطرناك‌تر است.

الان مدرسه تبدیل به انبار شده، بچه‌ها قرار است كجا درس بخوانند؟

اینجا تنها ساختمان سالم است، ناچار بودیم اینجا را تبدیل به انبار كنیم كه وسایل را ذخیره كنیم و باران خرابشان نكند. هنوز درباره این كه مدرسه‌ها باز شود چیزی به ما نگفته‌اند. بچه‌ها فعلا درس نمی‌خوانند.

اینرا هم بخوانید

احضار۱۰ زن بهائی در اصفهان برای آخرین دفاع

براساس اخبار و گزارشات منتشر شده در مدیای اجتماعی دادگاه رژیم در اصفهان ۱۰ زن …