ده‌‌هاهزار “جلیقه‌زرد” دوباره در خیابان‌های فرانسه تظاهرات کردند

رادیو آلمان:ده‌‌هاهزار “جلیقه‌زرد” دوباره در خیابان‌های فرانسه تظاهرات کردند

“جلیقه‌زردها” این شنبه هم به خیابان‌های کشور سرازیر شدند و علیه سیاست‌های امانوئل مکرون، رئيس‌جمهور کشور شعار دادند. اعتراض آنها نزدیک سه ماه است که در فرانسه ولوله به پا کرده است.

روز شنبه ششم بهمن (۲۶ ژانویه) فرانسه باز هم صحنه تظاهرات اعتراضی “جلیقه‌زردها” بود.

به گفته وزرات کشور فرانسه حدود ۶۹ هزار معترض در سراسر کشور به خیابان‌ها آمدند و به سیاست‌های امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور کشور، اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پاریس حدود ۴هزار نفر دست به تظاهرات زدند. در میدان “باستیل” (بستی) این شهر پلیس با تظاهرکنندگان درگیر شد و ۲۲ نفر دستگیر شدند.

 

با این تظاهرات، جنبش “جلیقه‌زردها” یازدهمین شنبه خود را پشت سر گذاشت. راهپیمایی “جلیقه‌زردها” که در ابتدا طرح‌های دولت برای افزایش مالیات بر سوخت را نشانه گرفته بود به تدریج سمت و سوی خود را تغییر داد و کل سیاست رئيس‌جمهور را نشانه گرفت تا جایی که اکنون برکناری مکرون خواست اصلی تظاهرکنندگان است.

روز گذشته در قیاس با شنبه گذشته شمار تظاهرکنندگان اندکی کاهش یافت. هفته گذشته در سراسر کشور ۸۴هزار نفر تظاهرات کردند. در پاریس شمار معترضان به ۷هزار نفر می‌رسید.

روز گذشته تظاهرات در میدان “باستیل” پاریس به درگیری انجامید و مأموران پلیس برای عقب راندن تظاهرکنندگانی که به سوی آن‌ها سنگ پرتاب می‌کردند از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش استفاده کردند. ژروم رودریگز، از چهره‌های مطرح “جلیقه‌زردها” از ناحیه چشم به سختی مجروح شد.

تظاهرات در شهرهای تولوز که مرکز “جلیقه‌سبزها” محسوب می‌شود، بوردو در جنوب غربی و مون‌پولیه در جنوب کشور، آوینیون و بسیاری از شهرهای غرب فرانسه نیز به خشونت کشید. کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه خشونت را تقبیح کرد و گفت، این اعمال توسط “آشوبگرانی اعمال می‌شود که ملبس به جلیقه‌های زرد شده‌اند.”

“نخستین شب زرد”

شامگاه دیروز برای اولین بار تظاهرات در میدان “باستیل” در “شب زرد” نیز ادامه یافت. فراخوان برای تظاهرات در “شب زرد” ابتکاری است که از جنبش سال ۲۰۱۶ علیه اصلاحات قانون کار دولت پیشین فرانسه الهام گرفته شده است. اما خبرنگاران فرانسه می‌گویند، تظاهرات شامگاه دیشب دیری نپایید و به سرعت پایان یافت.

قرار است روز یکشنبه هفتم بهمن برای اولین بار مخالفان جنبش “جلیقه‌زردها” نیز پا به خیابان بگذارند. گروهی به نام “شال‌های قرمز” خواستار برپایی تظاهراتی در این رابطه در بعد از ظهر یکشنبه در میدان “باستیل” شده‌اند. آن‌ها می‌گویند، می‌خواهند با شعار “بس است ـ دیگر کافی است” علیه خشونتی که بیش از دو ماه است با تظاهرات “جلیقه‌زردها” کشور را فرا گرفته مقابله کنند.

لوران سولی، مبتکر ۵۱ ساله این حرکت نزدیک به حزب “جمهوری به پیش” به رهبری امانوئل مکرون است. او و هم‌فکرانش می‌گویند، خواستار فرانسه‌ا‌ی‌ هستند که در آن “صلح و احترام” جای “نفرت” را بگیرد.

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف و فرماندهان حماس ده‌ها کشته بر جا گذاشت

حمله هوایی روز شنبه ۲۳ تیر اسرائیل به محل اختفای محمد ضیف، فرمانده گردان‌های «عزالدین …