دولت مجارستان مرزهایش را به روی پناهجویان بسته

هزاران پناهجویی که در سرمای شدید زمستانی پشت مرزهای مجارستان به‌سر می‌برند، هم‌چنان از دسترسی به سرپناه و اقامتگاه مناسب محروم‌اند. دولت تصمیم دارد پناهجویانی که در حال حاضر در این کشور اقامت دارند را نیز دستگیر کند.

دولت مجارستان با وجود سرمای بی‌سابقه در شرق اروپا، از گشودن مرزهای خود به روی هزاران پناهجو سرباز می‌زند. پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه‌ی این کشور در مصاحبه با روزنامه‌ی آلمانی “دی ولت” گفت افرادی که حاضر به ثبت‌نام و مشخصات خود هستند، می‌توانند از کمک‌های سریع دولتی استفاده کنند.

او افزود: «ولی اغلب پناهجویان نمی‌خواهند که نام و نشان‌شان در مجارستان به ثبت برسد. آن‌ها قصد دارند فقط از این کشور عبور کنند و در جای دیگری تقاضای پناهندگی بدهند.» به گفته‌ی او، این امر از جمله موازین اصلی حقوق بشر نیست که مجارستان ناگزیر از رعایت آن باشد. او تاکید می‌کند: «ما به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم به‌طور غیرقانونی وارد مجارستان شود.»

Serbien gestrandete Migranten leben in verlassenen Gebäuden in Belgrad (Marko Drobnjakovic/MSF)

“بازداشت بیگانگان”

پیتر سییارتو، هم‌چنین از سیاست آلمان مبنی بر تمدید مهلت کنترل مرزهای کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا تا فوریه ۲۰۱۷ انتقاد کرد و گفت: «به‌جای این کار، بهتر می‌بود که همه‌ی کشورهای عضو از مرزهای خود مثل مجارستان حفاظت می‌کردند.» به عقیده‌ی سییارتو، رعایت قرارداد شنگن برای اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه “اهمیت حیاتی” دارد. او در این رابطه گفت: «عدم رعایت قرارداد شنگن به معنای مرگ اقتصاد آزاد است.»

بیشتر بخوانید: مجارستان: “نه” به پناهجویان‌‌‌‌، “آری” به خارجیان پولدار

مجارستان هم‌چنین در ادامه‌ی اقدامات امنیتی خود برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به این کشور تصمیم دارد، پناهجویانی که در مجارستان به‌سر می‌برند، را دستگیر کند. ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور، چند روز پیش اعلام کرد که  “دولت تصمیم گرفته است، به بازداشت بیگانگان از سوی پلیس ادامه دهد.”

وضعیت پناهجویان در صربستان

بسیاری از پناهجویان در صربستان نیز از امکانات اولیه‌ی زیستی محرومند و بدون آب، برق و توالت در سرپناه‌های نامجهز در اطراف مرزها در انتظارند. گفته می‌شود که این افراد از بیم اخراج‌شدن، از رفتن به اقامت‌گاه‌های موقت دولتی خودداری می‌کنند.

در میان این اقامت‌گاه‌ها که نزدیک به  ۶ هزار نفر گنجایش دارند، تنها برای ۳۱۴۰ تن امکانات استفاده از مایحتاج اولیه در زمستان فراهم است. نمایندگان “پزشکان بدون مرز” به نقل از مقامات محلی صربستان می‌گویند که در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰ پناهجو در این کشور به‌سر می‌برند.

Serbien gestrandete Migranten leben in verlassenen Gebäuden in Belgrad (Marko Drobnjakovic/MSF)

نابسامانی وضعیت در بلغارستان

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها وضعیت پناهجویان در بلغارستان نیز “غیرقابل تحمل” شده است. در چند روز گذشته دراین کشور علاوه بر ۳ بلغاری، سه پناهجو (زنی از سومالی و دو مرد عراقی) نیز از سرمای شدید یخ زدند.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با اشاره به این موضوع گفت که جسد این پناهجویان در نزدیک مرز ترکیه پیدا شده است. به گفته‌‌ی او دو نوجوان سومالیایی نیز پس از سپری‌کردن پنج روز در جنگل، به دلیل سرمازدگی به بیمارستان منتقل شده‌اند. او ضمن انتقاد از سیاست دولت‌های اروپای شرقی تاکید کرد که مسئولان باید به‌ جای بیرون راندن پناهجویان از مرزهای خود و برخورد خشونت‌آمیز با آنان، بکوشند به آنان کمک کنند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. دومینیک لبلانک وزیر امنیت عمومی …