دولت مراکش ساخت و فروش برقع را ممنوع کرد

دولت مراکش “به دلایل امنیتی” ساخت و فروش “برقع” یا حجابی را که به ویژه در افغانستان متدوال است، ممنوع اعلام کرد. این حجاب کامل که صورت را می‌پوشاند در مراکش چندان رایج نیست. در این کشور، زنان سنتی بیشتر از نقاب به شیوۀ عربی استفاده می‌کنند.

وزارات کشور مراکش با صدور بخشنامه‌ای به مأموران مسئول اماکن کسب دستور داد که از همین هفته باعرضۀ این نوع حجاب کامل به بازار مقابله کنند.
در مراکش حجاب اجباری نیست ولی اکثر زنان محجبه هستند اما روی خود را نمی‌پوشانند. برقع به سبک افغان در این کشور بسیار نادر است.

خبرگزاری فرانسه برقع را لباس سنتی قبایل پشتون معرفی می‌کند. ویژگی این برقع که معمولاً آبی نفتی یا قهوه‌ای است، پوشش مشبک مقابل چشم‌هاست.
در محافل سلفی مراکش، زنانی که حجاب کامل دارند، بیشتر “نقاب” دارند و به شیوۀ زنان کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس صورت را با پارچۀ سیاه می‌پوشانند. در واقع در مراکش، نقاب عربی رایج‌تر از برقع افغانی است.
در شمال مراکش که هزاران نفر از ساکنان آن به عنوان “جهادگر” به سوریه وعراق رفته‌اند، نقاب نسبتاً زیاد دیده می‌شود.

از روز دوشنبه ٩ ژانویه/٢٠ دی، یعنی یک روز قبل از صدور بخشنامۀ وزارت کشور، مأموران این وزارتخانه “اطلاع‌رسانی” در مورد ممنوعیت فروش برقع را در میان کسبۀ شهر کازابلانکا شروع کردند.
در جنوب کشور، مقامات دولتی حکم کردند که کسبه ۴٨ ساعت فرصت دارند تا برقع‌های موجود خود را به فروش برسانند.

مقامات دولتی گفته‌اند که “جنایتکاران تاکنون چندین بار از این نوع پوشش برای انجام مقاصد خود استفاده کرده‌اند”.

در برخی واکنش‌های مراکشی‌ها روی شبکه‌های اجتماعی آمده است: “آیا دولت قصد دارد بزودی نقاب را هم که زنان ما از پنج قرن پیش استفاده می‌کنند، ممنوع اعلام کند؟”…
محافل سلفی مراکش نیز نگرانند که ممنوعیت برقع مقدمه‌ای برای منع قانونی هر نوع حجاب کامل باشد.
برخی شخصیت‌های مذهبی محافظه‌کار نیز به طعنه نوشته‌اند که “در مراکش، سرزمین آزادی و حقوق بشر، پوشیدن مایو در کنار دریا یکی از حقوق اساسی زنان است”.رادیو فرانسه

اینرا هم بخوانید

ترخیص ٨ هزار خودرو‌ی توقیفی به علت کشف حجاب به مناسبت عید غدیر خم

خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اطلاع رسانی فراجا با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: به …