دو گزارش درباره ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو بررسی می شود

واشنگتن (صدای آمریکا فارسی)- سی و چهارمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه ۹ اسفند ماه در ژنو آغاز بکار کرد. بنا به برنامه منتشر شده از سوی دبیر این جلسه، دو گزارش درباره وضعیت حقوق بشر ایران در این جلسات بررسی خواهد شد.

گزارش نخست موسوم به «گزارش موقت» درباره وضعیت حقوق بشر ایران از سوی آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد، ارائه خواهد شد و گزارش دوم نیز از سوی عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران ارائه می شود.

آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل، در آغاز جلسه روز دوشنبه گفت «با استفاده از مکانیزم «بررسی متناوب جهانی» (UPR)، رکورد حقوق بشر تمام کشورهای دنیا به دقت مطالعه شده است. عدم توجه به حقوق انسان ها یک بیماری است، یک بیماری در حال شیوع، به شمال، جنوب، غرب، و شرق. شورای حقوق بشر باید بخشی از علاج این بیماری باشد.»

آقای گوترس در بخشی دیگر از سخنانش از کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا اطمینان حاصل کنند که مدافعان حقوق بشر بتوانند بدون ترس فعالیت کنند. او گفت «مدافعان حقوق بشر باید بتوانند آزادانه در این شورا مشارکت کرده و بدون ترس از انتقام با سازمان ملل کار کنند. چنین شرایطی برای فعالیت های ما و همچنین اعتبار اعضای این شورا اهمیت زیادی دارد.»

ماه گذشته نیز، سوئد اعلام کرد قصد دارد تا با ارائه پیش‌نویس یک قطعنامه، مأموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را تا یک سال دیگر نیز تمدید کند.

کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل تا دهم ماه مارس فرصت دارند تا نظرات و توصیه های خود درباره پیش‌نویس این قطعنامه را به سازمان ملل ارائه دهند.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. دومینیک لبلانک وزیر امنیت عمومی …