رئیس شورای اروپا: ترامپ آینده ‌اروپا را “غیرقابل پیش‌بینی” می‌کند

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، از سیاست‌های جدید رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرد و گفت که ترامپ، ۷۰ سال سنت سیاسی آمریکایی در اروپا را زیر سئوال می‌برد. آنگلا مرکل نیز فرمان “ضد مسلمانی” ترامپ را “توجیه‌ناپذیر” خواند.

ونالد توسک، رئیس شورای اروپا، در آستانه‌ی برپایی نخستین اجلاس کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا در سال جدید که روز جمعه (۳ فوریه / ۱۵ بهمن) در مالت برگزار می‌شود، سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، را مورد انتقاد قرار داد و تصمیمات او را در تضاد با سیاست خارجی ۷۰ سال اخیر آمریکا ارزیابی کرد.

توسک در نوشته‌ای که در آن وضعیت سیاسی کنونی جهان را مورد بررسی قرار داده، یادآور شده که برنامه‌های رئیس‌جمهور آمریکا “آینده‌ی ما را در شرایط جدید جهانی در بسیاری از زمینه‌ها به کلی غیرقابل پیش‌بینی” ساخته است.

همبستگی، سلاح کارآ

در نوشته‌ی توسک، هم‌چنین از نقش “غیرسازنده” چین و روسیه در گستره‌ی بین‌المللی یاد شده که به گفته او، اولی به تدریج “با اعتماد به نفس بیشتری” برای دستیابی به منافع خود وارد عمل می‌شود و دومی نیز “سیاستی ستیزه‌جویانه در برابر اوکراین” در پیش گرفته است.

رئیس شورای اروپا، هم‌چنین در ارزیابی خود زمینه‌های بروز جنگ، ترور، هرج‌ومرج در خاورمیانه و آفریقا و نیز تاثیر اسلام‌گرایی افراطی در جهان را بررسی کرده است.

دونالد توسک در پایان نوشته‌ی خود با توجه به ۶۰ـ مین سالگرد امضای “قرارداد رم” در ماه مارس که به عنوان اولین گام در راه ایجاد اتحادیه‌ی اروپا ارزیابی می‌شود، از کشورهای عضو خواسته که از در همبستگی با یکدیگر درآیند و “غرور اروپایی” خود را نشان دهند.

او می‌نویسد: «اروپا باید از کرامت و ارزش‌های خود دفاع کند.» به باور دونالد توسک، ارزش‌های اروپایی تنها ضامن موفقیت اروپا در گفت‌‌وگو با روسیه، چین، آمریکا و ترکیه است.

مبارزه با تروریسم؟

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هم‌زمان در دیدار خود از سوئد بار دیگر از فرمان ترامپ مبنی بر منع ورود شهروندان “۷ کشور  مسلمان” به آمریکا انتقاد کرد.

مرکل در گفت‌وگو با استفان لوفون، نخست‌وزیر سوئد، بار دیگر یادآور شد: «من یک بار دیگر موضع خودم را روشن کردم و گفتم که مبارزه با تروریسم با سیاستی که کشورها و شهروندان خاصی را با اعتقادات خاص هدف قرار دهد، قابل توجیه نیست.»

دونالد ترامپ طی ۱۰ روز ریاست جمهوری خود، ۱۸ فرمان اجرایی امضا کرده است. او از جمله فرمانی صادر کرده که بر اساس آن به اتباع ۷ کشور ایران، سوریه، لیبی، سودان، عراق، یمن و سومالی به مدت ۹۰ روز اجازه‌ی ورود به آمریکا داده نخواهد شد. افراد دو تابعیتی که شهروندی یکی از این کشورها را داشته باشند، نیز در این فهرست قرار دارند.


آلمان استثمارگر؟

مرکل هم‌چنین انتقاد پتر ناوارو، یکی از مشاوران دونالد ترامپ را مبنی بر این که آلمان، آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا را با “اتخاذ سیاست ارزی یوروی ضعیف به بیگاری می‌کشد”، رد کرد.

او در این رابطه گفت، بانک مرکزی اروپا که تعیین‌کننده‌ی سیاست‌های ارزی اتحادیه است، نهاد مالی مستقلی است و آلمان نمی‌تواند و نمی‌خواهد در سیاست‌گذاری‌های آن دخالت کند.

بانک مرکزی اروپا در راستای اجرای تدابیر تازه‌ی خود برای تحریک و افزایش رشد اقتصادی، نرخ بهره‌ی پایه‌ی بانکی را به‌گونه‌ای چشم‌گیر کاهش داده است. کارشناسان معتقدند که این امر به رونق اقتصادی کشورهای صادرکننده، از جمله آلمان یاری می‌رساند.

آلمان در سال گذشته رکورد صادرات کالا در جهان را شکست. موسسه‌‌ی پژوهش اقتصادی “اینفو” روز ۳۰ ژانویه اعلام کرد که این کشور با ۲۹۷ میلیارد دلار صادرات در سال ۲۰۱۶، از چین هم که سال گذشته رکورد‌دار بود، پیشی گرفته است.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

طی دو سال ٨ میلیون نفر به تعداد فقرای کشور اضافه شده است!

روزنامه حکومتی اعتماد:طی دو سال هشت میلیون فقیر به تعداد فقرای کشور اضافه شده است! …