رافائل گروسی: تجربه کره شمالی در مورد ایران نباید تکرار شود

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با یادآوری اقدام کره‌شمالی در «اخراج بازرسان سازمان ملل» پیش از انجام «آزمایش سلاح هسته‌ای»، گفت که جامعه جهانی باید مراقب باشد که تجربه شکست در مورد کره شمالی، بار دیگر در مورد ایران تکرار نشود.

اشاره آقای گروسی به اقدام ماه گذشته جمهوری اسلامی ایران در «لغو مجوز فعالیت» شماری از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ممانعت از حضور آنها در ایران است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۲۴ مهر، شانزدهم اکتبر، طی پیامی ضبط شده به کنفرانس سالانه کنترل تسلیحات وزارت خارجه آمریکا، گفت، «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چشم و گوش جامعه جهانی در ایران است» و سپس عنوان کرد که او اکنون «به شدت نگران برنامه هسته‌ای ایران» است.

گروسی با تاکید براینکه «باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این مشکل به کار بگیریم»، و جامعه جهانی بتواند مانع تولید سلاح هسته‌ای در کشوری بشود که ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارد و شکست نخورد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به تجربه کره شمالی، گفت: «ما پیشتر شاهد چنین شکستی در کره شمالی بوده‌ایم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سال ۲۰۰۹ که دولت پیونگ یانگ بازرسان آژانس را اخراج کرد به تاسیسات هسته‌ای کره شمالی دسترسی ندارد و در حال حاضر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را فقط از راه دور و از جمله با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، رصد می‌کند.

در مورد ایران اما آژانس بین المللی انرژی همچنان از «دسترسی منظم به تاسیسات هسته‌ای اعلام شده» این کشور برخوردار است اما با بن‌بست در احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ طی پنج سال اخیر، ایران اقدام به حذف تجهیزات نظارتی نصب شده در چارچوب این توافق کرده است و آژانس دیگر امکان انجام «بازرسی‌های فوری از سایت‌های اعلام‌نشده» در ایران را ندارد.رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

فراخوان بازنشستگان تامین اجتماعی: ۷ اسفند تجمع در تهران

 ادامه اعتصاب و تجمعات کارگران فولاد و واحد صنعتی ام دی اف بازنشستگان و مستمری …