روزنامه واشنگتن پست:ترامپ در عربستان سعودی از طرح یک ناتو عربی پرده بر می دارد

رییس جمهوری آمریکا در ریاض از یک ساختار امنیتی منطقه ای که مقامات کاخ سفید یک «ناتو عربی» توصیف می کنند برای مبارزه با تروریسم و عقب نشاندن جمهوری اسلامی ایران صحبت خواهد کرد.

جاش روگن در روزنامه واشنگتن پست نوشته است: پرزیدنت ترامپ به عنوان سنگ بنای این طرح یکی از بزرگترین قراردادهای فروش تسلیحات در تاریخ را در عربستان سعودی اعلام خواهد کرد.

جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید، و محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی، پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مذاکرات گسترده ای را در پشت صحنه برای پیشبرد این طرح انجام داده اند. این مذاکرات ابتدا با اعزام یک هیات سعودی به برج ترامپ در نیویورک آغاز شد.

یک مقام ارشد کاخ سفید می گوید پس از سال ها سردی روابط با دولت اوباما رهبری سعودی شدیدا مایل به همکاری با ترامپ بود.

سعودی ها در آن جلسه در نیویورک و در ملاقاتی سه هفته بعد، پیشنهاد ارتقاء فراگیر روابط آمریکا و عربستان را با طرح پروژه های متعدد افزایش همکاری های امنیتی و اقتصادی ارائه دادند. تیم ترامپ سعودی ها را در جریان فهرست اولویت های ترامپ گذاشت. مشاوران ترامپ از سعودی ها خواستند مقابله با افراط گرایی اسلامی را تشدید کرده، به مبارزه با داعش شدت ببخشند و سهم شان را در حفظ امنیت منطقه بر عهده بگیرند.

دولت ترامپ در هفته های اخیر، سازمان های دولتی متعددی را مسول تهیه یک رشته برنامه هایی کرد که رییس جمهور در روزهای پیش رو اعلام خواهد کرد. وزیر خارجه آمریکا نقشی محوری در این باره دارد. هدف اصلی تعیین یک چارچوب و اصولی اساسی برای ائتلافی از کشورهای متحد سنی است که زمینه را برای یک ساختار سازمانی رسمی شبیه ناتو آماده می کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. دومینیک لبلانک وزیر امنیت عمومی …