روسیه: اسرائیل باید حملات هوایی در سوریه را متوقف کند

رادیو آلمان،روسیه: اسرائیل باید حملات هوایی در سوریه را متوقف کند

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، از اسرائیل خواست که از انجام حملات هوایی جدید علیه سوریه خودداری کند. اسرائیل فعلا واکنشی به این درخواست روسیه نشان نداده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) گفت که سوریه کشور مستقلی است و بمباران‌های هوایی فقط دشمنی را در منطقه بیشتر می‌کند. او تاکید کرد: «ما باید مانع تبدیل شدن سوریه که قربانی درگیری‌های مسلحانه بوده به صحنه دعواهای ژئوپلیتیک شویم.»

 

در روزهای گذشته اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی در سوریه حمله کرد. ارتش اسرائیل با انتشار یک پست توییتری اعلام کرد که هدف از این حملات مواضع سپاه قدس در سوریه بوده است.

بعد از این حمله خبرگزاری فرانسه به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن ۱۲ نفر در جریان حملات هوایی اسرائیل به سوریه خبر داد. خبرگزاری آلمان هم تعداد کشته‌شدگان را در مجموع ۲۰ نفر اعلام کرده است.

آیا اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بیانگر خط مشی جدید این کشور در قبال حملات اسرائیل در سوریه است؟

روسیه با اسرائیل و ایران مناسبات خوبی را برقرار کرده است. مقامات کرملین در قبال حملات هوایی اسرائیل علیه مواضع ایران در سوریه تابحال موضع بی‌طرفی اتخاذ کرده‌ و هر دو کشور را به آرامش و خویشتنداری دعوت می‌کردند.

اما اظهارات جدید سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نشان می‌دهد که این کشور دستکم سیاست سکوت در قبال این حملات را شکسته و از این هم فراتر رفته، از اسرائیل خواسته است به حملات هوایی خود پایان دهد. اسرائیل تاکنون درباره درخواست روسیه واکنشی نشان نداده است.

درخواست توقف حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه از طرف سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ‌هم‌زمان با سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به مسکو مطرح شده است.

اینرا هم بخوانید

آکسفام: جمعیت یک درصدی ثروتمندترین افراد جهان طی یک دهه ۴۲ تریلیون دلار اندوخته‌اند

سازمان امدادرسانی آکسفام در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در برزیل که یکی از موضوعات اصلی …