روسیه” قانون اساسی پیشنهادی خود برای سوریه را به مخالفان” ارائه داد

وزیر خارجه روسیه از تدوین و پیشنهاد قانون اساسی جدیدی برای سوریه خبر داده است.

روز جمعه، ٨ بهمن (٢٧ ژانویه)، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از ملاقات با نمایندگان برخی گروه‌های مخالف دولت سوریه گفت که قانون اساسی پیشنهادی روسیه شامل نظرات دولت سوریه و مخالفان است که طی سال‌های گذشته ابراز شده است.

آقای لاوروف گفت “قانون اساسی پیشنهادی ما در صدد بوده است تا نکات مشترک در دیدگاه‌های طرف‌های مختلف را به نحوی که به ما انتقال یافت منعکس کند” و افزود که برخی از این دیدگاه‌ها توسط گروه‌هایی مطرح شده که نمایندگان آنها در نشست روز جمعه در مسکو حضور دارند.

وزیر خارجه روسیه انتقاد از نحوه تدوین و ارائه این قانون اساسی را مردود دانست و گفت: “چند روز پیش بعضی از مخالفان گفتند که قانون اساسی سوریه باید توسط خود مردم سوریه نوشته شود و متن ارائه شده از سوی ما را با قانون اساسی که توسط ایالات متحده بر عراق تحمیل شد مقایسه کردند.” او در پاسخ گفت که این مقایسه اشتباه است زیرا قانون اساسی ارائه شده توسط روسیه “حاوی نظرات و پیشنهادهایی است که طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه به ما منتقل کرده‌اند و کاری نیست که ما مستقلا انجام داده باشیم.”

وزیر خارجه روسیه گفت که دولت او در نظر ندارد تا “راه حل خود را بر مردم سوریه تحمیل کند” بلکه می‌کوشد تا به روند مذاکره پیرامون موضوعی پیچیده مانند این قانون اساسی شتاب بخشد.” آقای لاوروف افزود که “کسی در نظر ندارد با خود سوری‌ها در مورد مسایل مرتبط با حاکمیت کشورشان بحث و جدل کند.”

سرگئی لاوروف گفت که زمان آن فرا رسیده تا “گفتگوهای بی‌حاصل در حول و حوش موضوع اصلی تمام شود و مذاکرات بر موضوعات مشخص که در قطعنامه شماره ٢٢٤٥ شورای امنیت مطرح شده از جمله تدوین قانون اساسی آینده سوریه متمرکز گردد.”

روز جمعه، نمایندگان شماری از گروه‌های مخالف دولت سوریه در نشستی با حضور وزیر خارجه روسیه در مسکو شرکت کردند. اسامی تشکل‌هایی در این مذاکرات حضور داشتند اعلام نشده اما برخی از گروه‌های مسلح مخالف گفته بودند که از آنان برای حضور در این مذاکرات دعوتی به عمل نیامده است.

لاوروف گفت که از “گروه ریاض دعوت شده بود و آنان در مرحله اول این دعوت را پذیرفتند اما بعدا گفتند که مایلند به طور مستقل با ما گفتگو کنند و نه به عنوان بخشی از هیات اعزامی نیروهای دموکراتیک پیشرو.” نیروهای دموکراتیک پیشرو نامی است که به ائتلافی لائیک از گروه‌های مرتبط با ادیان و اقوام مختلف سوریه به خصوص کردها اطلاق می‌شود. این گروه از حمایت ایالات متحده و فرانسه برخوردار است.

گروه ریاض نامی است که به گروه‌های شبه نظامی مخالف اطلاق می‌شود که از حمایت عربستان سعودی برخوردارند. برخی رسانه‌های خبری گفته‌اند که این گروه در مخالفت با قانون اساسی پیشهادی روسیه از حضور در نشست مسکو خودداری کرد. خبرگزاری رویترز نوشته است که شماری از گروه‌های مخالف از حضور در اجلاس مسکو خودداری ورزیدند زیرا با بررسی یک قانون اساسی که به جای نیروهای سوری، توسط روسیه تدوین شده مخالف هستند.

همچنین، خبرگزاری اینترفاکس به نقل از نماینده حزب اتحاد دموکراتیک کردستان گزارش کرده که این گروه نیز پیش نویس قانون اساسی مورد نظر خود را به روسیه و سایر شرکت کنندگان در نشست مسکو ارائه داده است. وی گفته است که این قانون اساسی شامل پیشنهاد تشکیل یک نظام فدرال است.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که از سرگیری مذاکرات ژنو که برای روز ٨ فوریه برنامه‌ریزی شده بود تا اواخر همان ماه به تعویق افتاده است. این مذاکرات که تحت نظارت سازمان ملل بین نمایندگان دولت و مخالفان دولت سوریه برگزار می‌شده از ماه آوریل سال گذشته میلادی متوقف بوده اما پس از اجلاس آستانه در هفته گذشته، اعلام شد که هر دو طرف آماده آغاز مجدد مذاکرات هستند.

دولت سوریه در سال ٢٠١٢ میلادی قانون اساسی جدیدی را به اجرا گذاشت که به نظام تک حزبی پایان داده و تشکیل و فعالیت احزاب مختلف را به رسمیت شناخته است. در سال ٢٠١٤ انتخابات ریاست جمهوری براساس قانون اساسی جدید برگزار شد و چند تشکل مورد تایید دولت به عنوان احزاب مخالف در این انتخابات شرکت کردند اما بشار اسد، نامزد حزب بعث با و تشکل های وابسته به آن با کسب نزدیک به ٩٠ درصد آرا در این انتخابات پیروز شد.

گروه‌های مخالف و کشورهای غربی این انتخابات را نمایشی توصیف کردند اما مقامات دولت سوریه، و همچنین ایران، بشار اسد را رئیس جمهوری منتخب مردم سوریه ‌خوانذند.

در خبری دیگر در مورد سوریه، روز جمعه سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که این کشور امیدوار است همکاری با ترکیه و ایران برای حل بحران سوریه ادامه داشته باشد.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …