زنجیره انسانی اهالی روستای «اوغول‌بی» علیه استخراج معدن

زنجیره انسانی و مقاومت اهالی روستای «اوغول‌بی» شهرستان تکاب در اعتراض به استخراج معدن‌ سنگ

روز یکشنبه ٢١ آذر ماه، مردم  روستای «اوغول‌بی» قوخوق دره  در منطقه دربند شهرستان تکاب به همراه فعالین محیط زیست، در اعتراض به صدور مجوز استخراج برای معدن سنگ در این روستا، زنجیره انسانی تشکل داده و دست به تجمع زدند.همزمان گروهی دیگر از روستائیان و مردم منطقه درمقابل فرمانداری تکاب در اعتراض به این موضوع دست به تجمع زدند. مردم می گویند محل استخراج معدن در وسط زمینهای کشاورزی قرار داشته  که در صورت آغاز به کار استخراج، زمین های قابل کشت تخریب و زمینها آلوده خواهند شد.

لازم به توضیح است روستاهای شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی درهفته ها و ماههای اخیر شاهد اعتراضات مردم به صدور مجوز استخراج معادن از طرف وزارت صنعت و معدن استان آذربایجان بودند.اعتراض مردم روستاهای آق دره و امروز«اوغول‌بی» قوخوق دره، نمونه هایی از مقاومت و مبارزه مردم برعلیه سیاستهای ویرانگر استخراج معادن توسط حکومت است.

 مردم می گویند با استخراج معادن، مواد آلاینده و شیمیایی به زمینهای کشاورزی نشط کرده، آبها آلوده شده و زمینهای کشاورزی در نتیجه آن تبدیل به شوره زار شده است. علاوه بر این حکومت  و باندهایش در منطقه، آبهای مناطق را هم به سمت محلهای استخراج معدن برای طلاشویی و تصفیه منتقل کرده اند که این خود مشکل کمبود آب برای کشاورزان را به دنبال داشته است.

نصیب مردم از استخراج معادن توسط معدنخواران جمهوری اسلامی، بی آبی، آلودگی بیکاری، مهاجرت اجباری شده است. صدور مجوز برای استخراج معادن طلا و سنگ های قیمتی از طرف حکومت باید فورا متوقف شود. همه مدمانی که تا به امروز در نتیجه این سیاستهای ضد انسانی وضد محیط زیستی دچارصدمه شده اند، باید به آنها خسارت پرداخت شود.برخورداری از یک محیط زیست سالم و بدون آلودگی؛ یک حق ابتدایی و مسلم همه مردم است.روزنه

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …