زندگی در دمای منفی ۱۰ درجه؛ تقلای جان به‌دربردگان زلزله برای نجات از سرما

مهر:جان به در بردگان از زلزله حالا در کمبود وسایل گرمایشی و غیبت کانکس‌ها در تقلا برای نجات از سرمایی هستند که حتی به زیر ۱۰ درجه رسیده است.

یاد تقلایشان برای زنده ماندن در هنگام زلزله افتاده بود و می‌گفت مرگ را جلوی چشمانش دیده است و هنوز از هیبت این واقعه هولناک در شوک بود.

تقلا برای زندگی، زندگی که در این وضعیت آوارگی هزار بار سخت تر از مرگ است، جان به در بردگان حادثه روزهای سختی را پشت سر می گذارند و حالا ترس یخ زدن در سرمای شبانه هم با غم آوارگی و بی خانمانیشان دست به دست هم داده تا مشکلاتشان دو چندان شود.

سردی شبهای پاییز آنقدر برای آوارگان دردناک است که اهورا، یک کودک زلزله‌زده تنها آرزویش نجات از سرماست و می گفت دلم می‌خواهد ۳ تا پتو داشته باشم تا دور خود بپیچم و گرم شوم!

یا همان مادربزرگی که چند روز بعد از زلزله به خاطر سرمای هوا کلیه هایش از کار افتاد و فوت کرد، همه فریاد واضح جدال مردم زلزله زده با سرماست که چشم در چشم فاجعه دوخته اند.

چادرها جوابگوی سرما نیستند

یکی از شهروندان سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به سرمای هوا در شب اظهار داشت: در این شرایط حتی چادرها واقعا جوابگو نیستند و سرما به داخل آنها نفوذ می کند.

قادری بیان داشت: بعضی از بچه‌های ما بر اثر سرما مریض شده اند و با وجود اینکه از گاز پیک نیکی برای گرم شدن چادر استفاده می کنیم اما مجبوریم موقع خواب آن را خاموش کنیم تا مبادا دچار گازگرفتگی شویم.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت سرمای هوا افزود: در حال حاضر بیشترین نیاز ما وسایل گرمایشی برقی و نفتی و همچنین لباس گرم است تا بتوانیم از سرمای هوا در امان بمانیم.

 ۱۴هزار کانکس برای مناطق زلزله زده تهیه می‌شود

استاندار کرمانشاه در جلسه ستاد بحران که روز چهارشنبه در فرمانداری سرپل ذهاب برگزار شد، اظهار داشت: ۱۴ هزار کانکس برای اسکان موقت زلزله زدگان شامل ۱۰ هزار کانکس برای مناطق روستایی و ۴ هزار کانکس برای مناطق شهری تهیه می شود.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه ۸۴ هزار تخته چادر برای اسکان اضطراری بین زلزله زدگان توزیع شده است، گفت: اسکان اضطراری ظرف ۲ ماه باید جمع شده و اسکان موقت را جایگزین کنیم.

وی با اشاره به آسیب دیدن ۳۱ هزار واحد مسکونی در جریان زلزله، افزود: ۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی و ۴ هزار واحد مسکونی در شهرها تخریب شده اند.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ۱۵ هزار واحد نیز از ۱۰ تا ۷۰ درصد آسیب دیده اند، گفت: قرار است ۱۰ هزار کانکس روستایی توسط قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) تامین شود و کانکس های ۱۶ متری با اولویت روستاهای سردسیر در مناطق زلزله زده توزیع می شود.

آغاز ساخت مسکن های موقت ظرف ۳ روز آینده

مدیرکل حوزه استاندار کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر، از آغاز ساخت مسکن های موقت ظرف ۳ روز آینده خبر داد و گفت: در محل خانه زلزله زدگان، ابتدا ظرف ۲۰ روز تا دوماه اتاقی به عنوان سرپناه ساخته می‌شود و بعد از آن مابقی خانه ساخته خواهد شد.

مسعود بهرام نژاد با بیان اینکه مردم، کمکهای خود را تحویل یگان‌های امداد هلال احمر دهند تا به دست زلزله زدگان برسانند، افزود: اقلام ضروری همچون چادر، مواد غذایی به مقدار لازم در اختیار زلزله زدگان قرار گرفته و با توجه به آغاز بارندگی ها، اقلامی مانند نایلون برای روی چادر و یا کنار چادر و پتو مورد نیاز است.

اینرا هم بخوانید

احضار۱۰ زن بهائی در اصفهان برای آخرین دفاع

براساس اخبار و گزارشات منتشر شده در مدیای اجتماعی دادگاه رژیم در اصفهان ۱۰ زن …