سازمان بهداشت جهانی فهرست ۱۲ میکروب خطرناک را منتشر کرد

 

سازمان بهداشت جهانی اسامی دوازده رده میکروبی را اعلام کرده که به علت مقاومت روز افزون به آنتی‌بیوتیک نیازمند تولید “فوری” آنتی‌بیوتیک‌های جدید هستند.

میکروب‌هایی که فهرست آنها منتشر شده بر اساس شدت عفونتی که ایجاد می کنند، قدرت سرایت و تعداد آنتی بیوتیک‌های موثر بر آنها انتخاب شده است.

این میکروب‌ها طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی از جمله عفونت خون، ریه، روده، دستگاه ادرار و مغز را ایجاد می‌کنند اما تعداد آنتی‌بیوتیک‌های موثر بر آنها روز به روز کمتر می‌شود و فهرست میکروب‌هایی که هیچ آنتی بیوتیکی بر آنها موثر نیست روز به روز طولانی‌تر می شود.

آنتی بیوتیک

در بیانیه‌ای که به امضای ماری پل کینی معاون دبیرکل سازمان بهداشت جهانی منتشر شده آمده است: “اگر تولید آنتی‌بیوتیک های جدید را فقط بعهده بازار بگذاریم، داروهایی که به آنها نیاز فوری داریم بموقع تولید نخواهند شد… برای تحقیق و ساخت داروهای جدید علیه میکروب‌های این فهرست، دولت‌ها باید سیاست‌هایی را در پیش بگیرند که سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی را افزایش دهد.

مصرف آنتی‌بیوتیک در ایران

  • مصرف آنتی بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی است.
  • تقریبا در نیمی از نسخه‌ای تجویزی در ایران یک قلم آنتی‌بیوتیک وجود دارد.
  • مصرف آنتی‌بیوتیک در ایران تقریبا معادل کل اروپاست. مصرف آنتی بیوتیک در ایران در سال ۹۱ حدود ۴ میلیارد عدد برآورد شده است.
  • عمده آنتی بیوتیکهای مصرفی در ایران از نوع تزریقی است.
  • در سال گذشته میلادی، بیش از ۴۳ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۰ میلیون دلار آنتی‌بیوتیک وارد افغانستان شده است.
  • در سال ۲۰۱۶، ۳۱۳ قلم داروی آنتی‌بیوتیک وارد افغانستان شده است.

__________________________________________________________________________________________________________________________

سازمان بهداشت جهانی پیش از این هشدار داده بود که اگر برای تولید آنتی بیوتیک های جدید اقدام نشود به دوران “پساآنتی بیوتیک” خواهیم رسید دورانی که مثل عصر پیش از پزشکی مدرن، یک عفونت ساده می تواند باعث مرگ شود و بسیاری از جراحی‌ها به دلیل نبود آنتی بیوتیک موثر انجام‌پذیر نخواهد شد.

میکروب‌ها برای اینکه با جهش ژنتیکی به آنتی‌بیوتیک مقاوم شوند به زمان احتیاج دارند اما مجموعه‌ای از عوامل این روند را تسریع کرده است:

  • از سال ۱۹۸۷ هیچ رده جدید آنتی‌بیوتیک تولید نشده است. شرکت‌های داروسازی ترجیح می‌دهند بجای سرمایه گذاری برای تولید آنتی بیوتیک -که فقط برای مدتی مصرف محدود مصرف می‌شود- داروهایی تولید کنند که بیماران برای مدت بیشتری مصرف می‌کنند؛ برای مثال داروی فشار خون یا داروی پایین آورنده قند یا کلسترول.
  • مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک و حتی آنتی‌بیوتیک‌های اختصاصی یا وسیع‌الطیف در دامداری، مرغداری، شیلات و کشاورزی
  • مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک
  • آموزش ناکافی پزشکان و کادر درمانی در مورد تجویز آنتی بیوتیک

سال گذشته بیش از ۸۰ شرکت داروسازی از دولت‌ها درخواست کردند تا در جلب سرمایه برای تولید آنتی‌بیوتیک‌های مقاوم در برابر این باکتری‌های قدرقدرت آنها کمک کنند.

انتی بیوتیک

این شرکت‌ها در مقابل تعهد کردند که در تحقیق و توسعه آنتی بیوتیک و بهبود دسترسی به این داروها در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کنند.

گفته می‌شود تنها چهار شرکت داروسازی در مورد آنتی بیوتیک‌ها تحقیق می کنند. این تعداد زمانی ٢٠ شرکت بوده است.

از اواسط سال ۲۰۱۴ بیش از یک میلیون نفر در اثر چنین عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک مرده‌اند و تخمین زده شده اگر آنتی‌بیوتیک‌ها کارآیی خود را از دست بدهند، تا سال ۲۰۵۰ هر سه ثانیه یک نفر در اثر آلودگی به سوپرباکتری‌ها خواهد مرد.اگر چنین اتفاقی بیفتد به این ترتیب ممکن است تا سال ۲۰۵۰ بیش از۲۱۰ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی لطمه خواهد خورد.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …