سایت فرارو:چگونه زندگی در خوزستان فلج شد

 

گزارش سایت حکومتی فرارو ازو وضعیت آلودگی هوا و قطع آب و برق 11 شهرستان در خوزستان به همراه توجیهات حکومتی در باره این معضل. حکومت عملاکاری نکرده و نمی کند. زندگی میلیونها نفر با بحران آلودگی در معرض خطر جدی می باشد. گزارش این سایت ضمیمه می باشد.روزنه

سایت فرارو:چگونه زندگی در خوزستان فلج شد.گردو خاک و قطع آب و برق وضعیت استان نفت خیز کشور را بحرانی کرد چگونه زندگی در خوزستان فلج شد/

امروز شنبه، زندگی در  استان خوزسان فلج شد. به دنبال گرد و خاک شدید در استان خوزستان آب و برق در عموم مناطق ۱۱۱ شهر، از جمله اهواز، مرکز این استان، قطع شد. تا این لحظه برق بسیاری از شهرها وصل شده است.

به گزارش فرارو، گفته شده که گرد و غبار روزهای گذشته و مه و رطوبت شدید امروز باعث شده است که خاک تحت تاثیر رطوبت بالا تبدیل به گل شود و وارد تجهیزات انتقال برق شده و آنها را از کار بیندازد. با قطع برق پمپ‌های آب در تصفیه‌خانه‌ها نیز از کار افتادند.

گزارش هایی نیز از قطعی تلفن و موبایل در مناطقی از خوزستان منتشر شده است.

با به وجود آمدن این وضعیت تمام مدارس و مراکزآموزش عالی، ادارات و بانک‌ها در شهرستان‌های اهواز، کارون، باوی، حمیدیه، هندیجان، دشت آزادگان، شادگان، آبادان و خرمشهر، هویزه و ماهشهر تعطیل شدند.

اما خبرگزاری ها گزارش داده اند که هزاران نفر از اهالی خوزستان پس از مراجعه به مدارس، دانشگاه‌ها و اداره‌ها متوجه شدند که به دلیل قطع آب و برق تعطیل شده‌اند.

استاندار خوزستان درباره وضعیت به وجود آمده در این استان می گوید: «شب گذشته رطوبت در اهواز به 96 درصد رسید. رطوبت بالا و توأم با آلودگی و خاک انباشته شده از طوفان و گردوخاک هفتم بهمن بر خطوط انتقال و ایستگاه‌های برق نشست و باعث شد که حالت عایق مانند در خطوط انتقال و ایستگاه‌های برق، ایجاد و این ایستگاه‌ها از مدار خارج شوند.»

استاندار خوزستان افزود: «مشکل قطعی برق از ساعت اولیه امروز، آغاز و حدود ساعت چهار صبح به اوج خود رسید. از ساعت 4.5 نیز جهت رفع دغدغه و نگرانی مردم دستور دادند تا تمام مدارس، ادارات و دانشگاه‌ها در دو نوبت صبح و بعدازظهر تعطیل اعلام شوند. هر چند نظر برخی مسئولین این بود که اعلام تصمیم‌گیری برای تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در نوبت بعدازظهر به ساعات بعدی موکول شود اما نگاه مدیریتی من این بود که مشکلی برای مردم صورت نگیرد.»

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت قطعی برق در اهواز و در شهرستان‌های دیگر و مشکلات ناشی از پدیده مه‌گرفتگی قابل پیش‌بینی نبود؟، گفت: «وضعیت مه‌گرفتگی پیش‌بینی شده بود اما این موضوع که چه تعداد از ایستگاه‌های برق ممکن است از مدار خارج شوند قابل پیش‌بینی نبود. عمق و وسعت مشکلات ناشی از پدیده مه‌گرفتگی نظیر قطعی برق نیز پیش‌بینی نشده بود.»

شریعتی با اشاره به قطعی آب در اهواز برخی شهرستان‌های استان، گفت: «مقرر شده است که برای مناطق حساس نظیر بیمارستان‌ها آب توزیع شود همچنین امکانات توزیع آب نیز از شهرستان‌هایی که اکنون دارای آب هستند به اهواز و سایر شهرستان‌های فاقد آب انتقال داده می‌شود تا به توزیع آب در این شهرستان‌ها کمک شود.»

در همین حال عصر شنبه مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت: «در حال حاضر برق و آب شهرهای خوزستان به جز اهواز کاملا برقرار شده است و شهر اهواز نیز تا قبل از غروب آفتاب برق‌دار خواهد شد.»

از صبح شنبه پس از بحرانی شدن وضعیت در خوزستان  وزیر نیرو عازم این استان شد. حمید چیت چیان در گفت و گوی با خبر 14  از مردم خوزتسان عذرخواهی کرد. او گفت “هزار میلیارد تومان بودجه برای تعمیر و تجهیز شبکه برق خوزستان اختصاص داده می‌شود.”

بحران در خوزستان تولید نفت را نیز تحت تاثیر قرار داد. مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: «ما با کاهش تولید 768 هزار بشکه‌ای نفت در میادین مستقل داخلی مواجه بودیم اما تلاش کردیم با کاهش تولید در بخش مستقل مانع کاهش تولید 300 هزار بشکه نفت در میادین مشترک غرب کارون بشویم.»

بیژن عالی پور افزود: «مشکل اصلی ما قطع برق تأسیسات فرآورش بود اما چون تأسیسات فرآورشی میادین مشترک ما در غرب کارون به برق سراسری نیاز نداشت و نیروگاه مستقل داشت تولید نفت از این بخش کم نشد.»

انتقاد شدید از روحانی
امروز علی سازی نماینده اهواز با نگارش نامه ای به رییس جمهور به شدت از عملکردش دولتش در قبال خوزستان انتقاد کرد. او نوشت: «به جرات می توانم ادعا کنم که مردم خوزستان در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی نیز چنین شرایطی را شاهد نبودند.»

نماینده اهواز خطاب به روحانی تاکید کرد: «سفرهای تشریفاتی، دید و بازدیدهای صوری، دستورهای بی‌ضمانت، شعارهای توخالی و سلفی گرفتن مدیران و وزیران شما با مردم محروم، دوای درد نیست.»

او نوشت: «آقای رئیس جمهور به داد مردم خوزستان برسید. نه بدلیل اینکه در انتخابات اتی به رای آنها نیاز دارید. نه بدلیل اینکه این مردم همان مردمی هستند که به تعبیر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دین خود را به اسلام ادا کردند. نه بدلیل اینکه این مردم تامین کننده نفت و گاز و فولاد و سایر تولیدات صنعتی کشور هستند، نه بدلیل اینکه در منشور حقوق شهروندی از حق کرامت انسانی و حق رفاه مردم ذکری به میان آمده است بلکه به این دلیل که مردم خوزستان هم حق حیات دارند، این حق را دارند که از زندگی شایسته و لوازمی نظیر برخورداری از اب و برق و تلفن برخوردار باشند.»

اینرا هم بخوانید

آمریکا: سپاه خطری برای کل جهان است. کمک می کنیم دیگر کشورها نیز سپاه را تروریست اعلام کنند

تیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه ۳۱ خرداد ضمن استقبال ازتصمیم دولت کانادا …